| yssabela23 a întrebat:

Offf….incurcate sunt cararile vietii! Buna seara.v-as ruga,daca aveti un pic de timp liber sa aruncati o privire si peste povestioara mea, si poate ma puteti ajuta cu un sfat… Deci, am 28 ani si sunt casatorita de 10..Nu au mers toate struna in casnicie, am avut multe hopuri, pana am ajuns la concluzia ca mai bine ne despartim..Problema e ca inca nu am puterea sa pun piciorul in prag, ca sa zic asa..Ma avantajeaza si situatia(el e in ro,iar eu in strainatate). Pt ca stiu ca majoritatea de aici o sa ma criticati,si,dupa ce o sa cititi povestea mea, o sa ziceti ca umblu dupa interes, o sa va zic doar cateva lucruri..pe scurt despre casnicia mea..Am venit de la 18 ani aici, am avut cate 2 munci pe zi,ca sa ne fie bine in casa, de iesit pe undeva nici gand, practic cei mai frumosi ani mi i-am pierdut intr-un ritm jalnic…Munca-casa-supermarket-piata…si tot asa..Sotul nu m-a ajutat niciodata cu nimic, si la nimic.a trebuit sa ma descurc singura cu toate.Intr-un timp, au fost aici si 2 frati ai lui, cu alte cuvinte aveam grija de 3 barbati..Sotul a avut grija sa treaca toate pe numele lui, si casa si masina dar si contul din banca..Inainte,legile erau ca dupa 5 ani de casatorie, totul era 50/50..ee,s-au schimbat! Mentionez ca eu am lucrat si lucrez la negru. Deci,neavand copii, si neputand sa demonstrez ca am contribuit si eu cu ceva venit, automat la divort ia el tot..Intre timp, scumpul meu sot s-a lasat de munca si practic doarme in picioare..Nu ii place nimic, doar eu muncesc de peste 3 anisad Bineinteles ca inevitabil au aparut si prolemele gen infidelitate..Eu lipsind atatea ore de acasa, scumpul meu a gasit sa isi umple timpul..Toti prietenii nostri de aici imi zic ca gresesc enorm, ca ar fi trebuit sa ii dau papucii de mult, ca sunt altii care pierd in viata mult mai mult..in fine.

Acu vreo 4 ani, o doamna la care lucrez m-a chemat sa o ajut la petrecerea organizata pentru ziua sotului ei…Era sambata seara..Vineri lucrasem de la 8 dimineata, la 9 seara..Sambata iarasi de la 8 dimineata, pana la 4..Am venit acasa, m-am schimbat repede si am fugit la ea sa o ajut..Am venit de acolo la 5 dimineata, iar la ora 9 eram iar la ea sa strang dupa petrecere, caci urmau sa mai vina musafiri..In ritmul asta haotic am mers aproape 10 ani..Deci,cum ziceam..aratam jalnic..degeaba pui tu haine frumoase, daca la ochi ai niste cearcane uriase…in fine..La petrecere a venit si un nepot de-al lor,din Franta. Avea ceva probleme de rezolvat aici, si pentru ca tot era in tara, a venit la party..Matusa lui invitase special pentru el 3 fete de la birou, una mai frumoasa ca cealalta.(el avea atunci 34 ani). Cica ii cauta nevastalaughing. Ideea e ca el nu le daduse deloc importanta.Ii placuse enorm de mine..Matusa lui ii spusese ca sunt casatorita, dar el a zis ca nu il intereseaza..Ca e vb doar de o hartie si atat..Bineinteles ca nimeni nu mi-a zis nimic la acel moment.S-au temut sa nu imi strice casnicia..Mentionez ca era destul de frumusel si cu o avere enorma..afaceri in franta, camerun si aici, grecia.Deci,ar fi fost o ispita greu de refuzattongue.

M-a cautat destul de mult,dar. daca a vazut ca nu ii dau nici un raspuns,un semn ceva, nimic, si-a gasit o italianca si s-au casatorit vara asta..Intre timp, au aflat si cei de la munca despre problemele mele, si toti bineinteles sunt de partea mea. Abia atunci mi-au spus ce sansa am pierdut..in fine,le-am zis ca nu banii sunt importanti,ci doar sa fie om.E adevarat ca daca ii ai, iti poti creea confortul de care ai nevoie.Dar daca ii ai si nu esti fericita ce rezolvi?

