| anonim_4396 a întrebat:

O familie formata doar dintr-un singur parinte(tatal) si un copil minor biologic poate adopta un copil?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate, in conformitate cu prevederile L. 273/2004, in care se face vorbire, peste tot, de ADOPTATOR si FAMILIE ADOPTATOARE. Daca legea ar fi prevazut numai familie adoptatoare, atunci nu s-ar fi putut. Numai bine!

| Zenithf a răspuns:

Dupa cum au zis si altii, este posibil, dar pentru familiile cu ambii parinti este mai usor.

| Malvina24 a răspuns:

Da, este posibil! Conditiile de adoptie sunt altele:trebuie sa aiba casa, conditii de trai bune, un serviciu, sa nu aiba boli contagioase, se fac o multime de ''hartogaraie'' pana intrii in posesia copilasului! Dificil dar nu imposibil!

| Aura a răspuns:

Depinde foarte mult de acea familie. In orice caz merita incercat. Familia trebuie sa mearga la un centru de adoptie, persoanele de acolo se vor interesa de situatia materiala a familiei respective, unde sta, cam cum se desfasoara o zi in acea familie, in concluzie sa stie absolut tot ce tine de acea familie. Daca oamenii de la acel centru considera ca acel copil care urmeaza sa fie adoptat va creste intr-un mediu bun, atunci il poate adopta.

| maduts a răspuns:

Ca sa poti adopta un copil trebuie sa indeplinesti niste conditi de baza: sa ai o casa a ta, de preferat sa fii casatorita si cel mai important sa ai o dovada ca ai un job foarte bine platit. Trebuie sa treci peste niste analize de sanatate si niste teste psihologice
Pot adopta persoanele sau familiile care prezinta conditii materiale si garantii morale necesare asigurarii dezvoltarii armonioase a copilului.
Nu pot adopta decit persoanele care au capacitate deplina de exercitiu si care sint cu cel putin 18 ani mai in varsta decit cei pe care doresc sa ii adopte.
Adoptia intre frati este interzisa.
Adoptia unui copil de catre mai multe persoane este interzisa, cu exceptia cazului in care ea se face de catre sot si sotie, simultan sau succesiv.
Daca persoana care doreste sa adopte este casatorita, va fi necesar si consimtamintul celuilalt sot, cu exceptia cazurilor in care acesta este in imposibilitatea de a-si manifesta dorinta.