| mdc98 a întrebat:

Buna TPU!
Imi poate explica si mie cineva un lucru?
Daca am masina de servici de la firma si am parcat masina in fata casei unde stau si aceasta a fost ridicata in urma unei sesizari, a fost parcata putin pe bordura dar toate masinile de pe strada erau parcate neregulamentar si a trebuit sa se plateasca 350 ron amenda pentru ridicare, cine suporta aceasta amenda, eu sau firma?
Adica nu mi s-ar parea corect ca fiind masina de servici sa platesc eu amenzi, mai ales ca voi fi plecata in interes de serviciu la clienti si pot primi diverse amenzi, nu as fi plecata in interes personal sa spunem ca platesc eu.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai ce firma a incalcat legea? Tu ca sofer ai incalcat legea, deci tu platesti.

| mdc98 explică (pentru suntserios):

Am inteles asta, doar ca am fost plecata in interesul lor.
Daca de exemplu imi dai masina ta sa te duc la medic sau unde ai nevoie, adica in interesul tau, si parchez undeva si mi-o ridica, de ce as plati eu?

| suntserios a răspuns (pentru mdc98):

E o chestie mega simpla de logica de baza.
Eu daca it dau masina mea nu iti spun "pacheaza unde te tai capul" o sa iti spun parcheaza unde gasesti loc de parcare legal.

Ti s-a comunicat de la firma "parcheaza unde vrei ca platim noi"?
daca nu ti s-a cumunicat asa ceva, e o chestie elementara de logica ca trebuie sa respecti legea si daca o incalci sa platesti.

Daca omorai un pieton pe trecere, raspunde firma penal sau cum?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O plătești tu.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca te ia radarul, tot firma trebuie sa achite, ca te deplasai in folosul societatii?
Faptul ca ai masina de serviciu nu te scuteste de la respectarea legislatiei. Amenzile de circulatie se dau pe numele soferului in general, firma ti le poate imputa, sau poate comunica politiei datele tale, pentru a primi amenda la tine la finante.
Parcheaza legal, ca nu intereseaza pe nimeni ca esti in timpul serviciului.
Iar in fisa postului tau nu cred ca scrie "parcheaza unde are chef, iar societatea achita amenzile".

| mdc98 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai in opinia mea, evident ca firma trebuie sa plateasca daca sunt plecata in interes de serviciu nu? Practic pentru firma am plecat.
De ce sa platesc eu o amenda pentru ca am mers pentru firma unde lucrez la un client?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru mdc98):

Pentru că nu ai respectat legislația țării pe teritoriul căreia îți desfășori activitatea.
Tu ești șoferul, tu iei deciziile. Nu cred că ți-au zis de la firmă să parchezi ilegal.