| anonim_4396 a întrebat:

Oamenii sunt paranoici...
Sa mai impartasesc cu voi o zi din viata daca tot laughing.
Prietenul meu lucreaza pe delivery, la o firma destul de cunoscuta `Eu ce mananc`, cu siguranta multi stiti si folositi deja serviciul acesta de livrare.
Vineri avand liber, am mers cu el, imi plac plimbarile cu masina, plus ca puteam sa mai petrecem timp impreuna in felul acesta, decat eu acasa, el la lucru si sa-l vad abia seara la culcare.
Si fix la ultima comanda, seara, pe la ora 22 : 30 aprox, a parcat masina pe strada in fata unei case, si a trebuit sa mearga pe jos cateva case mai incolo, GPS-ul directionand mai mult sau mai putin gresit uneori.
La care eu ramanand singura in masina, imi iau din spate pachetul pe care ni l-am cumparat de la KFC, am zis sa-mi desfac un burger sa mananc si eu laughing.
Ma intindeam dupa punga din spatele masinii si nu ajungeam cu mana la ea, mi-era lene sa-mi desfac centura de siguranta laughing, aprind si becul, ma chinui sa ma intind putin mai tare si reusesc sa o iau.
Imi desfac burger-ul, ma pun si mananc, si la un moment dat observ in dreptul meu, in curtea casei in fata careia era parcata masina, ca misuna una pe acolo, isi cauta de lucru, ba arunca apa din bolurile animalelor, ba se plimba dintr-o parte in alta a curtii, asa pe intuneric, ba statea intr-un colt si se uita la mine.
La un moment dat sub privirile ei mi-era jena sa mai mananc rolling on the floor, si am lasat burger-ul in jos laughing, m-am uitat la ea, se uita in continuare la mine, mi-am stins si becul din masina laughing)
La un moment dat incepe sa-mi vorbeasca, geamul meu de la masina fiind usor tras in jos, ca "Buna seara, ce faceti aici?"
Ii raspund "Buna seara, are prietenul meu de adus o comanda, am parcat pana o duce si plecam, dar de ce, nu e voie sa parcheze aici?"
La care ea asa mai..ca un strut timid wable wable laughing "Pai nu va cunosc, nu stiu cine sunteti, unde stati, l-am vazut plimbandu-se cu un pachet dintr-o parte in alta, dar pe ce strada are de dus comanda? "
La care eu "Nu stiu, ii arata lui pe aplicatie, lucreaza la firma Eu ce mananc"
La care aia "Aa, deci nici strada nu stiti" trage mutre si se face ca pleaca.
Il sun pe al meu "Ai gasit adresa?", imi zice ca da, si zic "Na bine, haide ca e una paranoica deja aici"
Vine a meu, ma intreaba ce s-a intamplat, si eu incep, cum sunt eu mai libera la vorba "Pai uite asa (ce vi-am spus si voua mai sus), la care adaug, pai daca ti-e frica si te simti in pericol, daca crezi ca cineva ar putea sa-ti faca rau, nu iesi ca proasta afara si mergi la indivizi la masina sa stai de vorba", dupa care ma uit in dreapta, si o vad pe asta stand ascunsa de stalpul casei ei, i se vedeau lateralele, asculta ce vorbim.
Al meu da sa plece, ca a pornit masina, si ii zic, iesi si explica-i lu asta, ca poate suna naibii aiurea la politie, la care zice a meu "Hai ca ies acum", si cand a oprit masina si a dat sa iese, aia era in spatele lui, a iesit in strada dupa masina, cu telefonul la ureche, si cand l-a vazut ca s-a dat jos a fugit ca-n Looney Tunes inapoi in casa, a inceput si a meu sa rada.
Tot ce am mai putut sa zic a fost "Sper ca nu m-a auzit cand am facut-o proasta".

43 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Amuzantă întâmplarea, happy se mai întâmplă și de-astea... Cred că tipa avea ceva pitici pe creier de era așa paranoică, poate locuia singură.

| Delcatty a răspuns:

Fii sigura ca unii oameni, in special femei, cauta cearta din simpla plictiseala. Nu stiu daca era vorba de paranoia cat era dorinta ei de a enerva pe cineva. Cel mai bun lucru pe care il poti face in situatia asta e sa nu ii dai satisfactie. Raspunde-i cu tact, calm, nu o lasa sa te enerveze. Fie se va enerva singura, fie se va plictisi, fie va deveni respectuoasa vazand ca si tu esti.
Cred ca am dat cu totii de asemenea oameni macar o data...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La cum vorbeati despre ea, mai rau ca un animal.
De ce râzi de oameni cu "probleme"?

| relativsausigur a răspuns (pentru anonim_4396):

