| IonelaSelar a întrebat:

Bună. Ma numesc Ionela am 14 ani și sunt eleva în clasa 8. As vrea sa știu de ce o fata de la mine din clasa e asa de diferita. Pe ea o cheamă Nicoleta și sunt colega cu ea de pe clasa 1 pana în prezent. Ea e o fata firavă, plânge mereu din lucruri mici la școală de când sunt colega aproape terminam clasa 8 și ea nu are nici o prietena sau prieteni la scoala. Mereu de mica sta închisă în ea și nu vorbește cu nimeni, parca când ma uit la ea mereu plânge asa mi se pare. Și da, ea nu vorbește absolut de loc parca e mută. Pe lângă asta fetele din clasa au prieten, toate fetele vorbesc de băieți și când o întreb dacă ii place de careva spune mereu ca ea nu vrea sa fie bătaia de joc a niciunui băiat la vastra ei.Eu credeam ca are ceva de e asa diferita, mereu sta singura, parcă visează. Se uita în gol câteodată. Am chemat-o sa stea cu mine dar nu vrea. Și nici nu vorbește tare și eu nu aud nimic ca trebuie sa ma apropii de ea ca să aud. Am încercat sa o trag cu mine dar nu vrea, nu zice nimic. Am zis ca e ultimul an și ea tot asa a rămas. Ca o colega am o presimțire rea, nu știu ce se va face la liceu dacă e în halul asta. Mi-e milă. Sa ma duc cu ea ar fi o idee buna dar nu depinde de mine ci de notele mele. În fine. Și câteodată ma întreb dacă ea are gânduri sinucigașe ca o vad asa de muta și de retrasă. Am văzut ca nu mai suporta în clasa pe fetele care vorbesc de băieți și chestii adică ce rău în asta. Pana la urma suntem fete despre ce altceva sa vorbim? Mereu o întrebam dacă o deranjam și spune ca nu o deranjează. Am întrebat-o de ce e timida dar nu vorbește. Zice ca asa e ea. Și mereu poarta brățări cu cruci si își face cruce când trece pe lângă biserica. Adică e ciudată rău. Voi ce credeți?

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

E dragut din partea ta ca iti faci griji pentru colega ta.

Daca tii la ea, tot ce poti face e sa incerci in continuare sa comunicati, poate sa o inviti sa iesiti, sa va plimbati doar voi doua, sa descoperiti o activitate care sa va faca placere amandurora. In felul asta i-ar fi mai usor sa se deschida catre tine. Ai putea afla despre ce ii place si ei sa discute.

E foarte probabil ca timiditatea ei sa fie cauzata de parinti foarte stricti, poate religiosi; dar oamenii sunt creaturi sociale, toti avem nevoie de companie, de prieteni, de oameni cu care sa vorbim si care sa ne inteleaga.

Continua sa incerci, in final daca reusesti sa te apropii de ea, cred ca vei face o fapta foarte buna, poate chiar sa ii influentezi pozitiv anii adolescentei. Dar fa-o putin cate putin, daca fortezi lucrurile prea tare e posibil ca efectul faptelor tale sa fie invers fata de cel sperat.

1 răspuns:
| LostForForever a răspuns:

Eu sunt sigur ca este un copil foarte educată și sunt sigur 100% de asta și are o educație foarte buna și încă ceva nu toate fetele la 14 ani le place biscuiți ia nu are nevoie de băieți și are dreptate ca la 14 ani sa fie așa este absolut normala nu este ciudata deloc ciudate voi sunteți la 14 ani vorbiti de băieți in loc sa vorbiți de altceva este absolut normlă sași facă cruce cand trece pe lângă biserică asta înseamnă ca crede cu adevărat in Dumnezeu și religia ei nu văd absolut nimic anormlă in comportamentul ei atâta timp câți ti-a spus ca așa este ia cum adică pana la urma sunteți fete și despre ce altceva puteți vorbit? La 14 ani vorbești despre băieți in loc sa fi mai atenta la ore sau pur și simplu s-a vorbit despre altceva