| Lightose a întrebat:

Toti vorbim despre fetele de moravuri usoare dar hai sa detaliem subiectul...De ce? Cum? Majoritatea fetelor de genul asta pe care eu le cunosc au viata c-am asa:
-14 ani:o pustoaica timida, educata, cu bun simt, care crede ca iubirea e totul si in viata totul trebuie sa fie facut corect.
-16 ani:prima iubire, dragoste, sacrificii, amorezata
-18 ani:baiatul ii demonstreaza ca nu e asa cum ea credea, lacrimi, durere, dezamagire
-20 ani:fata incearca o alta relatie, iar iubire, sacrificii, totul roz
-22 ani:Barbatul ii distruge iar visele, sperantele, iubirea
-24 ani:Fata s-a schimbat, si-a dat seama ca iubirea distruge suflete si pentru ca e o fire slaba ajunge sa zica:"Iubirea m-a distrus, de azi banii, cluburile, distractia vor fi totul pentru mine"
Cum am putea sa ajutam fetele care ajung in situatia asta? Cum putem preveni aceste lucruri? De ce barbatii sunt asa insensibili si ranesc suflete inocente? Fetele nu ajung asa singure, daca ar fi asa s-ar comporta ca atare de la varste fragede. E usor sa spunem "dezamagire","durere" dar doar cei care au iubit sau iubesc stiu ce inseamna aceste cuvinte.Cum e sa te lase balta, sa iti vorbeasca urat, sa te insele, sa te loveasca, sa se uite dupa altele/altii, sa te insele, sa plece cu gasca? Cata durere simtim atunci cand suferim din iubire? Cata durere simtim cand vedem cum e cu adevarat persoana iubita? Cata durere e in sufletul tau cand jumatatea ta te trateaza cu indiferenta? Iti imaginezi? C-am asa stau lucrurile! Treaba asta e valabila si la femei si la barbati! Sunt femei care ajung rau pentru ca prima iubire a fost o dezamagire si acest lucru le influenteaza viata.Sunt si barbati care trec prin astfel de lucruri.Hai sa vorbim despre cauza acestei situatii...De ce le facem rau persoanelor iubite? Pentru ca suntem indiferenti, orgoliosi, nu comunicam destul, nu avem destula incredere unii in altii, nu consideram ca persoana iubita e prea importanta! Acestea sunt cauzele principale! Ce urmeaza dupa depistarea cauzei? Rezolvarea!

Răspuns Câştigător
| Anca a răspuns:

Mai, eu ma regasesc destul de mult in descriere, cu cateva diferente la varsta.
Acum, sunt o persoana periculoasa pentru oamenii sinceri.

Fiind sub anonimat imi permit sa recunosc : Nu mai sunt o persoana de incredere, Nu mai sunt o persoana fidela, Nu mai sunt o persoana sincera, Nu mai sunt o persoana care pune suflet, Nu mai sunt o persoana merita sa tii.

Acum ranesc persoane nevinovate, joc pe degete barbatii, sunt indiferenta la tot, ii mint cu f mare usurinta, ii insel, nu pun suflet la nimeni, nu ma pot indragosti de nimeni si uit mai repede decat o, oglinda.

De ce sunt acum asa?

Cu siguranta din cauza unuia care a procedat gresit cu mine in trecut si care m-a transformat total.

Acum oricat mi-as dori, nu mai pot fi inocenta, sincera si fidela cum am fost odata.
Acum sunt o persoana periculoasa pentru cei care se ataseaza repede si se indragostesc usor.
In ultimii ani am ranit f multe persoane si stiu ca o sa platesc la un moment dat, dar nu mai pot fi cum am fost odata...

| Love4Music a răspuns (pentru Anca):

Anca, pot spune ca povestea ta m-a distrus sufleteste, scuza-ma ca iti spun dar tu nu mai esti om esti o fiara. Nu persoana aceea te-a transformat ci tu, orice transformare care nu e din nastere se poate remedia.
Ma gandeam citind ce ai postat, ca eu as fi unul din acei care m-as fi indragostit de tine(sunt o fire sensibila, ma atasez foarte usor de persoane si ma despart foarte greu)
Probabil m-ai fi distrus inainte de a ma cunoaste.
Ce vreau sa subliniez e faptul ca trebuie sa ii dai macar o sansa fara sa-l judeci, toti oamenii sunt extrem de diferiti, am constatat asta, dar am constatat si ca lumea devine mai buna, am primit foarte multe intrebari de la societate de genu: Te pot ajuta? Ai nevoie de ajutor?