Morbid taticule, ai aparut laughing
Pentru ca radeam de prostie, nu de probleme.
E o diferenta intre oamenii cu probleme psihice si oamenii prosti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai tocmai ca e o situatie din exterior prezentata unor necunoscuti/ anonimi.
Nu critic, dar chestiile astea le povesteati cu pisicutele la cafea.
Amuzamentul si sarcasmul tau e in mintea ta, doar, nimeni de aici nu considera ce povestesti tu amuzant happy

| relativsausigur a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai prin nimeni cred ca te poti referi doar la tine :-), din cate poti observa si tu.
Atat la postarea aceasta, cat si la altele :-).
Frustrarile personale nu le poti pune in carca tuturor cititorilor :-).

| relativsausigur a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu te-am complimentat cumva pentru postura ta cameleonica, avand in vedere ca te-ai declarat un `deep narcisist`, asta dupa ce am stat de vorba cu tine anterior, cum e de obicei in cazul acestor persoane, nu-ti poti da seama din prima, mai ales fara sa te vad.
Insa pe cuvantul meu, voi toti narcisistii, sunteti dupa acelasi tipar, aceleasi tampenii si atitudini proaste le scoateti pe gura intr-un final, aceeasi lipsa de logica combinata cu gandire critica si rigida.
Asta nu a fost un compliment :-)

| relativsausigur a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa mai lucrezi la treaba asta cu proiectia, atat timp cat o faci prost dai drept ca unu care a facut o facultate si dupa iasa pe strada crezandu-se Mantuitorul sau Stefan cel mare, cam asta-i logica proasta, tipar clar in cazul tuturor de genul, nu glumesc :-)
Chiar nu sunteti capabili sa va vedeti propriile goluri, desi sunt grave.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mai adaug o singura chestie, ca nu vreau sa ma agit prea tare cu tine, stiu ca iti iei satisfactie si din asta :-)
Toti astia ca tine, sfarsiti linsati taticule, nu vă va mai merge decat cu prostimea, si sa-ti iei satisfactie din interactiunea cu un prost, sfarseste a fii mai umilitor pentru tine decat pentru el :-).
In rest, crede-ma ca ve-ti fii linsati de catre toata lumea cu care incercati :-), oricat de tare v-ati stradui sa o dati pe toate partile.

| Simpatic a răspuns:

Ce povestesti tu este vorba despre o persoana cu probleme mintale si nu este de ras, asta este situatia sunt si astfel de persoane.Nu de paranoici ar trebui sa ne facem griji ci de nebunii care umbla stingheri si ne-ar putea injunghia fara niciun motiv...

| relativsausigur a răspuns (pentru Simpatic):

Am vazut-o pe femeie, nu avea probleme mintale :-), era doar prostuta sa zic asa, a avut un moment de paranoia, mai mult sau mai putin intentionat momentul, pana la urma poate a vrut sa se creada interesanta prin ce a facut.
Oamenii paranoici, nu sunt neaparat patologic bolnavi, diferentiem totusi oamenii intre ei, eu pot avea un cuvant in asta pentru ca am vazut-o :-)
Nu ar rade nimeni la modul rautacios daca l-ar vedea pe unu plangand semidezbracat si murdar pe strada crezand ca vin extraterestii sa il ia, desi si asta este amuzant.
Umorul nu are legatura tot timpul cu rautatea, nu la gradul ofensiv.
Daca e sa fie fiecare un nebun absolut patologic dupa actiunile proaste pe care le face, pai ar fi fost ridicati toti cu salvarea de acasa de mult, erau considerati un pericol imprevizibil si grav pentru ceilalti :-)
Depinde de fiecare care judeca situatia, cum se raporteaza la ce vede, cat de mult simt al umorului are, cat de rigid si speriat de viata, sau deschis sa vada toate partile e.

| relativsausigur a răspuns (pentru Simpatic):

Paranoicii de care spui tu ca nu ar trebui sa-ti faci griji, cei la care te refereai tu de fapt in aceasta postare, la modul cum credeai tu, ba da, de aia ar trebui sa-ti faci griji, pentru ca aia nu judeca, si pot sa vada orice motiv irational pentru a te injunghia sau sa-ti cauzeze alte prejudicii :-).
In rest, nu toti care te-ar putea injunghia sunt nebuni, unii au discernamant si varii motive.

| Simpatic a răspuns (pentru relativsausigur):

Da draga am inteles perfect dar este o simpla intamplare acolo, oameni inculti si paranoici din diverse probleme cu care viata i-a atacat, stiu despre ce vorbesti.
Stiu si cum se manifesta cei de care am zis ca ne-ar putea injunghia, dar zau ca nu imi este frica.
Am cunoscut persoane destule cu shizofrenie and stuff si sub tratament zici ca-s super ok, din pacate la o cunaostere mai atenta a lor iti dai seama ce si cum.
Pe mine multi ma vor injunghiat sa-mi ia minunatia asta de masina laughing da si eu sunt paranoic, glumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru relativsausigur):

