| Suciu_Diana_1992 a întrebat:

Simt ca nu mai sunt buna de nimic!
Asa va povestesc viata mea, sper sa ma intelegeti!
Nu mai suport, tata mereu ma sfadeste pe mine, mama si fratele meu, pentru ca nu invat si ca y a luat premiu si eu nu sau ca nu stiu care a luat cine stie ce nota. Acum cateva zile am plecat de la bunici pentru ca mama si tata au fost la fan ca eu stau la tara si am stat cateva saptamani acolo iar eu si fratele meu am venit la noi acasa, iar bunica a spus ca daca plecam sa nu mai venim pe acolo. Tata are pensie de handicap, mama are si ea cativa bani de la stat ft putini plus alocatia mea si a fratelui meu, 600 si ceva de lei. Avem noroc pe bunici ca ne mai ajuta, bunica a fost in Italia, a si lucrat si bunicul a fost electrician, si au aproape 40 de milioane, plus ca bunica peste cativa ani va avea si din Italia bani, avem iepuri iar tata acum a venit si ne-a spus ca y a luat premiu si ca eu sunt proasta si bla, bla si ca sa vindem iepurii ca el nu le mai da faina la iepuri. Fratele meu tipa la mama si la mine, are 10 ani si aseara am inceput sa plang si mama la fel si i-am explicat ca trebuie sa inteleaga ca facem eforturi pentru el si ca il iubim, etc. Si pe langa asta am spus ca nu asa mai traiesc mult, oricum la scoala toata lumea isi bate joc de mine, acasa la fel doar ca mama ma iubeste dar cateodata tipa ca o nebuna, bunicii nu ma iubesc plus ca stau intr-o casa care nu este vila, dar nici cocioaba, am mobila de cand era bunica tanara pentru ca nu avem bani sa luam mobila noua, dar bunica pe sora lui mama o ajuta cu bani, cu de toate si pe noi nu. Aaa si da, fata fetei bunicii mele adica nepoata bunicii mele este in America la facultate si face diferente intre mine si ea si ca eu sunt proasta si ea este desteapta si uite unde a ajuns, eu vreau sa ma fac cantareata. Ce sa fac? Sa mor sau nu? Voi ce ati face in locul meu? Scuze ca am scris atat, dar am incercat sa povestesc macar 1% din viata mea

2 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| V1p3RO a răspuns:

In viata nu totul este corect, uneori trebuie sa faci anumite sacrificii ca sa te descurci, prin sacrificii nu ma refer la vinderea anumitor organe ori mai stiu eu ce porcarii, nu. Incearca sa mergi intr-un loc sa te angajezi, jumatate din bani le dai parintilor tai, iar cealalta jumatate o pastrezi tu si strangi ceva bani si poti sa-ti platesti canto, canto cred ca stii ca e '' curs'' ca sa spun asa pentru persoanele ce vor sa invete sa cante pe anumite note muzicale si tot asa. Asa ai reusi sa te descurci si tot asa, dar cum nu ai precizat varsta, varsta pentru angajare este de minim 14 ani dar daca ai avea 16 ani te-ai putea angaja mai lejer, de exemplu ti-as sugera ca ospatar. Ca ospatar poti sa ai salariul in jur de 10 milioane/luna + ciubucul, cu ciubucul ai ajunge in jur de 12-13 milioane/luna, dar acum depinde!
In ceea ce priveste scoala, nu trebuie sa te superi ori mai stiu eu ce cacaturi doar pentru ca tu esti mai naspa la invatatura si altii iau nu stiu ce premii nesemnificative. Eu unul sunt in clasa a 11-a profesionala ( ultimul an ), am avut medie de intrat la filo, 8.80. Dar am refuzat sa merg la filo pentru ca eu voiam sa invat anumite lucruri ce mi-ar putea fi de folos in viata, de invatat m-am lasat de pe clasa a 6-a, de pe clasa a 6-a eu mi-am dat seama ca scoala nu este importanta si nu ajuta un copil pentru a progresa pentru viitor, nu ajuta un copil sa-si foloseasca imaginatia, scoala este utila de pe clasa 1-a pana pe a 5-a, dupa este total neimportanta, pe langa informatiile nefolositoare ce ni le baga fortat in creier ca sa le invatam si tot asa. Si nu trebuie sa mori, pentru ca toate astea se intampla acum, in prezent. Dar cine stie ce o sa se intample in viitor, gandeste maret, foloseste-ti imaginatia si cel mai important, sa ai speranta ca o sa reusesti ceva in viata si sa muncesti din greu pentru a-ti atinge scopurile pe care tu vrei sa le ai! Multa bafta, sper ca te-am ajutat