| Mina21 a întrebat:

O prietena m-a invitat la ziua ei dar nu vrea sa o invite si pe alta prietena cu care m-a inteleg bine.Ea mi-a zis ca ar fi bine sa nu ii zic dar nu stiu ce sa fac... oricum o sa afle.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Spune-i celei care te-a invitat sa o invite si pe cealalta fata. Spune-i cat de mult conteaza impacarea. Spune-i ca in viata nu conteaza cu cat de multe persoane te certi si cat de mult timp rezisti astfel; ci conteaza cat de repede te impaci si cat efort depui in privinta aceasta.
Nu-i mare lucru sa te certi cu cineva, ci sa te impaci cu cineva. Convinge-o sa-i accepte pe oameni asa cum sunt, dar sa le fie totodata si un exemplu. Iar tu, du-te unde ai fost invitata. Daca fata si-a exprimat dorinta ca sa nu-i spui celeilalte, atunci nu-i spune -chiar daca mai tarziu se va afla. Cealalta de pe urma nu are motiv sa se supere, caci nu ai tradat-o. Tu cauta sa fii prietena cu toata lumea atat cat tine de tine.

4 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Simplu. Nu este petrecerea ta, NU TU DECIZI cine este invitat. Tu poti alege sa nu te duci.
Dar sincer, daca acea prietena a ta vrea ca tu sa nu te duci la petrecere, este egoista.
Cel mai bine ar fi sa ii spui ca ai fost invitata si ca vrei sa mergi si ca speri ca ea sa nu se supere. Punct.

| VerdeLila a răspuns:

Gandeste-te care ti-e mai buna prietena si fa ceea ce trebuie pentru ca dupa ziua prietenei tale, o prietenie se va destrama.

| izabela202020 a răspuns:

Ar trebui sa îi spui pentru ca atunci cand v-a afla se va supara pe tine ca i-ai ascuns, dar totuși roag-o să nu îi spuna respectivei nimic

| Dariusbbbbbbb444444444 a răspuns:

Si care e intrebarea? Nelamurirea? Problema? Daca nu stii ce sa alegi intre a merge la petrecere fara prietena sau a sta acasa cu prietena atunci te sfatuiesc a doua optiunea si daca nu stii ce sa alegi intre ai spune si nu ai spune ca nu e invitata eu zic sa-i spui, daca oricum o sa afle macar sa nu fie intr-o situatie jenantă...