De ce pui 3 postari si nu una intreaga?
Eu ti-am zis doar parerea mea personala cu putina cicalire, vad ca te-am activat laughing, e mai simplu sa fiu narcisist happy

| relativsausigur a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-ai activat, sunt eu de fel o persoana mai asa, care vorbesc din pasiune :-D, si daca ma abordezi mai personal sa-mi dai vreo replica, incep si totodata termin, chiar daca o fac printr-un text / replica, sau mai multe, ramane la aprecierea mea asta :-).

| relativsausigur a răspuns (pentru Simpatic):

Stiu ce zici, vorbim doar, stai linistit laughing
Mie imi face placere sa stam de vorba, si sa impartim diverse opinii, poate chiar invatam cate ceva unul de la celalalt, de ce nu :-)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ca sa o spun mai altfel Morbid :-), parerea mea e ca faza asta cu narcisistii, care isi cauta incaierare cu persoanele fie mai bune, mai educate ( adica mai cizelate, mai cumpatate, care stiu cand e cazul sa se abtina, si cand nu ), ei din golurile interioare si insuficienta apreciere, incearca sa demonstreze animalul din ei, comportandu-se fix dupa actiunile mai primare, mai animalice, ceea ce numim noi rautate, distrugere, compenseaza abstinenta altuia prin descarcarea lui, crezand ca "asa mananca leul caprioara", dar uita ca statutul nostru de animal primitiv, este depasit (asa ar trebui, dar is si exceptii evident) de mult prin evolutie.
Ceea ce nu tineti cont e ca fie activati partea animalica si din ceilalti, si s-ar putea cu sanse chiar mari sa vi-o luati cum nu credeati, sau cum nu puteati nici voi s-o dati, fie s-ar putea ca persoana sa decida in momentul acela, ca chiar daca poate face asta, ii este de ajuns in acel moment sa stie ce s-ar intampla, si decide sa nu-si investeasca energia pentru un astfel de exemplar.

| relativsausigur a răspuns (pentru anonim_4396):

E o reactie normala sa nu fi apreciat cand intreprinzi astfel de atitudini :-).
Dar asta e un alt punct al narcisistilor, nu-si dau seama ca prin distrugerea altora, sunt auto distructivi si fata de ei insisi in momentele acelea.

| Simpatic a răspuns:

Ai aici un cunoscator al psihologiei creierului, bine nu atat de complex ca si tine, din cate ai spus se pare ca esti asistenta la psihiatrie sau ma insel!? happy
Si eu sunt bolnav mintal am recunoscut si o spun de fiecare data si chiar am incercat sa ii ajut pe cei care se confrunta cu boala mea si anume depresie recurenta.
Inteleg perfect tot ceea ce ai spus, ca noi oamenii punem imediat o eticheta ca ala e nebun ca aia e nebuna...dar vrem nu vrem orice dezechilibru fie el de substante (cum este cazul meu si al multor altora) tot cu o boala mintala ne face.
Daca v-as spune ca eu am facut depresie dupa ce am consumat acele pastile (si asta cu tratament recomandat de medic) impotriva acneei (ROACUTANNE/SOTRET) nu stiu cati m-ar crede, ei bine poti lua pastile si apoi sa o patesti rau de tot...sa nu uitam ca depresiile imping la suicid...
Dar fac o alta remarca mai importanta decat ce am eu sau cutare, si anume fratilor incercati sa ii intelegeti si pe cei cu probleme mintale caci nu tine de ei...cati dintre voi a ras de un invalid? acum pun aceeasi intrebare cati nu ati ras batjocoritor la adresa unei persoane cu o boala mintala?
Boala mintala este de ras iar invaliditate nu, se pare? eu zic ca niciuna nu este de ras.
Inchei cu o metafora ca asa imi place mie : "despre saracie se pot face multe filme insa nu vreo comedie."

| relativsausigur a răspuns (pentru Simpatic):

Nu! Nu sunt asistenta sau ceva de genul, nu ma pot da ce nu is.
Doar ma pasioneaza medicina, si m-am documentat destul de mult, inteleg destul de multe chestii, acum cat pot si eu, nu sunt medic de stiinta sa pot testa eu chestii, sa ma conving eu la vreun microscop, pot spune doar ca, cu o gandire critica buna si un nivel mai mare de inteligenta poti ajunge sa intelegi mai multe chestii daca aprofundezi, ca si in orice alta chestie :-)

| relativsausigur a răspuns (pentru Simpatic):

