| mazaroi a întrebat:

Părinții mei au dreptul să mă ia cu forța?

Sunt în România în vacanta(stau în Germania) si as dori să mai stau încă o săptămână. Pe de altă parte, părinții mei nu mă vor lăsa să rămân din motive stupide. Sunt adult (19 ani). Se întorc azi și într-o săptămână vreau să zbor. Aici am mulți prieteni și anul acesta a fost foarte stresant pentru mine din cauza atacului de cord, a școlii. Mă simt confortabil acasă, nimic nu mă așteaptă în Germania. Ei vor sa cheme politia dar pentru ce de sunt major? Ei sunt niște familiști convinși pentru care mereu trebuia sa ma supun. Sunt independent, am banii mei dar faza e ca nu ma lasă să stau. Ce e de făcut?

19 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te pot lua cu forta daca te intretii singur.

| Violleta2022 a răspuns:

Doar daca esti minor te pot lua cu forta.
Spui ca ai 19 ani, deci iti poti decide singur soarta si viata, fara ca parintii sa poata apela la Politie, ori sa-ti faca ceva.

Nu inteleg, cum adica "nu ma lasa sa stau"?
Te iau ei in brate si te baga in valiza, carandu-te cu forta?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e nimic de făcut. Ești major tu iei decizii. Pot ei sa cheme și mama politiei

| sierra1 a răspuns:

~Părinții mei au dreptul să mă ia cu forța? Sunt adult (19 ani)~

să fii sănătos, deja faci ce vrei tu!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ce e de făcut, ci, ce să faci tu. Ai 19 ani, poliția nu se bagă. Te pot duce legat? Nu.

| mi25 a răspuns:

Problema este mai complicata decat o vezi tu.
1. Da, parintii nu mai au voie sa te ia in Germania cu forta, nici cu politia.
2. Spui ca ai banii tai, deci esti independent financiar. Cat timp? Ti-ai pus intrebarea ca daca mergi peste o saptamana in Germania, parintii tai pot sa nu te mai primeasca in casa?
3. Nu stiu care-s legile in Germania referitor la obligatia arintilor de a te intretine pana la terminarea scolii.
Mai sunt si alte probleme care pot sa apara.

| NisipLaMare a răspuns (pentru mi25):

In Germania parintii nu mai au nici o obligatie fata de copil dupa 18 ani.

| Salontanul a răspuns (pentru NisipLaMare):

În conformitate cu legislația germană în materie de pensii alimentare, minorii sunt privilegiați față de copiii majori, cu condiția ca aceștia din urmă să nu fie integrați în învățământul general. Cerințele impuse persoanei răspunzătoare pentru întreținerea unei persoane sunt mai stricte, și minorii au prioritate față de copii care au împlinit vârsta majoratului.
Deci nu-i chiar adevarat ca n-au nici o obligatie daca continua invatamantul obligatoriu (general).

| mazaroi explică (pentru mi25):

Eu sunt la colegiu anul 12 și școală obligatorie am terminat-o. Bani nu sunt o problema pot trăii singur mult timp dar problema este ca ei sunt niște comuniști, la o adică mai am doi ani și zbor din casa lor. Nu au baza în mine chiar dacă tot trebuie sa plec anul asta cu clasa o săptămână...
Sunt cetățean roman nu am cetățenie germana. Ei vor sa plece în seara asta, eu am avion sâmbăta viitoare. Care ar fi problema de mai stau? Anul asta am avut multe probleme și România sa o vad era singura chestie care mi-ar mai fii ridicat moralul

| mi25 a răspuns (pentru mazaroi):

Tu stii ce-i ala comunist? Nu stiu de ce va exprimati pe ceea ce nu stiti. Parintii tai sunt conservatori, nu comunisti. Comunistii erau si ei oameni de tot felul, asa cum sunt si astazi oamenii.

| mazaroi explică (pentru mi25):

Au ideile lor și nu iau alte păreri în considerare pentru ca "ei știu totul". Mereu trebuie sa fie totul cum zic ei și trebuie sa te supui.

| mi25 a răspuns (pentru mazaroi):

Pacat! Eu de la 16 ani mi-am organizat singur viata.

| Anonimul151 a răspuns (pentru mazaroi):

Cum adică mai ai 2 ani și "zbori" din casa lor? Ziceai că ai 19 ani nu? De ce zici că mai ai au 2 ani și zbori din casa lor? Ai mai puțin de 19 ani?

| mazaroi explică (pentru Anonimul151):

2 ani și plec în alta tara sa fac facultatea.

| Anonimul151 a răspuns (pentru mazaroi):

Ok. Acum am înțeles. Nu au ce sa facă sau sa te oblige intr-un fel. Ești major deci iti iei propriile decizii.

| haileewatson a răspuns:

Esti adult, nu au dreptul sa te ia cu forta

| Anonimul151 a răspuns:

Dacă ești major, nu. Nu te pot lua cu forța.

Te pot lua cu forța în cazul în care ai o problemă de sănătate sau vreun handicap. ( scaun cu rotile etc ), și unul dintr-e părinți e asistent personal. Însă dacă nu exista aceste probleme, nu pot să te i-a cu forța.

Dacă ai banii tai și te descurci pe cont propriu atunci părinții tăi nu au ce să facă.

Dacă ai unde sta, ai bani de chirie, mâncare etc e perfect.

| NisipLaMare a răspuns:

Parintii tai iti vor binele te vor aproape de ei din cauza atacului de cord iar medicina este mult mai buna si rapida in Germania decat in Romania la asta ar trebui sa te gandesti iti vor binele. Cred ca le este teama sa nu se intample unul acolo si ei nu sunt acolo.

In rest poti sa faci ve vrei tu sa fii sanatos

| NisipLaMare a răspuns:

Spaghete Bolognese.