Vara asta a murit o matusa de-a lui, la care lucram eu..si cand i-au facut praznicul de 40 de zile, a venit fratele lui..are 40 ani..necasatorit.Am schimbat 2-3 vb si atat…Nu m-am gandit o secunda ca ar putea fi ceva intre noi…Si totusi, la 2 sapt a venit iar din franta…Am mers la avocata lui la birou sa o ajut cu niste treburi( mentionez ca lucrez la aproape toata familiabig grin iar verisoara lui e totodata si avocata lui).Sun la usa si cine credeti ca imi raspunde? EL.a facut ochii mari, caci nu se astepta sa ma vada..Va imaginati ca si pentru mine a fost o surpriza placuta..Cand a iesit avocata din birou pentru 2 min, a scos din geanta lui(atunci venise de la aeroport)o cutie superba cu ciocolate.A zis ca sunt aduse din elvetia, si sunt pentru mine..si ca sunt preferatele lui si ca spera sa imi placa.(cum sa nu imi placa daca erau din alea fine, umplute cu sampanielaughing ) Nu am vb prea multe caci nu era nici locul si nici timpul..Am plecat de acolo plutind..nu ma asteptam e adevarat la acel gest..La 3 zile cred,ma suna vara lui si imi zice ca el ma cauta si daca sa ii dea nr meu de tel sa ma sune.(ca sa nu intre avocata la banuieli,stiind ca eu sunt inca casatorita,i-a zis ca vrea ca eu sa il ajut la niste treburi ce le are de rezolvat.). In fine,ne-am intalnit a doua zi.Mi-a marturisit ca i-am placut enorm de mult, mi-a zis ca stie despre situatia mea, atat cat s-a putut afla in limita bunului simt..Am vb multe..Cand l-am intrebat cum de nu are pe cineva,sau cum de nu e casatorit, mi-a zis ca viata lui e un haos total si ca inca nu a gasit fata care sa il inteleaga, si sa il sprijine..Intr-adevar,mi-a povestit destule, si mi-am dat seama ca viata lui e intr-o valiza..Calatoreste destul de mult, si are foarte multe de rezolvat..Parintii au murit si le-a lasat o mostenire enorma, in 3 tari…mi-a marturisit ca nu il intereseaza sa gaseasca o fata cu bani, ca slava Domnului are destui. Vrea pe cineva care sa il iubeasca, sa il inteleaga si sa il respecte..pe scurt, mi-a dat de inteles ca daca ne vom intelege bine, cine stie…Deocamdata trebuie sa invat limba franceza…a insistat pe tema asta.

Am petrecut impreuna o saptamana..Am ras cu el cat nu am ras in 2 ani normali…E haios, e de viata, nu e cu nasul pe sus datorita situatiei financiare..Lucreaza,pune mana si face orice..Nu se da inapoi de la nimik..nu il intereseaza ca se murdareste, sau alte alea..Pe scurt o pers pe care te poti baza..Adevarul e ca m-am simtit superb..Am petrecut cu el momente traznite, am mancat in cele mai scumpe restaurante, unde avea grija sa imi ia ce aveau mai scump..Atat de grijuliu, avea grija sa nu imi lipseasca nimik.Am mers cu metroul. unde bineinteles ca ma tinea de mana si ma saruta neincetat..am coborat pe scarile rulante invers..adica,scara urca si noi coboram..am ras cu lacrimi..toata lumea se uita la noi..Pe scurt, a fost si romantic, si copil..si barbat protector…

Si cum ce e frumos nu tine mult, s-a intamplat ceva..nu stiu sigur ce…As vrea sa inteleg..si totusi nu pot,si nici el nu mi-a zis.A plecat intr-un sat la munte, sa vada casa primita mostenire de la mama lui.O casa din piatra, cu 3 etaje, veche de 250 ani..Acolo zicea ca vrea sa isi pregateasca cuibusorul..Deocamdata o sa isi petreaca sarbatorile de iarna acolo, cu timpul, se va stabili definitiv..Ideea e ca de casa se ocupa un var de-al lui, din partea mamei. jumatate grec, jumatate neamt..Primele 2 zile cat a stat acolo, totul a fost normal..ma suna si trimitea mesaje.Ce face si cum e, si sa vada ce face crocodilita lui..asa ma alinta..Ca cica el e crocodilul din africa,si eu crocodilita lui…Apoi,a inceput sa fie mai rece si mai distant.Mi-au trecut prin minte toate alea.Ori a primit ceva vesti din camerun,ori i-a vb varului despre mine si ala i-ar fi zis ca mai bine sa nu se incurce cu mine,ori i-a facut cunostinta cu alta de pe acolo, mai apropiata de varsta.ori asteapta sa termin eu cu divortul…Nu stiu, chiar nu stiu..Inainte de a pleca in franta,mi-a trimis un mesaj in care imi spunea ca sa nu il astept pe el, ca sunt tanara si ca trebuie sa imi refac viata.Ce o fi vrut sa zica? nu e diferenta mare intre noi, 12 ani…si stia de la inceput asta.Iar daca a vrut doar sa se simta bine, putea sa gaseasca in alta parte, poate ceva mai bun…Nu stiu..nu stiu ce sa fac..de cand a plecat, ma gandesc in fiecare minut la el…ce e cu schimbarea asta? Momentan tot ce pot face e sa astept…nu as vrea sa devin insistenta…Nu m-a sunat de cand a plecat, dar nu il invinuiesc..are in camerun 18 procese la tribunal…intentate de 2 surori vitrege, carora nu le ajunge mostenirea lasata..Deci,inteleg ca are multe pe cap….dar totusi,cred ca nu i-ar fi fost greu sa ne fi acordat o sansa…De multe ori,iau telefonul,ii scriu mesaj, dar nu il trimit,, il sterg..nu vreau sa fiu penibila… un lucru as vra sa ii zic, ca mi-a luat inima in valiza lui..si s-a dus cu ea…