Eu te inteleg, numai un om ignorant, mai putin inteligent si/ sau mai putin trecut prin viata, sau care nu a avut cazuri prin preajma, sau n-a aprofundat, ar putea sa fie meschin fata de tine, si sa-ti zica "nebunul tot nebun e"
Nu avem o sanatate indistructibila, fie ea de cauza chimica - cerebrala, sau o alta cauza organica, si din pacate uneori aflam asta pe pielea noastra, poate facand noi insisi anumite greseli care conduc la asta.
Eu te inteleg, pastilele pentru diverse probleme, depinde ce mod de actionare au in corp, pot perturba metabolismul pe care corpul si l-a reglat / echilibrat ca sa fie bine, si atunci incep dezechilibrele, aici depinde ce anume iti dezechilibreaza.
Sa stii si ca de cele mai multe ori, la probleme la care nu se cauta mai aprofundat, si / sau dintr-o ignoranta a medicului, si dintr-o ignoranta a medicinei, ajung sub diagnosticul de "depresie" si se incearca sa se echilibreze efectul care ti se produce, dar dezechilibrul in sine ramanand tot acolo, de aia nu se vindeca.

| relativsausigur a răspuns (pentru Simpatic):

Din pacate, pastilele in general, cu siguranta nu numai cele psihiatrice, provoaca dependenta in sensul ca regleaza niste chestii intr-un fel anume, reglaj care depinde in continuare de o cantitate anume de pastile ingerate pentru asta, la fel cum ar lua cineva pastile pentru reglarea tensiunii arteriale, si daca s-ar oprii, tensiunea ar putea sa o ia razna, pana cand corpul ar reinvata sa te recupereze singur, punandu-te chiar in pericol acest aspect in timpul ala.
E bine sa ai simtul umorului sa stii, sa faci si tu insuti haz de necaz fata de ceea prin ce treci.
Desi inteleg, ca anumite chestii te dor, pentru ca cunosti suferinta respectiva, o ai simtita pe propria piele, si asta combate fun-ul, trebuie doar sa intelegi ca uneori anumite cazuri n-au legatura cu al tau, in sensul ca nu-s acelasi lucru, ca sa iti poti lasa prin asta o gandire mai libera.

| RAY a răspuns:

Amuzant, si eu am parte cateodata de asemenea persoane

| OrdanKarris a răspuns:

Ca orice muiere, voia atentie: atentie de la tine, de la prietenul tau... de la politistii care ii suna. Voia sa aiba motiv de indignare, sa aiba ce barfi (masina dubioasa pe strada ei, ea se simtea amenintata, soferul s-a dat jos si a amenintat-o incat ea a fugit in casa). Muieri proaste. Ce pretentii sa ai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Scuza-ma Dacã ti-am deranjat lumea ta zen, dar fie, ceea ce am facut a fost doar sa-ti testez caracterul sa vad adevarata fata, sa vad daca stii de gluma( sau iei totul atât de personal)
Spre deosebire de tine eu m-am luat de intrebarea care ai pus-o, când am aratat putina indiferenta imediat mi-ai reamintit o intrebare de acum o Luna cu "deep narcisismul" asta aratã doar ca ai un caracter naspa de nici n-as vrea vrodata sa fiu in compania ta real, apropo m-ai facut sa râd când am vazut ca "doar aceste raspunsuri o sa le vad". De parca as vrea ceva sexual de la tine rolling on the floor

| Drimmero a răspuns:

Mai dai de oameni de genul, zici ca i-a luat ma-sa strada,, asa multe intreba.

Paranoica level 100, nu are rost sa incerci sa-ti faci probleme cu oamenii de genul. Am dat si eu de oameni care mai ceva imi ziceau ca nu am voie sa ma plimb pe strada.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Când am citit conversaţia dintre relativsausigur şi Morbid efectiv m-a făcut să râd puţin, happy oi fi eu singura ciudată de p-aci? Nu-l cunosc personal pe @Morbid, nu mă bag, așa că nu am nimic de completat, deși @relativsausigur, cam ciudată modalitate de a „explica" are tongue big grin
Și în legătură cu întrebarea. Dacă vrei să-ți amuzi prietenii... oops, scuzați-mă @relativsausigur, dacă vreți să vă distrați cu prietenii, ar merge să le povestiți happy întâmplarea asta, la mine personal merge!

| Violleta2022 a răspuns:

Si noi cu ce te puteam ajuta azi?

| Simpatic a răspuns (pentru relativsausigur):

Merci de incurajare, sunt ok sunt un om obisnuit cu bune cu rele, rad glumesc, sunt trist cand trebuie s-a.m.d nu sunt o persoana ciudata in niciun fel dar am fost cobai pe multe medicamente anti-depresieve si da ai dreptate daca nu se cauta cauza simptomele se trateaza dar raul ramane.

| relativsausigur a răspuns (pentru anonim_4396):

Da sigur Morbid, tu esti cel ce m-a testat pe mine.
Potoleste-te ca dovedesti un iq mai scazut decat un licean.
Rostogolesti numai ineptii.