| krmen a întrebat:

Oare e bine sa pui suflet intr-o relatie cand ai deja peste 25ani? De fiecare data am fost ranita, dezamagita, am suferit. Mi-am dat seama ca nu pot sa fiu altfel, ma atasez foarte mult de cel cu care vorbesc, ma intalnesc si incerc sa ma o relatie sau am o relatie; ma gandesc oare sunt singura care e asa? Uneori ma simt ca o adolescenta. Stiu ca gresesc pentru ca ofer mai mult decat primesc

24 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RobertTmroo a răspuns:

Din punctul meu de vedere tu ai o mare calitate, faptul ca pui suflet intr-o relatie, ca incerci sa faci sa fie totul bine, ca speri ca totul sa mearga bine..., asta e o calitate pe care din pacate multi l-au pierdut deja, sau nu o mai simt, asa ca eu zic sa fii exact asa cum esti tu, chiar daca ai suferit, ai fost ranita, dezamagita..., asta e pentru ca inca nu ai intalnit pe cine trebuie, dar eu sunt sigur ca ma devreme sau mai tarziu vei intalni persoana potrivita pentru tine, conteaza sa mergi inainte, exact asa cum ai facut si pana acum, daca ceva nu merge atunci e bine sa iti dai seama, sa te hotaresti ca nu e ce a ce vrei, si sa speri in continuare, pentru ca toti cu suflet bun, constiinta, asta ne dorim, sa iubim si sa fim iubiti, iar cand "ne impiedicam" e bine sa ne ridicam si sa ne continuam drumul cu si mai multa ambitie, fara sa stam prea mult timp tristi.
Ca sa raspund la intrebarea ta, daca vrei o relatie de viitor, sa fii fericita si sa faci partenerul fericit, sa fiti impliniti, atunci trebuie sa pui/puneti suflet, altfel nu merge..., doar ca totul depinde de amandoi, degeaba faci tu totul bine daca celalalt nu face la fel, astfel cineva va suferi tot timpul, si asa nu are rost sa continue o relatie.
E foarte interesant ca multi dintre noi ne dorim sa intalnim o persoana cu calitatile tale, calitati care duc spre o relatie de succes, fericire, dar asa cum spui si tu ca la lucru nu ai intalnit astfel de oameni, iar pe diferite situri intr-adevar intalnesti tot felul de personalitati cu tot felul de intentii, dar parca intotdeauna speri ca "doar o persoana trebuie sa fie ca mine" si atunci totul o sa fie bine, deci tot ce a ce pot sa iti spun este sa mergi inainte, evident cand poti sa mai socializezi, nu forta nota daca ceva nu merge, nu insista pe tot felul de situri daca ai vazut deja ce e pe acolo, incearca sa iesi de mai multe ori cu un om, sa vezi de ce ii bate capul, sa te bazezi mai mult pe ce a ce face, pe comportamentul lui fata de tine si mai putin pe ce a ce iti spune, si evident dupa un timp vei vedea daca e fals sau chiar e ok, esential este sa nu te grabesti ca doar stim ca "graba strica treaba" sau ca sunt multe persoana care pot/vor sa profite de "naivitatea" unora in astfel de momente, ca doar cand vrem si cautam sa fim iubiti si sa oferim iubire, atunci suntem cam vulnerabili...
Ai incredere in tine, ramai asa cum esti tu si o sa fie bine, poate vei intalni persoana potrivita cand te astepti mai putin, conteaza sa iti umpli timpul liber cu tot felul de activitati (sport...), ce a ce iti place, astfel te vei gandi mai putin la asta si vei fii mai mult timp relaxata.
Bafta si noroc in toate happy!

| krmen explică (pentru RobertTmroo):

Normal ca am socilizat cu mai multi dar cand repet marea majoritate nu-ti vorbesc decat despre sex, relatii discrete, vor o intalnire la cafea apoi sex, scuza-ma dar acea persoana nici nu merita sa ies la o cafea! Asta e principalul motiv pentru care am renuntat sa mai caut pe site-uri. Imi ocpu timpul cum pot, mai mult in casa cand nu sunt la servici neavand cu cine sa ies, asat e... Poate intr-o zi va aparea cineva, de undeva - nu stiu si nici cand va fi, stiu ca pana atunci imi va fi greu oricat de mult incerc sa fiu optimista, pentru ca multe bucurii nu am sad Dar trec eu peste toate, poate asa mi-a fost scris mie... Multumesc mult pentru raspuns! happy

| RobertTmroo a răspuns (pentru krmen):