Retraiesc fiecare clipa petrecuta impreuna, prefer sa dorm..sa mi-l imaginez langa mine..nu am chef sa ies si sa vad pe nimeni..Recitesc la nesfarsit mesajele primite de la el, si incerc sa inteleg unde s-a pertrecut ruptura…Stiu ca nu fac bine, si ca trebuie sa continui.dar e greu..De multe ori incerc sa imi zic ca a fost un vis..totul s-a intamplat atat de repede…

Si ca totul sa fie si mai complicat, am si niste simptme…de sarcina..am facut testul.a iesit negativ, dar poate am facut prea devreme..nu stiu..sincer,ma apuca panica…mai astept o saptamana si repet testul…nu stiu ce imi doresc.Un copil e ceva serios, nu e de glumit..Si ne-ar putea ori apropia ori desparti definitiv..caci nu stiu cum va interpreta…

Răspuns Câştigător
| ღBuBuRuZaTaღ a răspuns:

Eu sunt singura optimista de aici? Nu te grabi asa repede sa treci la fapte."spunea ca sa nu il astept pe el, ca sunt tanara si ca trebuie sa imi refac viata", ti-a trimis mesajul asta, gandind.Ai spus ca ati petrecut clipe frumoase.Deci, poate el s-a gandit ca tu esti mai tanara si el mai in varsta decat tine si ca tu ai merita pe cineva de varsta ta.E posibil ca gurile rele sa-si fi facut aparitia acolo=)adica cineva invidios sa fi spus lucruri rele despre tine.Sigur s-a gandit la tine.Pt ca el fiind plecat cu treburile lui, nu a vrut sa suferi.
DACA IL IUBESTI, VORBESTE CU EL, FA ORICE PENTRU A PUTEA VORBI.Parerea mea ar fi:
Daca il iubesti, Du-te dupa el... atunci ai sa afli daca te-a inselat, s-au daca a stat cu tine pentru ceva anume, sau alte chestii.Ar trebui sa faci orice pentru dragoste...O singura viata ai, nu o pierde! Eu sper sa va impacati si as vrea sa aud chestia asta! Inceraca sfatul meu, daca vrei.

8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Sunt curios, cand se prinde o lipitoare de tine, trebuie sa o lasi asa tot timpul, sa atarne de pielea ta?

| Liviu_2019 a răspuns:

Cum a mai zis cineva, impresionanta povestea ta.
In legatura cu barbatul de 40 de ani eu zic sa il cauti, lupta pentru relatia voastra, mai suna-l mai trimite-i mesaje.
Chiar daca nu vei primi raspunsul dorit vei stii exact ce si cum. Asta ti-o spun din proprie experienta. E mai bine sa incerci sa salvezi relatia decat sa stai pasiva asa sa astepti ce? Un semn de la el, nu cred ca o sa-l primesti daca nu il cauti.
Referitor la sotul tau acolo treaba e mai complicata dar nici sa stai asa sa induri infidelitatile si pasivitatea lui nu e bine.
Ai 28 de ani, eu cred ca pana la 40 de ani viata e frumoasa trebuie sa o traiesti. Dupa aia mai imbatranesti copii alea alea. Lucrurile devin mai complicate. De aia iti zic lupta pentru barbatul ala pe care il iubesti nu renunta asa de usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pare că sunt singura de părere să-i dai odată mesajul ăla şi să vezi ce răspunde.În funcţie de răspunsul lui îţi continui viaţa cu el..sau fără el.
Ştiu, e uşor de zis când nu eşti tu cel în cauză happy.

