| jacob a întrebat:

Poate ca v-am plictisit cu problemele mele si da, fabulez pentru ca scriu cu punct si virgula, dar sincer am nevoie de pareri. Am sa reiau poveste pe scurt. Stau cu tatal meu(parinti divortati, mama plecata) si el uneori e plecat in calatorii de afaceri. Duminica seara nu stiam ca venise si m-a prins pe la 3 pe calculator, a doua zi ne-am certat iar. L-am facut prost, s-a enervat si mi-a dat o palma, dar oricum nu e prima. Am mai primit palme, chiar si batai cu cureaua. Azi m-a trimis cu soferul la scoala, dimineata era nervos pe mine credeam ca o sa ma bata. Seara cand am venit, era mai ok. Am stat la masa, la inceput mi-a reprosat ca sunt mofturos ca nu apreciez nimic pentru ca voiam sa comand ceva, facuse de mancare niste creveti(nu imi place sa se uite mancarea la mine). Pana la urma, am lasa-o asa, nu am vrut sa se mai enerveze. Am vorbit pe acolo cum a fost la scoala era bucuros ca s-a asigurat ca am ramas la toate orele, m-a intrebat daca vreau sa merg maine la cumparaturi, in fine discutii normale. Apoi m-a intrebat, sau mai bine zis mi-a impus sa vin la o intalnire de-a lui, la un pranz idiot la care trebuie sa faca impresie buna. Am zis ca nu vin, ma enerva la culme, urasc genul asta de intalniri unde, casa dea el bine trebuie sa stau eu ore interminabile sa asist la discutii exterm, dar exterm de pline de nonsensuri. Si situatia a ramas cam asa:,, Nu ma intereseaza cata placere iti face, sambata vei fi acolo, nu are rost sa mai comentezi. Vrei sa ma enervezi in fiecare zi? Daca tii neaparat, pot sa iti reamintesc cine de cine trebuie sa asculte, vad ca nu merge altfel cu tine.,, Am senzatia ca, daca nu fac si de data asta cum vrea el, nu scap fara sa imi faca scandal. Sa fiu sincer, imi e frica daca iese nasol, nu scap fara sa iau ceva bataie. Deci: dupa ce ca el imi face scandal noaptea si dimineata, ma supravegheaza la scoala, mai vrea si sa fac ce vrea el? De ceva timp nu s-a purtat asa, inainte ma lasa sa fac mai ce voaiam eu, cu un singur lucru nu a fost si nu va fi de acord: sa nu iasa cum vrea el.
Uneori ma gandesc ca ar trebui sa ma opun, ma bate si gata, dar daca stai sa gandesti neutru, idea nu mai mare asa de roz. Ma mai gandeam de asemenea intr-un timp sa plec de acasa sa stau o zi, doua la niste prieteni, dar am,, fugit,, o data de acasa(am lipsit vreo 3 zile, credeam ca e plecat, am fost la cu prietenii la o cabana la munte, plecasem cand eram chiar singur acasa, menajera si restul aveau liber) si cand m-am intors pe langa faptul ca am primit si cea mai naspa bataie din viata mea cu cureaua, avem semne vreo 3 zile, m-a tinut si cateva saptamani intregi in casa.
Voi credeti ce e normal sa ma oblige sa fac ce nu vreau, de la mersul la intalnirea aia pana la a ma supraveghea la scoala? Ar trebui sa il ascult sa merg? Da stiu, poate ca sunt un copil, dar asa vreau sa raman la varsta mea, poate ca si datorita ca,, am avut tot ce am vrut,, am devenit mai rasfatat, dar consider ca acum ar trebui sa ma distrez, am timp si de munca so responsabilitati. Daca va ganditi sa dati raspunsuri: esti un cpoil prost, inventezi totul pentru ca scrii cu punct si virgula sau mai stiu ce ineptii, lasa-ti-o balta. Ma bazez pe raspunsurile voastre!

8 răspunsuri:
| TheCritic a răspuns:

Mda...Am citit cu rebdare toate intrebarile tale si,si eu sunt intr-o situatie,sa zicem asemanatoare. Tata pleaca in calatorii, eu raman cu sotia lui si cu Andu(un copil pe care l-au adoptat). Pana acum cateva luni, eu il vedeam pe tata doar in vacante si atat.Eu,sotia lui si Andu stateam in Romania si el aici in Olanda.Toate bune si frumoase insa el nu a realizat ca eu m-am schimbat si de cand am venit aici numai in certuri o tinem.Ba ca merg la firma doar cand am chef si ii pun pe altii in incurcaturi, ba ca nu i-am asteptat soferul unde a ordonat el, ba aia-ba aia.Parintii sunt dificili si crede-ma ca eii nu vor sa ne maturizam.Sa iti dau un exemplu:Aseara eu am comadat niste salate cu fructe de mare insa tata care culmea venise de la Moscova avea chef de mancat la restaurant.Eu nu am vrut si a inceput scandalul,a inceput sa imi reproseze ca nu fac nimic,ca pierd zilele pe calculator,ca doar cheltuiesc banii pe prostii, ca tin umbra pamantului, etc.M-am enervat si m-am inchis in camera mea.A inceput sa faca scandal in casa si o certa pe sotia lui ca de 6-7 ani de cand e cu ea nu a reusit sa ma educe.Si nu pot sa ii dau dreptate tatei nici intr-o mie de ani.Eu am tinut cursuri de chitara,pian,germana si engleza pe cand eram in Romania, participam la multe concursuri si olimpiade, am doar 10 si stie foarte bine ca am o suma frumoasa stransa insa el tot reproseaza.Si pe mine ma obliga sa merg cu ei la diverse nebunii dar..."nu ma simt prea bine". Raul asta ma apuca cand e vorba de petreceri d'alea plictisitoare deci intelegi tu aluzia.Ei mereu ne critica insa nu isi dau seama ca ei nu mai sunt decat musafii in propria famile si pe noi ne cresc niste strainitongue

