| anonim_4396 a întrebat:

Ok, as vrea sa aflu de la femei..sau si barbati. Cum treceti voi peste gandul ca nu voi sunteti marea iubirea a iubitului/sotului? Spre ex, eu cred ca o iau razna in curand..sunt convinsa ca sotul meu a iubit o mai mult decat pe mine pe fosta lui iubita si asta ma nelinisteste teribil.El imi tot spune ca a iubit o atunci, la trecut. Acum eu contez.dar eu stiu..cu ea a facut mult mai multe lucruri, pentru ea a facut mult mai multe lucruri..si sacrificii si etc.o iubea mai mult, ce mai... Cum faceti fata acestui sentiment?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In primul rand sotul tau este un ciudat, mi-am amintit intrebarea de aici https://www.tpu.ro/......losita-de/
Nu stiu cum ti-a dat tie de inteles ca fosta lui iubita este mai importanta ca sotia, doar tu esti sotia lui.
Si mie mi-a ramas in mod special gandul la o anumita iubita din adolescenta care era mai meseriasa decat toate celelalte pe care le-am cunoscut pana in prezent chiar, dar nu spun asta nimanui... poate asa e si aici fost aia iubita a lui era o tarfa in pat si nevestele mai ales cele tip maicuta mai conservatoare nu fac ce face o dezinhibata, insa sa aduci exemple de acestea in casnicie si sa ii spui sotiei de o fosta iubita este ceva total nefiresc!
Tipul este cam dubios din ceea ce ai zis cu alte ocazii.
La ceea ce intrebi aici s-ar putea totusi sa fie o problema si la tine!
Daca crezi ca nu suferi de ceva tulburari si tot iti da atatea si atatea sentimente ciudate si pare ca nu te place atunci este cazul sa divortati...asta e adevarat in cazuri extreme e recomandat si cand exista ceva mai mult decat simple ganduri care poate nici nu sunt decat inchipuiri despre ce gandeste celalalt!
Dar verifica inainte ca problema sa nu fie la tine in primul rand cum am zis.
Este rau sa nu te simti iubit/a de cel pe care il/o iubesti, dar realitatea poate fi cu totul alta in cazul tau si tu sa iti faci filme in cap aiurea.
Deci nu putem sti ce si cum se intampla in cazul tau particular.

| Violleta2022 a răspuns:

Asta-i culmea geloziei: sa fii geloasa pe FOSTA iubita a actualului iubit!
Boala grea gelozia asta, mai ales pe trecutul cuiva, care nu ar trebui discutat si nu ar trebui sa te intereseze si sa inventezi posibile scenarii care iti distrug viata.

Traieste-ti viata la prezent si fa-ti planuri de viitor, ca trecutul este demult terminat si incheiat, nemaiputandu-se modifica.
Si lasa naibii gelozia, ca nu poti fii fericita, cand inventezi motive fara sens din care faci tragedii, care-ti distrug viaya.

| Miruna333 a răspuns:

Nu ma gandesc la asta. Problema nu exista, tu ai creeat aceasta problema in capul tau, analizand si tot asa. Trecutul este trecut si orice relatie e diferita. Ia legatura cu un psihoterapeut unde iti poti potoli gandurile de genul, pentru ca mai rau iti faci. Daca el a facut mai multe lucruri, sacrificii si asa mai departe, asta a tinut de ea si de relatia lor. Daca nu te multumesti mai putin, e vina ta ca accepti. Nu avem toate detaliile, insa, trecutul e trecut, nu trebuie dezgropat pentru ca nu isi are rostul

| Xox0 a răspuns:

In primul rand, asta este o nesiguanta de a ta. Tu nu te consideri destul de buna pentru el si te si compari cu acea femeie. Nu este bine. Si ce spune el, e adevarat. Un om poate avea mai multe iubiri intr-o viata, dar daca este matur, va sti sa le separe pe fiecare si sa le lase in trecut.
Prezentul conteaza. Nu crezi ca de o iubea si acum pe femeia aia, oare nu umbla dupa ea? Cu toate astea, daca continui sa il innebunesti de cap, e posibil sa o caute.
Fii fericita ca sunteti impreuna, bucura-te de relatie si lucreaza la increderea ta in tine. Iubeste-te pentru cum esti si nu te mai compara cu altele sau iti vei distruge singura casnicia.

| Tokyo44 a răspuns:

Prea multe gânduri îți faci!
Contează realitatea!
E împreună cu tine!
Poți influența să te venereze sau nu.
Nu întotdeauna e benefic să te raportezi la trecut!

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Fac față foarte bine acestui sentiment. Mai ales că nu îl am. Problema ta cea mai mare ești chiar tu.

| Hyunjinsboxers a răspuns:

Dacă simți că ceva e neinregula, ascultați instinctul. Și la mine a fost cineva de tot îmi amintea de x