| roxanagabriella a răspuns:

"mi-a trimis un mesaj in care imi spunea ca sa nu il astept pe el, ca sunt tanara si ca trebuie sa imi refac viata"
Draga mea, eu cred că el a fost foarte clar. A spus concret că nu se vrea așteptat și a confirmat asta prin faptul că nu a mai dat nici un semn. Încearcă să înțelegi că tot ce s-a petrecut între voi a fost frumos, dar nu veșnic. Nu este absolut necesar să cauți un motiv pentru asta. Uneori, lucrurile se termină și fără să ne ceară nouă permisiunea. Ai încredere că timpul va rezolva lucrurile. Amintește-ți de începuturile relației cu soțul tău, de lucrurile și motivațiile care te-au ținut atâta timp lângă el. Crezi că altul ar fi mai bun? Crezi că un altul te-ar accepta pur și simplu? Viața are nevoie să fie întreținută. Dacă încerci să găsești consolare în brațele altcuiva s-ar putea să fii dezamăgită. Gândește-te că aveai nevoie de protecție când erai copil. Acum însă, poți avea încredere în propriile puteri.Ai puterea să îți salvezi căsnicia și să revii la perioada în care ți-ai ales soțul, motivată fiind de ceva.În legătură cu simptomele...nu știu dacă este cazul să te impacientezi.Aceste stări pot fi răspunsul fizic la ceea ce trăiești sufletește.Practic, transformi durerea sufletească într-o durere (stare) fizică pentru că aceasta poate fi mai ușor de suportat decât cea sufletească.
Amintește-ți de motivațiile și spreanțele pe care l-ai văzut în soțul tău atunci când ai decis să îi fii soție. Curaj! Oferă-ți timpul necesar pentru a depăși momentul și fii încrezătoare! Ai în tine toate resursele necesare pentru a merge mai departe și le vei descoperi ușor-ușor.Multă bafă!happy

| luigionline a răspuns:

Foarte simplu, adica foarte practic, de sot trebuie sa scapi neaparat. Si din pacate trebuie sa fi un pic perversa daca vrei sa te alegi cu ceva. Ca o sa pici tu fata rea si el baiatul bun, asta o sa fie la inceput ca dupa aia o sa se vada cum ii situatia. Si despre barbat daca nu te-ai resemnat ca nu te mai vrea, atunci lupta mai departe pana ajungi la un raspuns care sa te lamureasca chiar daca nu o sa fie raspunsul pe care il vrei macar te-a lamurit

| yssabela23 explică:

Multi zic de ce nu am divortat pana acum..pai,cand au inceput sa apara problemele, nu am zis la nimeni nimik..am tacut, pentru ca eram aici si nu am vrut sa imi supar parintii..am tinut totul in mine, iar acum trebuie sa ma operez...sad problema e ca acum el joaca rolul victimei, si al baiatului bun, iar eu voi iesi aia rea din poveste..in legatura cu acest barbat, stiu ca ceva rau s-a intamplat..presimt asta..am vb si cu o matusa de-a lui,si chiar ea m-a linistit si mi-a zis ca nu ii sta in caracter sa faca asa ceva. oricat rau as fi facut,tot raspundea la un mesaj.e bine crescut,cu alte cuvinte. tin minte ca pana sa plece imi spusese ca una dintre surori facuse plangere la politie,impotriva lui si al celuilalt frate,despre care am scris la inceput.ea a vrut sa ii vada la arest, pana la terminarea procesului, iar ea si cu cealalta sa distruga tot.el era aici cand a fost facuta plangerea, iar pe fratele lui l-au luat la arest.a iesit pana seara, dar ma gandesc si la el..plangerea era facuta si impotriva lui.o sa imi spuneti ca daca e nevinovat, de ce ar avea probleme.ei bine, surioara lui a "indulcit" seful sectiei de politie cu aparate de aer conditionat, in valoare de 20.000 euro..deci,dreptatea e pe locul 2…. astept, sa vad ce se intampla..va dati seama, in capul meu sunt 100 de scenarii.

| Love8freedom a răspuns:

Wow,impresionanta povestea ta...imi pare rau! dar sa stii ca daca el a considerat ca nu meriti sa iti mai dea nici un semn de viata, inseamnca ca nu te merita si poti sa iti vezi de viata mai departe desi e tare greu, te inteleg, daca te-a uitat sau te ignora voit inseamna ca nu te pretuieste...cat despre casnicia ta, ce te tine langa el? nu aveti nici macar copii, iti place sa te foloseasca?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Love8freedom):

Soţul are totul trecut pe numele lui, deci ea rămâne pe drumuri, practic.