| piciuk a răspuns:

laughing daca eu as avea menajera si sofer,as face tot ce ar vrea taica-meu! lasand gluma la o parte,parerea mea e ca la intalnirea de afaceri trebuie sa il ajuti,inainte de toate e tatal tau si de acolo isi castiga painea, cat despre libertate nu iti stiu varsta, dar cred ca ar trebui sa discuti cu el si sa-i explici ca si tu ai nevoile tale si ca ar trebui sa te inteleaga.

| GenetiX a răspuns:

Amice am cateva vesti proaste pentru tine cu riscul sa fiu privit aiurea de unii dintre noi.
In primul rand nu esti prost, dar esti rasfatat prea mult. Nu uita ca tu ai venit pe lume erai un ghem asa, el a continuat sa te creasca si o face si acum. Daca nu facea bine ceva nu cresteai pana azi, deci de ce nu ai incredere in el ca ceea ce-ti spune ca e bine e chiar bine?

| stef87 a răspuns:

Uita-te mai bine in jurul tau si vezi ce conditii au alti copii! Unii nu au nici casa, dorm in frig, pur si simplu. Iar tu, te-ai gasit sa strambi din nas pentru ca tatal tau are nevoie de tine la o intalnire ( probabil de afaceri)? Crezi ca te-ar lua doar de dragu de te-a lua cu el? Si pana la urma ce aveai de gand sa faci de esti atat de amarat? Precis ai fi vrut doar sa lenevesti in fata pc-ului. Scuza-ma, esti mofturos (si lenes)!
Apropos, tu chiar crezi ca face bine sa stai pana tarziu in noapte la pc? Noptile nedormite iti distrug sanatatea! Tatal tau nu a stiut cum altfel sa te faca sa nu mai repeti gafa, d-aici cearta!
Ai plecat de capul tau fara sa-l anunti si te miri ce-ai patit? Gandeste-te cati copii pleaca asa si nu se mai intorc niciodata acasa pentru ca au fost rapiti sau mai stiu eu ce au patit! Nu ai idee prin ce spaima a trecut tatal tau, cate telefoane o fi dat!
Si pe de-asupra, tot tu de dai desteptul familiei si il faci prost pe cel care te-a crescut si caruia ii datorezi faptul ca inca existi!
E prost ca ce? Ca are grija de tine?
Cand o sa fii pe picioarele tale o sa-ti permiti sa faci ce vrei, atat timp cat el te intretine, fa un efort de logica si intelege-l! Poate cu timpul vei stii si cum si cand sa-i spui ca ai si tu un cuvant de spus.
Cu totii stim ce inseamna conflictul intre generatii, cu totii il simtim pe pielea noastra! Fa-te frate cu dracul pana treci puntea macar!

| KasdfghjNY a răspuns:

Ma aflu cam in aceeasi situatie.parerea mea este sa te opui kit ca risti bataie, dar ai principi nu?+spune-i ca ai o varsta ca nu mai esti un bebe. sper ca te-am ajutat. funda pls

| axaal20 a răspuns:

Ba, zii lu tactu ca ai probleme cu capu
si ca vrei sa mergi la un psiholog
chiar crezi ca aici e conventia neoficiala a celor mai destepti in materia pe care o vrei tu
vad ca ai ramas marcat de punct si virgula
faza cu atv e de porc
ti/a luat tactu 3
esti un rahatel rasfatat si daca as fi tactu ti/as taia netu, as vinde pc/ul si te/as obliga sa iti aduci aportul in casa sa prestezi munca pe langa casa si sa citesti o carte la 2 saptamani
daca nu iti convine
la casa de copii e loc si pentru tine
cred ca ar trebui sa se faca o emisiune
schimb de copii
mofturosii contra orfani
bulangiule

| Alexaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Pai sincer.dc nu incerci un timp sa faci c`zice el...si cand "va impacati ft bine".zi ca nu mai vrei sa fii supravegheat atat de aproape". esti mare"
el face asta c`sa te "protejeze"d`anumite anturaje etc.
...dar uneori grija asta ne cam "irita"si ne invadeaza "intimitatile"straight facesad
...si da acum trebuie sa te distrezi cat esti tanar...:X:X
ca dup`ce trecii de o "anumita"varsta...pa cluburi,pa distractie, pa prietenii, pa nebuniisadsad
profita d`faptul`ca inca esti tanar...si zii tatalui tau c`gandestistraight face
bafta:*:*

| antonio_5108 a răspuns:

Mah frate pai spune-i la tatal tau ca deja ai si u o varsta si mno iti doresti altceva de la viata si ca nu mai esti un copil spune-i tot ce crezi u pentru ca pana la urma tii tata frate si ce sa faci pai spune-i ce ai u pe inima tragel intr-o zii deoparte si stati voi doi de vorba serios sunt sigur ca te va ascultawinkingmi-a facut placere sa te ajut cu sfatul mevhee hee