| MaLinKa a întrebat:

Oare mai sunt asa mame ca a mea? Ma enerveaza, permanent trebuie sa imi interzica ceva ce nu e atit de strashnik. de exemplu imi interzice sa imi vopsesc unghiile cu roshu sau o kuloare mai inchisa. Si aseara am vrut sa es cu prietenii mei care au venit in vakantza la tara, am eshit pe la ora 22 si tot trebuia sa o rog. Mi-a dat voie pina la ora 23:30. insa noi ne-am dus in padure unde mai erau prieteni, la frigarui. Mama desigur ca nu stia. dar nici eu nu stiam ca o sa ajung acolo. credeam ca pe la 00.00 o sa fiu acasa. Pe tel. nu aveam pe cont si peste o ora de cind eram in padure i-am sunat sa-i spun ca sunt acolo si ca pe la ora 01.00 voi fi acasa deoarece numai un baiat avea mashina si nu putea sa faca un drum atit de lung numai p/u ca sa ma duca acasa. ea a inceput la mine a striga, ma numit in toate felurile si a pus receptorul. Insa toti s-au retzinut pina la ora 02.30. eu mamei nu i-am sunat sa-i spun ca ma retzin. Am ajuns pe la ora 03.00 acasa, ea ma astepta la usha. a inceput iar cu versii de a ei si plus la asta mi-a spus sa-mi tai unghiile, pentru ca ea shie ca ele imi sunt foarte skumpe si dragi, eu nu am vrut dar ea m-a impus. din cauza asta am prins o ura foarte mare pe ea. ( fetele care au manichiura naturala stiu cum e, sa le crestiatit vreme si hop, pentru ca mama si-a eshit din fire sa le tai, eu stiu ca vor creste dar oricum imi este obijduitor). Ku mama mea deseori am konflikte din cauza prietenului cu care ma intilnesc, ea nu il accepta, el acum e peste hotare dar totusi tzinem legatura. Azi dimineata din nou putin ne-am certat cu mama si acum nu vorbesc cu ea, doar cand ma intreaba ceva ii raspund foarte pe skurt. Si nu stiutiu de ce azi ii este rau. zice ca din cauza mea(nu trebuia sa-si faca griji pentru nimic si atunci avea sa fie totul bine). Eu am 18 ani, cred ca sunt destul de matura ca sa imi permita sa stau mai pina tirziu, max. pina la 01.00 cand ma duc undeva.Si nu pot spune ca ar trebui ca sa-si faca asa griji deoarece sun fata la locul meu. P. S in padure erau prieteni pe care ea ii stie si nu trebuia asa sa-si faca griji. (Eu vad ca ea doreshte sa o ert, pentru ca vorbeshte cu mine de parca nimic nu a fost.) da, plus la asta mi-a zis ca "kurva" o sa dovedesc sa fiu. Ma enerveaza pina la kulme. Ma kontroleaza la fiecare pas! Ma-m saturat enorm de mult! (dar acum sunt cel mai tare stresata de unghii, pe care deja nu le am);(

26 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. De acord 120% cu Lora.
2. "a inerva" înseamnă "a excita (un organ sau un nerv". Aşadar, vrei să ne detaliezi cum te "inervează" mama ta?
3. Ce-ai litera "c" din româneşte? E chiar aşa de greu să scrii "culme", "curva", "locul", "controlează", etc?

greece12
| greece12 a răspuns:

Draga mea, inteleg ca esti necajita, dar da-mi voie sa-ti spun si parerea mea.Mama ta poate ca s-a grabit sa te pedepseasca si poate ca acum ii pare rau,dar trebuie sa intelegi ca ii este foarte frica sa n-o iei pe cai gresite sau sa ti se intample ceva. Daca lipseste si tatal tau in strainatate, iti dai seama ca daca pateai ceva, ar fi fost numai vina ei ca n-a avut grija de tine cum trebuie.Ca sa nu mai ai probleme cu ea,obisnuieste-te sa o faci sa aiba incredere in tine, daca ii spui ca la 23, 30 vei fi acasa,sa fii neaparat, daca ii spui ca te duci intr-un anume loc acolo sa fii, fa-o sa prinda incredere in ceea ce faci.Esti fata si multe se pot intampla,de asta e putin mai greu.E adevarat ca nu mai esti un copil, dar pana nu pleci la studii sau la casa ta, pentru mama ta tot copil vei fi.Stai de vorba cu ea si spune-i ca te-a durut felul in care ti-a vorbit, spune-i ca nu are motive sa creada lucruri rele despre tine, dar si tu trebuie sa fii in rand cu toti tinerii de varsta ta.De unghii nu te mai necaji, vor creste la loc...nu prea repede,dar, na, acum ce sa faci.In legatura cu prietenul tau,poate ca mama ta se teme sa nu pleci si tu departe de ea si de aceea prefera sa fii cu cineva care e pe aproape,intelegi? Dar,aici, vei face cum iti spune inima ta, pentru ca inimii nu-i poti porunci.Iti doresc sa te fi alinat putin,vorbeste cu mama ta serios si lucrurile vor merge mai bine, ea nu-ti vrea raul, doar se teme pentru tine! Paste fericit si mult noroc!