Stiu... happy, te-am inteles din prima, stiu ce se petrece pe diferite situri, ce persoana sunt pe acolo, dar cum iti spuneam, si cand iti faci un cont pe un astfel de site, ai speranta ca poate gasesti pe cineva potrivit pentru tine acolo, deci ai incercat, asta conteaza, dar sunt slabe sanse sa se intample asa ceva pe acele situri, e bine ca ai observat ce se petrecea pe acolo si ai renuntat, dar partea asta cu tot felul de persoana cu intentii din ce in ce mai "naspa", asta le gasesti peste tot, lucru, anturaj..., ii bine sa stii cand sa iei atitudine si sa ii ocolesti, exact asa cum ai facut si tu happy.
Inteleg ca iti este greu sa fii optimista, dar trebuie sa fii, numai asa poti merge inainte cu zambetul pe buze, dar timpul le vindeca pe toate, si nu iti este scris ca sa ai parte de asa ceva tot timpul, poate asa e momentan ca sa poti aprecia mai bine ce a ce vei avea pe viitor, sau sa inveti ceva din asta..., oricum, sa stii ca nu esti singura in situatia de fata, dar tot speranta si optimismul trebuie sa ne "impinga/conduca" si sa mergem inainte.
O sa fie bine, sunt sigur, conteaza sa ramai exact asa cum esti tu, si cu siguranta o sa intalnesti pe cineva care sa te aprecieze precum iti doresti/meriti happy!

| krmen explică (pentru RobertTmroo):

Stiu ca sunt si in viata reala persoane de genul ala pe care le evit. Incerc sa fiu optimista, recunosc ca nu reusesc intotdeauna dar este normal. Stiu ca e o lectie din care am ce sa invat, ma intareste; sunt constienta ca nu sunt singura intr-o asemenea situatie, nu ma plang, mi-ar place sa vad o 'raza de soare' de undeva happy Ramane intrebarea cand si unde voi intalni acea persoana, dar pana atunci trebuie sa am multa rabdare se pare... big grin

| speranza a răspuns:

Intai lasa-l pe el sa puna suflet si apoi,cand vezi ca tine la tine si iti demonstreaza, atunci pune si tu suflet.Dar numai dupa, ca sa nu fii ranita si sa nu suferi in cazul in care te implici intr-o relatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg. dar stii cum, experienta invata, si daca am suferit o data a doua oara nu o mai facwinking viata-i viata doar daca are greseli, si inveti din ele. Succes, fiecare pai are umbra sa, si la urma urmei chiar sa fi-i singura nu e asa de rau: nimeni nu te minte, nu te tradeaza, nu te foloseste, nu te conduce etc! Deci, concluzia -brabatii iubesc scorpiile.

| krmen explică (pentru anonim_4396):

Nu iubesc nici scorpiile pentru ca nu le convine sa fie condusi, sa li se spuna ce sa faca exceptand bineinteles cei care n-au personalitate.

| structural a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum nici chiar asa, mai mult o descurajezi, poate ca ii bine solo, dar pana la urma in 2 parca ii mai frumoasa viata, treci mai rapid peste necazuri cu conditia ca cealalta persoana sa se comporte cum trebuie

| krmen explică (pentru structural):

Nu ma descurajeaza happy Uneori e bine nu zic ca nu, dar sunt de aceeasi parere ca in doi e mai bine si simt si nevoia de a avea pe cineva tocmai din cauza asta mi se pare ciudat cand aud o prietena care e singura ca nu simte nevoia ca ei ii e bine asa si nu vrea pe nimeni langa ea.

| Dubaster a răspuns:

Surorile de suferinta si Don Juanii sa intre in scena laughing Spectacolul incepe!

| cobritsA a răspuns:

Buna.daca nu gasesti un baiat potrivit pentru tine te va cauta chiar el.si nu prea e bine sa pui suflet pentru ca o sa suferi foarte mult in cazul unei parasiri.multi isi pun aceasta intrebare.deci raspunsul e cam sa nu pui.o zi buna ceaw

| Loredanath a răspuns:

Am doar 16 ani si sunt si eu adolescenta dar nu prea ma comp ca toate adolescentele am iubit si eu foarte mult o persoana si dupa am suferit enorm 3 luni am stat numai in casa si imi era teama sa mai intru in contact cu baieti care imi cereau prietenia pentru ca ma gand ca se va repeta suferinta dar sa stii ca nu e asa nu terbuie sa iti fie teama sa iub dar esti matura si iti poti sa seama ce fel de pers e cea de langa tine incearca sa nu te gand negativ sper ca o sa iti fie bine >:d

| krmen explică (pentru Loredanath):

Sa stii ca nu-mi e teama sa am o relatie sau sa vorbesc cu barbatii doar ca nu am cu cine sa intru in contact...La servici colectivul e format in mare parte din femei iar barbatii(putini la numar) au relatii sau sunt casatoriti. Nu sunt genul care sa mearga in cluburi, cunostiintele mele fie sunt casatorite/i cu copii chiar, iar celelalte sunt fete singure care au aceeasi problema adica sunt singure unele multumite cu acest statut unele nu. Incerc sa gandesc pozitiv doar ca nu vad vreo 'luminita' care sa apara de undeva. Mersi, si eu sper sa fie bine atunci cand va fi happy

| johngregory a răspuns (pentru krmen):

