| ByaNot4youu a întrebat:

Pai.happy acum vreo 2 luni a decedat bunik. si tot ma sacaie un gand,. imi este frica si sa merg singura pana la bucatarie sau la baie, seara... iar azi impreuna cu o prietena, am fost la o vecina sa ne mai povesteasca una alta despre Religie. Kesti despre D-Zeu si, am ascultat tot ce a zis. vreo km 3 ore am stat la ea. Dupa m-am simtit ff ciudat, imi este frica :-s numai sunt eu, m-am schimbat complet dupa toate treburile astea, Ce sa fac? [ P. S. faza cu Biserica o stiubig grin]

Răspuns Câştigător
| Rosemarie a răspuns:

Nu are de ce sa iti fie frica...adica eu stiu ca sufletul mai ramane 40 de zile dupa moarte umbland pe pamant, dar nu ramane ca sa faca rau. Plus de asta...cum spuneam nu are de ce sa iti fie frica. Daca tu crezi in fantome gandeste-te ca din moment ce a fost bunicul tau si te-a iubit, iar tu l-ai iubit pe el, nu are ce sa iti faca.
App.e normal sa te simti ciudat dupa ce vorbesti atata timp numai despre Biserica si Dumnezeu, este un subiect care si pe mine ma atinge undeva si simt uneori strangeri de inima din cauza asta pentru ca, ma gandesc eu, e un subiect despre care nimeni nu poate fi in totalitate sigur...Nu ma refer la existenta lui Dumnezeu, pentru ca de asta eu nu ma indoiesc, ci la anumite intamplari, date...la lucruri pentru care nu exista dovezi ca s-ar fi intamplat, dar lumea spune ca asa a fost.
Nu stiu sa dau acum un exemplu insa sunt destule

11 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

În momente de slăbiciuni şi cumpene emoţionale (cum e cazul tău care eşti vădit afectată de moartea bunicii) nu te duci la bătrâne care să-ţi povestească basme cu spirite şi zei răzbunători (religie) ci stai şi te reculegi departe de factori perturbatori.
Ah... şi subscriu la ce-a spus Luori.

| gigiro a răspuns:

Se scrie cheestii, cam, si Dumnezeu.Numele proprii nu le prescurtezi, ca-ti iese o mare prostie.Domnul Zeu.E firesc ce se intampla, mai asteapta putin si o sa mai uiti. Probabil te-a iubit si l-ai iubit foarte mult, asa se intampla.Cand ne moare o persoana foarte draga sau daca cineva foarte drag, e grav bolnav, ne maturizam foarte mult.

| Anca a răspuns:

Stai linistita. Tatal meu a murit acum 1 an, dar eu nici acum nu dorm singura in casa parintilor mei.
In casa la mine dorm singura. Acolo nu pot! Dar merg rar si atunci doarme cineva cu mine in casa.

| Luori a răspuns:

Linisteste-te, multe lucruri se intampla doar la tine-n minte. Te-ai schimbat complet? Ia calculeaza putin, si bagati mintile-n cap, nu te mai speria din nimic. Gandeste-te la realitate, si controleaza-ti mintea.Te-a afectat moartea bunicii, insa asta nu inseamna ca lucrurile trebuie sa o ia razna. Tu iti continui viata, cum iti asterni asa dormi. Esti mai sensibila, deci fereste-te de anumite lucruri, ai grija de tine.

| annakarenina a răspuns:

Iti explic mai simplu asa , uite id-ul meu : nestor_aav

| Xlove64 a răspuns:

Si mie mi se mai intampla undeori
De exemplu daca imi povesteste cineva ceva (despre religie sau chestii din astea) si ma sperie sau ma acapareaza.mi se intampla la fel ca si tie
Dar de obicei dupa cateva oresau a doua zi imi trece happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa te culci mai devreme seara;
cand mergi la baie sau indiferent unde... si simti frica, spune doar rugaciunea Tatal nostru, dar nu automat ci simte fiecare fraza, repeta de mai multe ori, cu incredere, asa cum zic, gandindu-te la sensul cuvintelor;
Tatal nostru Carele esti in ceruri
Sfinteasca-se Numele Tau,
Vie Imparatia Ta,
Faca-se voia Ta,
Precum in Cer asa si pe Pamant,
Painea noastra cea de toate zilele
Da-ne-o noua astazi
Si ne iarta noua greselile noastre,
Precum si noi iertam gresitilor nostri,
Si nu ne duce pe noi in ispita,
Ci ne izbaveste de cel viclean.

In Numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh,
Amin!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si de ce ti-e frica? nu te iubea bunica ta? sau tu nu o iubeai pe ea? daca ar veni bunica la mine in vizita nu m-ar deranja deloc, as avea de discutat cam multe cu ea.da nu are cum ca e schelet demuuult. daca o mai fi si asa.iar religie nu discuta cu oricine.ca fistecare intelege dupa cata minte are si pricepere cata i-a dat Dumnezeu.Crezi tu ca Dumnezeu vrea sa-ti fie frica de el? Atunci de ce te-a iubit atat de mult,incat a dat pe singurul sau fiu, sa nu mori, ci sa crezi in el si sa traiesti vesnic?

| SexyBunny a răspuns:

Si mie mi-a murit bunica cam pe la varsta de 9 ani. acum am 14. si eu atunci cand mi-a murit bunica tot asa s-a intamplat.dar eu m-am gandit ca nu prea exista fantome. sau ca sufletul nu ramane pe pamant. dar inca tot imi e frica. nu stiu de ce. poate cum ma uit la tot felul de prostii pe net. thinking oricum eu citesc din Biblie cam in fiecare zi si ma rog tot timpul la Dumnezeu. dar totul e doar din mintea meawinking stai linistita ca nu se intampla nimic daca mergi singura undeva happy :*

| adrydulke a răspuns:

P/ai si mie mi-a murit bunicul, inainte mi-a fost frica sa merg in casa lui, l-am isat dar m-am obisnuit.M-am rugat si visele si frica numai imi dadeau tarcoale happyhappy Tu ai putea sa te duci la mormantul lui sa iti infrunti teama...

| CrissTinutza_5207 a răspuns:

O sa iti treaca senzatia asta. Banuiesc ca esti speriata. si eu sunt la fel doar auzind povesti de groaza sau discutand pe temele astea. Trebuie sa-ti invingi teama. Nu se intampla nimic daca mergi singura. Tot ce crezi ca ti s-ar putea intampla sunt provocate de imaginatia ta si tragedia din familie. O sa fie bine, trebuie doar sa-ti faci putin curajwinking, succes!