| anonim_4396 a întrebat:

Poate e o intrebare stupida dar pentru mine m-ar putea ajuta raspunsul sau sfatul tau.pentru a combate cu gelozia ce ar trebui sa facem. cum sa ne comportam cu persoana iubita, sa ne prefacem ca nu suntem gelosi si sa suporti asa cum e sau... spuneti voi. eu una nu reusesc.eu stiu de ce am atata gelozie. pentru ca in trecut am iubit si am data tot ce am avut mai bun din mine. acum cu al doilea iubit am niste crize de gelozie ceea ce cu fostul nu le-am cam avut. spuneti voi ce sa fac. il iubesc enorm si nu vreau sa ma lase din cauza acestei blestemate gelosie. multumesc.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mergi la un psiholog pentru ajutor. Gelozia e boala grea si nimeni nu va accepta sa stea cu tine in aceste conditii.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Gelozia excesiva este un sentiment care te poate face sa cazi in dizgratie. Dusa la extrem, se manifesta cateodata si fara motiv. Vei ajunge sa faci confuzii intre realitate si propria ta imaginatie bolnava de acest sentiment. Indeparteaza aceasta stare cat mai repede cu putinta. Gandeste-te ca nicio fiinta nu ne apartine noua in totalitate, ci toti ii apartinem lui Dumnezeu. Ofera-i iubitului tau libertate si vei constata ca, in mod paradoxal, dupa aceasta libartate pe care o va primi va alerga el necontenit si nu-ti va da pace. Daca il ingradesti, risti ca aceasta relatie sa i se para o inchisoare. Iar o colivie, si de aur de-ar fi, tot colivie se numeste. Pentru mai multa liniste in sufletul tau iti recomand, te rog chiar, sa descarci cartea din link-ul urmator. Te va schimba foarte mult in bine, si te va ajuta sa intelegi corect adevarata definitie a iubirii.
http://www.scribd.com/......xuberant-A

| anna01 a răspuns:

Vezi ca sunt multe intrebari pe tema aceasta si multe sfaturi utile, scotoceste putin site-ul.Vezi la categoria Adolescenti, Dragoste&sex, sau dai "cauta".

| tereza a răspuns:

Totul tine de autoeducatie. Gelozia ca si multe alte tampenii se poate controla si chiar poate sa dispara. Daca iubesti pe cineva nu inseamna ca trebuie sa il posezi. Iar gelozia asta te invata, ca trebuie sa detiicontolul sa fii doar tu. Si eu vin si te intreb: cu ce te ajuta? Nu avem nevoie doar de un om in viata noastra si asa cum noi avem nevoie de iubit, familie, prieteni la fel si celalalt. Suntem oameni, puetem alege si discerne si mai mult decat atat- suntem liberi. Educa-te si invata sa iubesti libertatea ta si a celui de langa tine bucurandu-va impreuna de tot.

| marcelan25 a răspuns:

Si eu am avut probleme asemanatoare. Incearca sa ai mai multa incredere in el si nu te mai gandi la astfel de prostii, ca daca vrea si nu te iubeste te poate insela oricand. Este important sa nu-i mai areti ca esti geloasa, astfel risti sa-l pierzi. Gelozia ii o boala de care greu se scapa. Ai incredere in el, daca merita.

| dannny a răspuns:

Gelozia este o boala foarte grea ,in tinerete din aceasta cauza am suferit foarte mult si am pierdut omul pe care-l iubeam atat de mult ,nu a mai putut suporta iluziile desarte de om bolnav de gelozie si a preferat sa ma paraseasca .Gelozia este un drog care distruge fericirea celor doi indragostiti .Toti iubim si suferim cand ni se pare ceva dar trebuie sa ai convingerea ca e adevarat si apoi sa te comporti in consecinta .

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cea mai simpla solutie, cind esti cu el si te incearca o criza il rogi sa-ti dea un bobirnac mai puternic iar daca intreaba de ce ii spui ca faci terapie de cuplu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu ai motive CLARE, probabil e din cauza lipsei de incredere in tine.
Pune pe o foaie de hartie (sau trimite-ti tie pe mail) gandurile pe care le ai cand esti geloasa. Citeste-le dupa ce te mai linistesti (a doua zi). Mai au vreun sens?
Fiecare are doza lui de nesiguranta, dar nu te lasa dominata de asta, vei crea un cerc vicios.