| Silvia93 a întrebat:

Pe mama nu o vad de 2 ani si 8 luni. E plecata in strainatate, locuieste cu un "iubit" foarte violent si impreuna au un copil de 2 ani.
Mama mereu imi spune ca vine in tara si ca vrea sa plece de langa el dar mereu se intampla ceva.
A vrut sa vina in iunie, cu 3 zile inainte sa vina imi spune ca trebuie operata de urgenta de chist ovarian.
mi-a spus ca vine in august dar cu o sapt inainte imi spune ca are hernie si nu poate calatori cu greutate
Acum recent trebuia sa vina si imi spune ca cineva a dat cu masina peste ea...ori e blestemata, ori o bate ala ori chiar se intamppla ce spune ea sau poate nu vrea sa vina...
Imi e si dor de ea dar vreau sa facem ceva cu familia care a ramas adica noi doua, eu nu lucrez din motive de sanatate iar ea e singura care ma poate ajuta cu bani...
In ce mod se mai pot face bani pe net?

9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://stirileprotv.ro/......atuit.html
Daca motivele de sanatate sunt grave, de ce nu iti faci dosar pentru un ajutor social/pensie de handicap?
Cati ani ai? te poti deplasa?
Mama ta... cred ca refuza sa vina ori acel barbat ii interzice acest lucru.
Incearca sa ceri ajutor persoanelor abilitate si lupta pentru un trai linistit.
Ne poti impartasi un pic din istoricul bolii tale?
O zi buna sa ai:)

| SergiuBoss11 a răspuns:

Eu sunt sigur ca nu vrea sa vina in tara fiindca nu isi doreste.Numai ideea ca si-a refacut viata si si-a intemeiat o familie din care, tu, fiica ei, nu faci parte, ma face sa realizez cat de bine s-a descurcat la capitolul "MAMA".
Sunt nenumarate slujbe unde stai pe scaun si lucrezi in fata unui monitor.Contabil,secretara,etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vreau sa imi dau cu parerea despre mama ta.
Pot sa iti raspund la ultima intrebare: https://www.elance.com

| Silvia93 explică (pentru anonim_4396):

Nu ma pricep sa fac nimic..nu am experienta in nimic :/

| anonim_4396 a răspuns (pentru Silvia93):

Poti sa incepi sa inveti.

| Balaclava a răspuns (pentru Silvia93):

Nu trebuie sa te pricepi, sunt proiecte si pentru newbies ca sa capeti experienta, si aceste proiecte cer taskuri simple pe care le poate face oricine (data entry, articole, reviews, blogging, SEO).
si cand completezi proiectul primesti feedback sa vada viitorii angajatori ca ai facut ceva si ca esti de incredere, deci este important sa aplici la cat mai multe.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Silvia93):

Omul cat traieste, invata! Mereu s-a spus ca romanul este inventiv, asa ca... daca vrei sa faci ceva in viata, invata! Daca il iei pe "Nu" in brate, atunci asa cum iti asterni, asa vei dormi!

Fa-ti posibilitatea financiara ca tu sa ajungi la mama ta si vei putea comunica cu ea live, in speranta ca se va detasa si ea la randul ei de acel prieten pe care il are.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Silvia93):

Du-te si imparte ziare. Eu iau in jur de 120 Euro pe luna big grin

| Sadop a răspuns:

E cam bizar ce îți spune mama ta.
Poate ea chiar vrea să plece de acolo, însă nu este lăsată de iubitul ei violent, de aceea o pune și să te mintă, poate să te bănuiești tu ceva.
Ia legătura cu o rudă sau un prieten de familie, dacă nu încearcă să vorbești cu ea când e singură acasă.
Dacă într-adevăr acesta e motivul, ia legătura cu Poliția.
Nu ar mai trebui să te bazezi pe ajutorul financiar al mamei tale, ci să îți găsești de lucru.
Sunt cursuri pe care le poți urma pentru a-ți găsi un job într-un anumit domeniu, etc.
Baftă!