Fii puternica, da-ti reset la setarile din fabrica si evolueaza. Ceea ce ai facut tu e de fapt o involutie.
Daca ai nevoie de ajutor trimite-mi un mesaj, am cateva articole care sigur iti pot schimba perceptia despre lume.
Bafta!

9 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu-s de vină bărbaţii proşti că unele femei sunt sau vor deveni proaste şi nu-s de vină bărbaţii de treabă că dau peste femei proastă şi de asemenea nu-s de vină fetele de treabă care dau peste cretini.
Cu ultima categorie e o problemă. Exemplul elocvent e Anca. Din a treia categorie alunecă spre prima cu mare încredere şi nu i se pare nimic bizar!

Şi-apoi să-mi ziceţi mie că-s fără sentimente.

| danyelo112 a răspuns:

Sa luam lucrurile in serios acum nu toti baietii sunt la fel.dar fetele fiind crescute de parinti stricti ele pentru un pic de libertate se duc cu acesti indivizi care vor sa profite de ele si asa ajung fetele in situatii neplacute.eu sunt baiat si e parerea mea aceasta. poate voi ganditi altfel.winking

| Laura a răspuns:

Cum puteți frate să generalizați în halul ăsta? N-am văzut băiat care să generalizeze aiurea sau să facă genul ăsta de discriminări. Crezi că ei nu sunt oameni, n-au sentimente? Mai bine indiferență decât să stai cu el 24/24. Mie mi-ar displace complet dacă un băiat mi-ar spune de n mii de ori pe zi că mă iubește/m-ar suna de n ori pe zi/ar vrea să stea cu mine 24/24/ar vrea să fim doar noi doi mereu sau alte chestii romanticoase eșuate. Rezolvare? Pentru ce? Chiar atât de mult îți place monotonia?

| Pufuleti a răspuns:

Eu le stiu asa (si sunt fata):

10 ani - eu de ce nu am sanii mari? pusi up, pusi up, vata, burete, etc.

12 ani - varuite - full option. daca le bagi in zapada urla ca le iei machiajul si le ramane fata acolo. nelipsitul pusi-up.
3 telefoane, 6 numere - 3 baieti dupa ele. multi-messenger - 3 id-uri, vrajeala la maximum.

13 ani - colantzi pe strada si poze nude pe facebook.

Daca pana la 14 ani (cel tarziu) nu le violeaza nimeni pe strada, vor arata ca alea de 20 si vor iesi cu un mandralau de 26 de ani cu care incep viata sexuala.
Restul e can-can.

Fetele sensibile, despre care vorbesti, sunt foarte rare. Chiar daca iubesti, trebuie sa lasi loc de ratiune. Oricat de sensibila si de indragostita ai fi NU accepta sa te calce in picioare, in niciun caz sa te bata.
In rest, asa e dragostea. Se spune ca pentru un minut de fericire, platesti 3 de suferinta. Asa prinzi experienta si intr-o zi, cu putin noroc, o sa apara si persoana potrivita.

| Pufuleti a răspuns:

BTW, am scris pus-h up cu H, dar imi editeaza automat si apare pusi up. Hahah. Sorry pentru acest mesaj, dar simteam nevoia sa precizez.

| aveadrianus2 a răspuns:

C-am asa se intampla in viata oricarei/oricarui fete/baiat! Ai mare dreptate!

| rapstar a răspuns:

Pai daca baiatul i-a facut asa ceva unei fete asta inseamna ca nu a fost iubire din partea lui sau invers iubirea e un sentiment ce prea putine persoane il cunosc si il pretuiesc... spre exemplu cand vezi 2 batranei.pe strada. tinanduse de mana.eu cred ca in cazul lor a fost iubire. daca ar fi sa descriem iubirea nu cred ca ar exsista cuvinte :Xcel putin din punctul meu de vedere...