| ELLSSA a răspuns:

Si zici ca ai 18 ani,dar in toti anii astia la scoala nu cred ca ai fost...
Cum se face ca scrii cu "i"(tirziu),cred ca esti mult mai mare,dar cam nestiutoare de carte asahappy
Iubita, sunt mai mare ca tine si uite ca am prins "a"(tarziu).
Dar nu asta este important acum, decat unghiutele tale care cu greu vor creste...
O fata cuminte cum te tot descrii pe aici nu umbla teleleu pe la 3 prin paduri la cules de murehappy
Nu vreau sa mai comentez ca este Pastele si imi ies porumbei din gurita.Crezi in magie?laughing

| ELLSSA a răspuns:

Of! La ora de informatica chiar am lipsit cand s-a predat lectia cu diacriticesad
Care Elisa? Nick-ul meu este "ELLSSA", nu?
Ete ca exista Google asta si m-a invatat cum se foloseste tastatura, insa nu merge...nu stiu ce are...
Stiu iubita ca am fost tare rautacioasa!happy
Si daca zici tu ca esti o fata cuminte, felicitarile si respectul meu pentru tinehappy
Oricum mi-a luat ceva timp pana am descifrat "inervatul" asta...
E normal sa te controleze mama ta si atunci sa te pedepseasca cand considera ea.Are tot dreptul din lume sa te invete si cand ai sa fi la casa ta.Mama tot mama ramane...
Paste fericit!

| ELLSSA a răspuns:

P.S. Nici tu nu le-ai folosit...Asa ca citeste cu voce tarehappy

| LiveYourLife a răspuns:

Ce pedeapsa usoara ...alte mame interzic copiilor sa iasa din casa cu saptamanile nu le mai da bani etc...
oricum eu cred ca ar trebui sa vorbesti deschis cu mama ta si sa incerci sa ai o prietenie cu ea...winking

ea iti vrea binele iti interzice ore asa de tarzi probabil ca ii este frica sa nu patesti cevawinking

| Diana_7761 a răspuns:

La 18 ani,pe de o parte iti dau dreptate tie,adica in cea mai mare parte. Dar cred ca exagerezi cu unghiile straight face. Cresc la loc nu e ca si cum te-a pus sa te razi in cap. Si te inteleg ca ti-ai dori sa te lase mai mult, dar sunt altii pe care nu`i lasa aproape deloc. Iti doresc sa nu iti dai seama cat de minore sunt aceste probleme, pentru ca iti vei dea seama doar cand vei avea probleme cu adevarat grave, gen : moartea cuiva drag, divorturi, faliment, lispa banilor, boli si alte probleme de sanatate.

| Hombre a răspuns:

Esti o cacacioasa.

| andrei a răspuns:

Bucurate de ea!

| BloodMagickNecromance a răspuns:

Tie iti pasa mai mult de unghiile tale decat de mama ta? Ea are dreptate, poate ii era rau si avea nevoie de tine. Chiar daca ai 18 ani, tot trebuie sa o intelegi ca si ei ii pasa de tine.
Esti stresata de unghii? Stai linistita, ca nu mori daca ti le tai.
Ii este rau deoarece ai suparat-o. Trebuie sa o intelegi si tu, chiar daca ai 18 ani.

| Maya_8462 a răspuns:

Pai sincer imi pare rau pentru tinesad
Fratele meu are 16 ani parintii mei il lasa sa mearga unde vrea pana la ora 04:00 demineatsa

Tu ai 18 sh...

| DarkShaodw1 a răspuns:

Asa sunt toate mamele, si sa fii sigura ca stie ce face, chiar daca te enervearza.

| ingerash_8177 a răspuns:

Uite raspunsul meu:

AI 18 ANI!

esti majora, nu trebuie sai mai dai socoteala mamei unde te duci, cu cine te duci, cand vii...

ai putea discuta si cu tatal tau pe tema asta... poate chiar toti 3.

bafta! :*

| ingerash_8177 a răspuns:

Fundita? sper ca team help-uit! :p

| PikaRawrr a răspuns:

Cumpara o carte de gramatica si invata sa scrii si sa citeste.
Enorm de mult. Enorm e de ajuns. Cica esti la locul tau.poate in pat cu barbati.straight face. scoala. facultate? nu?

| PikaRawrr a răspuns:

Scrii*
scuze

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

cind o sa cresti o sa-i multumesti, si sa mai stii ca din cauza lui tata tau nu te lasa mai mult, daca o sa fi violata sau patesti vreun accident(Doamne fereste ) ce crezi ca o sa-i reproseze tatal tau? mai gindeste-te

| Deea852 a răspuns:

