| loving3112 a întrebat:

O colega de scoala a ramas insarcinata si nu mai are cum sa faca avort.Stiu ca in momentele astea ii e foarte greu si as vrea sa ii fiu aproape insa...nu suntem foarte apropiate...plange intr-una! As vrea sa ma apropii de ea dar niciodata nu am avut tangente si mi-e un pic jena sa ma bag cu ea in vorba.Cum sa ii fiu alaturi?

Răspuns Câştigător
| Lora a răspuns:

Pai poti sa-i spui:uite stiu ca nu am fost intocma cele mai bune prietene sau cele mai apropiate, dar in clipa de fata mi-as dori sa-ti fiu alaturi, sa ai un umar pe care sa plangi si-un prieten in fata caruia se te descarci.Esti de acord cu propunerea mea?

10 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

In primul rand, pe ea trebuie sa o sprijine parintii, atat afectiv, cat si material. Cu ce ai putea sa o incurajezi tu, care esti de aceeasi varsta cu ea, nu prea imi dau seama. Pacat de copiii care isi distrug viata fiindca accepta sa faca sex neprotejat de dragul unui baiat care, in asemenea situatii da bir cu fugitii.

Abh
| Abh a răspuns:

Pana cand?

| alessia5158 a răspuns:

Va simti ca-i esti alaturi chiar si fara sa "te bagi in vorba cu ea"! poti lua atitudine fata de cei care o vor besteli intr-un fel sau in altul! ii va fi de mare ajutor!

| Barajag a răspuns:

Ai putea sa incerci sa te apropii de ea si sa o sfatuiesti ca starea pe care o are acum i-o poate transmite copilului, ceea ce nu este bine, daca spui ca prietenul ei vrea sa-i fie alaturi in aceste momente atunci poate si el de asemenea sa o incurajeze, numai sa nu renunte in momentul cand acest copilas va veni pe lume, sunt multi tineri care devin parinti, insa unii sunt atat de inocenti, incat renunta la a-si lua rolul de parinte in serios, sunt dornici de a se distra si altfel numai unul din doi va suferi enorm, asta datorita ca nu au fost precauti. O seara buna!

| snowflake a răspuns:

Ma bucur ca nu incerci sa o judeci happy
incet, cu grija. sa nu creada ca iti este mila de ea, fa-o sa inteleaga ca o faci tocmai pentru ca vrei sa ii fi alaturi happy

| cosmina05 a răspuns:

Intra in vorba cu ea si incurajeaz-o...cand isi va tine bebelusul in brate isi va da seama ca nu e singura si o va face mai puternica.

| lovely1993 a răspuns:

Bravo tie ca vrei sa ajuti o persoana care intr-adevar are nevoie de ajutor... putine persoane ca tine se gasesec pe lumea aceasta rea. Daca totusi vrei sa-i fii alaturi, pur si simplu apropiete de ea si incurajeaz-o (dar sa nu faci senzatia de mila), spune-i ca viata e inainte si ca bebelusul ei e o minune de la Domnul, etc.

| andra_2561 a răspuns:

Ar trebuii sa le spui parintilor poate gasesc o solutie ...nu cred ca nu ar intelegeo... dar tu sti ce s-a intamplat sau cu cine? imi raspunzi te rog.si daca stii detaliile astea daca te hotarasti sa le spui sa le spui si datele astea

| loving3112 explică:

Prietenul ei nu a dat ''bir cu fugitii''. Au ramas impreuna!

| loving3112 explică:

Parintii ei stiu si nu mai au ce sa faca.Bineinteles ca stiu ce s-a intamplat... s-a culcat cu prietenul ei si a ramas insarcinata.