| Bantichi11 a întrebat:

O fetita de 9 luni sa fript din greseala cu fierul de calcat care era putin caldut, acum ea are febra 38.5, poate fi din cauza aceasta sau din cauza dintilor.Mentionez ca nu are nici un dinte.Nu tuseste nu stranuta. Sunt disperata va rog ajutati-ma... Ofer funda...

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cat de rau s-a ars copilul? daca are o arsura, poate face febra fie de la ea, fie de la infectarea ei (daca nu a fost ingrijita corespunzator). daca fierul a fost doar putin caldut, nu are trebui sa aiba leziune pe piele, deci iese din discutie arsura.
Copiii pot face febra din multe motive, inclusiv de la o eruptie dentara sau o viroza intestinala. Deocamdata nu ii face nimic. Pune-i sosete cu apa si otet si un supozitor cu paracetamol. Hidrateaz-o foarte bine si ocupa-te atent de arsura (daca exista). Daca febra persista, du-o la camera de garda.

| Anonima3127 a răspuns:

Depinde pe ce parte a corpului s-a ars, si cat de grava este arsura, ca dimensiune si ca profunzime.

Totusi la varsta asta nu este ceva iesit din comun sa faca febra, mai ales de la dintisori, insa pentru linistea ta, si daca arsura este grava, ai putea chema un echipaj de ambulanta ca sa o verifice.

Multa sanatate!

| KodrutZ a răspuns:

Stai linistita, 38.5 nu e un capat de tara. Ai grija sa bea lichide. La copii e mult mai putin grav ca la adulti. Eu personal am avut 38.4 acuma vreo doua luni fara vreun motiv anume, nu am luat nimic si dimineata eram fresh. E posibil sa aiba febra fiindca nu are dinti. Mare grija cu prizele, obiectele fierbinti si alte chestii (MULTE!) care ii pot face rau. Nu exista accidente cind e vorba de treburi de-astea, exista inconstienta sau nestiinta. Una e sa cada la parc la joaca, alta e sa lasi fierul de calcat, oala cu ciorba sau vreun cutit la indemina ei si dupa aia sa te plingi de accident.
P.S. Am copil mic, nu vorbesc din auzite.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Pardon, e posibil sa aiba febra fiindca ii ies dintii, nu fiindca nu are dinti... Suna medicul de familie pentru indicatii medicale si pentru linistea proprie.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu prea cred ca febra are legatura faptul ca s-a fript, mai degraba ii ies dintisorii.
Suna macar pediatrul fetitei, relateza-i ce ne-ai spun noua.
Nu te apuca sa-i dai nimic bebelusei fara un sfat avizat.

| wolder a răspuns:

Febra e putin mare, dar nu exagerata
daca arsura nu e grava atunci nu are legatura cu febra
poti merge la spital
atentie daca suni la 112 vine clar salvarea mai ales daca ii zici ca are febra

| FatUglyVirgin a răspuns:

E pe ciclu cel mai probabil

| Bantichi11 explică (pentru FatUglyVirgin):

9 luni? cum adica pe ciclu?

| unprietenaproape a răspuns:

Ai gresit categoria, e una mult mai potrivita numita,, sanatate. cred ca ar fi mai bine s o copiezi si sa o pui acolo. poate iti raspunde brigaela (e medic)

| matrix100 a răspuns:

Eu zic sa duci fetita la doctor, sau sa suni la 112 sa-ti dea un sfat profesional

| raresandrey a răspuns:

Du-te la urgenta daca s-a intamplat mai devreme, nu-i de joaca la temperatura 38, 5.

| alinasabalu a răspuns:

Da sigur este de la dintisori daca face caca f moale atunci nu te ingrijora sigur este de la dintisori normal dupa 3 zile nu ar trebui sa mai aiba temperatura mai bine te-ai duce la medicul pediatru sa consulte copilul pentru ca are doar 9 luni nu te poti baza pe spusele noastre dar sigur nu este de la arsura. bafta