Da,exista.Mama unei prietene d-ale mele e foarte foarte foarte stricta.Dar suporta pentru ca e mama ei...Ii interzice multe lucruri.Mi-a povestit ca daca ea vrea sa o lase afara in parc, trebuie sa-si faca ordine in dormitor sau orice alt ceva...Ar trebui sa gasiti o cale sa va intelegeti.Adica ai si tu o varsta si poti sa-ti porti de grija.E normal sa fie ingrijorata pentru tine.Cum am zis, incercati sa vorbiti si voi, incercati sa va intelegeti problemele. Sper ca te-am ajutat.ai grijawinking

| Galiutza a răspuns:

Stiu cum e...eu am 15 ani sper 16 dar la mine e cu mult mai rau,ea numi piermite nimic trebuie sa invat sa intaz si nimic altceva,niciodata nu ma incurajeaza la ce fac,ce gindesc,imi reproseaza diferite lucruri ca nu le fac cum trebuie,nu ma sfatuieste nimickk nu vb cu ea despre baieti, dragoste, sex de astea.nu pot din cauza ca n-am o mama normala sa spun asa am facut multe greseli in viata,din cauza ei,sufar si am suferit mereu din toata punktele de vedere, te inteleg, stii cum eu trec mereu.sa nu ti se para straniu am inceput sa fumez si cind fumez ma relaxez si uit de probleme, sau cind ne certam nici nu ma uit la ea, sintem certate deja de 4 luni, vb cite putin, doar cind vrea ea ceva si atit! Bafta nimic altceva nu pot sati zic! :*

| HoLloWerMaSk a răspuns:

Prea multa informatie...

| MaLinKa explică:

Poate si eu sunt vinovata, dar nu inteleg unde. mereu imi reprosheaza ceva. mi s-a strikat telefonul si mi-a kumparat altul chiar foarte bun si la un pret cam mare doar cu skopul ca eu sa il parasesk pe prietenul meu. deoarece ea mi-a gasit unul de care ii place ei, si zice ca cu el imi vede un viitor mai bun.(ii este mai importanta starea materiala, dar sentimentele mele? sa gindit?) da,. inca stiu ca pare stupid treaba asta cu unghiile, dar ea prea se baga in viata mea personala. imi stie toate mesajele de pe odnoklasssniki. trebuie sa stie cu ce baiat vorbesc si kiteodata imi interzice sa vb cu ei(adica cu cel care ei nu ii este pe plac). trebuie totul totul sa stie. am plins azi toata ziua, p/u ca vreau libertatea pe care eu mi-o imaginez. nu credeti ca vreau sa fumez sau droguri, sunt kontra lor. vreau sa nu ma kontroleze la fiecare pas!

| MaLinKa explică:

Tatal meu e peste hotare, dar sa fi fost acasa cu siguranta avea sa-mi dea voie unde vreau, ma iubeste foarte mult si nu e sever. dar la moment nu este linga mine;-( asta-i

| MaLinKa explică:

Draga Elisa, intre '' î '' si '' i '' singura deosebire este doar caciulitza, la fel ca si intre '' a '' si '' â ''.Iar '' î '' si ''â '' nu se deosebesc cu nimic prin pronuntie. Si daca ai observat cumva ca eu skriu in loc de '' î '' litera '' i ''. Si te rog nu o fa pe deshteapta, p-u ca nu stii cum invaţ eu la şkoala, pe net nu toti respecta regulile de ortografie. asa ca nu fa konkluzii doar din ''tirziu''.;-) Citeshte cu voce cum suna mai bine : tirziu sau tarziu? P.S. vrei sa zici ca o fata '' kuminte'' trebuie sa-si puna broboada pe cap si sa steie doar in casa?

| Adelin_2149 a răspuns:

Asa sunt mamele nu e bine sa te pori asa cu ea... cand vei avea 25 de ani vei regreta enorm

| daliutza11 a răspuns:

Draga mea, mamei tale nu-i face placere sa te certe te inteleg esti foarte suparata si te simti neindreptatita.Asa am fost si eu dar mi-am dat seama ca daca o ascult o sa-mi faca si ea pe plac.Asa ca iti urez bafta si sper ca te-am ajutat.

| doduioan06 a răspuns:

Malinka in afara faptului ca folosesti prea des,ca, si deranjeaza as vrea sa iti spun ca daca nu reusesti sa te controlezi ai sansa sa derapezi si cind te vei invata sa ignori mama vei gresi din ce in ce mai mult,mama ta sufera ingrozitor,incearca sa te pui in locul ei,nu rata sa piezi ce e mai frumos, legatura cu MAMA, vei ajunge sa treci prin aceleasi probleme incearca sa iti respecti cuvintul daca ai spus 11, 30 atit sa fie si repeta de citeva ori vei avea o surpriza placut, vei observa si atitudinea mamei se va schimba si plus ca vei fi tratata altfel, oricum nu incerca sa ii faci in ciuda tu pierzi in viitor, rugamintea mea e sa nu pierzi cea mai buna si sincera prietena MAMA, sufera mai mult decit tine nu sti cit de mult si iti spun ca doare al dracului.multa bafta si intelepciune