| anonim_4396 a întrebat:

Numele meu este Tony. De doi ani bunicul meu ( 71 de ani ) are cancer de metastaza osoasa. De cum a aflat bunica mea a innebunit. Pe parcursul anilor bunicul meu a facut si un accident cerebral. Acuma stau cu unchiul si cu bunicii mei ( + strabunica).
Unchiul cateodata se enerveaza si incepe sa urle si la bunica, si la bunica, dar si la mine. Din aceasta cauza a facut diabet. Mama mea este experta contabila si munceste mai toata ziua. Ea a inceput sa aiba o problema cu coloana, datorita careia nu mai poate fii atat de eficienta, doarece o doare rau mana. Nu am tata, deoarece mama mea a vrut sa nu am tata. De cele mai multe ori imi petrec timpiul jucandu-ma sau iesind afara. In ultimul timp sunt racit ( 4 saptamani ) si unchiul este plecat in Viena... In acest punct trebuie sa specific ca mama si-a luat o casa cam la 30 de minute de blocul in care stau in acest moment. Cateodata ma i-a si acolo, dar nu foarte des. In ultimul timp am stat numai cu bunicii mei si am ajuns sa vad cat de grav au ajuns. De la bunicii draguti la niste nebuni. Va rog. Exista vreo cale de a ii evita? Deja imi pare rau si mai am putin si plang... ( am 12 ani, sunt destul de gras, si nu prea am multi prieteni ).

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta sa te ia la ea acasa, cum ar fi normal, chiar daca vei sta cu cheia de gat si te duci singur la scoala, macar nu ai sta cu niste batrani atat de bolnavi si dusi cu pluta.
Plangei mamei si spune-i sa nu te mai lase la bunici.

| T0T a răspuns:

Bine că măcar a făcut la 70 și nu la 20-30-40. Cât despre mama ta, mai bine vorbești cu ea să îți cunoști și tatăl. Oricum tu crezi că contează dacă ești gras în a îți face prieteni? Nu prea și să știi că și faptul că ești așa ține cel mai mult de tine. Tu ar trebui să muncești mai mult pentru școală și să îți construiești un viitor căci oricum nu vei mai sta cu familia ta în viitor, se vor prăpădi înaintea ta deci mai bine uite-te spre viitor acum.

| danay72 a răspuns:

Vorbește cu mama ta despre ceea ce simți și spune-i ce vrei sa faci. Cu siguranţă veți găsi o soluție. Oricum, se vede ca ești o persoană sufletista, care își iubește bunicii. Gândește-te ca de multe ori ei nu fac un lucru intenționat, ci pur și simplu din cauza bolii.Nu uita ce a zis un înțelept că,, la bătrâni este înţelepciunea şi într-o viaţă lungă priceperea,,.

| Staif a răspuns:

Bunicii sunt batrini si bolnavi. Nu nebuni. Nici nu-ti poti inchipui ce dureri are bunicul! Iar la oase, nu ajuta nici un medicament. Anormal este ca unchiul sa urle la ei si la tine. El este nebunul. Si ce cauta, ma rog, la Viena? Isi permite?
Nici mama ta nu procedeaza corect. Daca are locuinta, de ce te lasa la bunici? Nu vrea sa te aiba? Insista ca vrei sa locuiesti cu ea. Fa orice ca sa obtii asta, chiar daca vei merge la masa la bunici. Nu plinge si gindeste-te cum sa slabesti. Vorbeste cu invatatoarea ta, sa te puna in legatura cu un nutritionist.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Trebuie sa ieși din acel mediu ce nu îți priește. Dacă stai intr-o comunitate mai mica e mai greu sa iti faci prieteni dacă locuiește de exemplu în București poți sa iti faci prieteni mai usor mai ales dacă participi la diferite proiecte after school de exemplu de ecologie sau ajutorarea animalelor.