Daca nu ma insel, parca ai mai postat ceva asemanator si ti-am raspuns si acolo.
Daca chiar nu reusesti nimic incearca la matrimoniale, nu vad de ce nu ai incerca. E perioade patinoarelor, nu vad de ce nu ai putea intalni pe cineva pe acolo. Speranta moare ultima.
Si sa-ti mai zic ceva, toti iubim, toti punem suflet, dar nu se renteaza mereu. Nu e totul mereu roz. Dar daca nu incerci nu ai de unde stii.

| krmen explică (pentru johngregory):

Am incercat varianta site-urilor de matrimoniale si nu mai vreau, marea majoritate vor doar aventuri, relatii discrete sau sunt casatoriti. Acolo l-am intalnit si pe "el" cu care am crezut ca va fi totul bine si n-a fost sad La mine in oras nu este patinoar si cand era nu ma duceam, nu ma pasioneaza si in plus sa merg singura e cam aiurea. Prietenele mele nu prea vor sa iasa din casa, eu trag de ele 'hai la un suc, la o cafea, la o plimbare, la o piesa de teatru, la un concert cand e' dar ele sunt reticiente, rar iesim la un suc. Prietenii casatoriti se vad cu nasii, finii si alte cupluri si persoanele ca mine nu sunt invitate. In aceasta situatie ce sa fac? Am iesit si singura la niste cunostinte care au o formatie si am stat cu ei dar nu am interactionat cu nimeni altcineva pentru ca fiecare sta la masa lui. Nu ma plang insa nu vad de unde ar putea sa apara un alt "el" atat tot...

| structural a răspuns (pentru krmen):

-nu cred ca sunt eu cel mai in masura sa iti raspund, dar crede si o sa vezi ca o sa apara acea persoana"el" cu care sa poti merge in oras, la patinoar sau unde va simtiti bine voi ca si cuplu, si eu eram intr-o situatie asemenatoare nu gaseam pe nimeni care sa fie pe aceeasi unda ca si mine, dar am asteptat si sunt convins ca a meritat asteptarea, incearca pe la prietene, cunostinte precis cunosc un tip care care poate fi acel "el"

| krmen explică (pentru structural):

Am incercat dar nu cunosc un tip care sa-mi se potriveasca, eu sunt prea finuta, cu bun-simt si n-as avea ce sa vorbesc cu ei. Si prietenele singure sunt in aceeasi situatie... Uneori ma intristez si desi stiu ca nu sunt singura am impresia ca sunt si nu voi gasi pe cineva si timpul trece atat de repede sad N-ai idee cat mi-ar place sa am cu cine sa ma plimb, sa stau sa vad un film, sa fac lucruri banale pana la urma.

| structural a răspuns (pentru krmen):

In mare parte din ceea ce zici, m-am lovit si eu de aceste probleme,iar in chestia cu subiectul de discutie am avut si eu probleme eram un pic mai timid, aveam numai de pierdut din cauza acesti timiditi, dar sunt multe subiecte:filme, educatie, muzica... si adevarul este ca mai greu gasesti oameni care sa aiba acelasi principii ca si tine, dar nu este imposibil

| krmen explică (pentru structural):

Nu e vorba doar de timiditate sau lipsa acelorasi principii, e si o diferenta ca tipii singuri pe care ei/ele ii cunosc nu au o cultura atat de bogata, nu au facut o facultate, lucreaza ca muncitori (nu ma intelege gresit n-am nimic cu ei si respect pe oricine si orice slujba ar avea), eu am terminat o facultate in care am invatat 6 ani si prin meseria pe care o am toata viata voi avea de invatat, e un domeniu in care mereu apar noutati. Nu-mi e frica sa socializez, imi place sa fac asta, dar cu cine? happy

| structural a răspuns (pentru krmen):

Este foarte adevarat ce ai zis nu toata lumea are finalizate studii superioare, sunt multi care ar fi capabili sa studieze dar nu isi permit din punct de vedere financiar, iar vremea nu mai este acea din timpu cand era mama mea si tatal meu s-au cunoscut, in ziua de azi dupa cum se observa situatia financiara bate sentimentele si educatia, iar in cei 6 ani de facultatea ( ma gandesc ca medicina, dupa sistemul bologna sa redus cu un 1 an la majoritatea in afara de medicina si arhitectura) nu ai avut prieteni mai apropiati cu care ai iesit la suc, sau toti si-ai intemeiat familie sau sunt pe cale, cauta si precis o sa gasesti pe cineva, te-ai gandit la varianta sa sa gasesti in alt oras sau alta tara, sau crezi ca distanta reprezinta uneori o piedica

| krmen explică (pentru structural):

Nu cred ca o relatie la distanta poate sa reziste, sunt foarte rare cazurile. Da, prietenii din facultate sunt marea majoritate casatoriti, chiar cu copii, cele care mai sunt singure nu tinem legatura, una cu care mai vorbesc rar e genul ala care merge in cluburi de fite in fiecare weekend si eu nu sunt genul asta.

| Loredanath a răspuns:

Ha ha ha ce comic esti dubaster numai pot de ras!