| Boboc_Alexa_1997 a întrebat:

Poate e nebunesc ce spun dar ce să mă răzbun ce să transmit un blestem pentru toată viața cuiva m-am saturat sa fiu sluga și badjocuta unui părinte împuțit care zice că mă iubește că sunt copilul lui și mă înjură mă face că pe dracu și vrea să se chinuie să sufere dau funda...

Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Alexa, tu esti o fata inteligenta; crezi ca te ajuta sa trimiti blesteme sau sa devii rea cu cine nu trebuie? Au facut parintii tai vreo scoala de a fi parinte? Nu exista astfel de scoli si toti fac dupa cum cred ei ca ar fi mai bine sau cum au invatat de la bunici, ei de la parintii lor etc., cum mai aud pe la lucru, cum vad pe la TV, deci ce rost are sa te necajesti, cand tu mai ai putin si vei fi pe picioarele tale, iti vei gasi un serviciu si te vei muta la casa ta insa nu-ti pot garanta ca nu-ti va parea rau pentru gandurile de acum fiindca parintii tai, oricum ar fi ei - sunt parintii nostri si trebuie sa-i iubim, chiar cand sunt plini de defecte! Poate vor ca tu sa inveti bine, sa te deprinzi sa faci lucrurile bine, sa ai o familie fericita si un viitor stralucit insa felul cum arata toate astea nu-i cel mai potrivit! Nu toti oamenii suntem rationali, sufletisti etc. insa, in esenta, ne dorim cam tot aceleasi lucruri... Nu toti studiem la scoli inalte sau nu toti am avut de la cine invata lucruri exceptionale insa luptam, luptam si trebuie sa fim apreciati pentru lupta asta care ne secatuieste de puteri. Te rog, ai rabdare cu parintii tai, cu tine, ofera iubire infinita, intelegere pretuire si ridica-te din gandirea asta care-ti aduce numai probleme. Fii blanda, inteleapta, iubitoare etc. fiindca viata iti ofera si lucruri minunate! Numai bine!

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Ce s-a intamplat de te consideri sluga? Vorbesti asa si acasa cu ei? Daca da inseamna ca aveti motive intemeiate sa va manifestati asa si castiga cine are mai multa putere adica ei

| danay72 a răspuns:

Blestemul nu rezolva situatia. De fapt, Dumnezeu nu asculta blestemele. Mai degraba, cauta o solutie prin care sa vorbesti cu parintele tau si sa gasiti o solutie. Daca nu se poate cere ajutorul celor apropiati.

| xerxes1 a răspuns:

Se pare ca i-ai mostenit apucaturile.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Trebuie sa dezvolti un pic ca nu inteleg! Si daca bagi blestem, ai rezolvat situatia? De acum totul va fi roz? Esti un copil exemplu? Esti sigur ca el e vinovat de toate? Te-ai pus in locul lui?

| Stefan23k23 a răspuns:

Aham si spui ca parintele e nebun nu?

| DaTati a răspuns:

Pai ba e normal sa-ti urati parintii din ziua de azi, care au mentalitate comunista dar... nici asa, tu cam refletezi acel caracter din cate se vede.
Voi fetele in general vreti doar sa o duceti bine, nu va intereseaza ce gandeste celalat, poate te-ai gandit ce motiv are acel parinte sa zica acele lucuri?
Nu inteleg de ce voi femeile luati in seama doar ce vreti sa auziti...