| 666_7474 a întrebat:

Hei! E o problema serioasa, va rog sa acodati atentie. Sunt intr-o perioada ciudata a vietii, am 17 ani si o relatie de 2 ani (sunt fata). Inainte de actualul, am avut o relatie de 9 luni cu un tip, a fost prima mea dragoste si desi ne certam aproape mereu, l-am iubit enorm. Ne-am despartit intr-un final, apoi am inceput relatia actuala, cu baiatul perfect as zice: face absolut tot ce vreau, imi indeplineste orice dorinta etc. A intervenit o monotonie, deoarece ne vedem zilnic, stam mult impreuna, facem cam totul impreuna, mergem in vacante etc. Ma leaga multe de el, il iubesc, dar acum sunt intr-o criza. In toti acesti 2 ani am mentinut legatura cu fostul si mereu am fost speciali unul pentru altul. El s-a schimbat foarte mult (are 18 ani acum), mi-a fost alaturi mereu si eu la fel. Ne mai intalnim ocazional si atunci ne sarutam si ne comportam de parca nu au trecut 3 ani... El a avut mai multe relatii esuate, mi-a spus ca ma iubeste si ca ma vrea inapoi de multe ori, dar eu nu pot decide. El nu este ca actualul, are alta personalitate, suntem aceeasi zodie, nascuti in aceeasi zi, aproape identici comportamental.

Deci, va rog spuneti-mi parerea voastra. Mi-e foarte greu sa renunt la actualul pentru ca mi-e frica de imprevizibil. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| NinaSimone a răspuns:

Nu-ti iubesti actualul prieten pentru ca il inseli cu fostul'(da, si sarutul e o forma de a insela). Esti cu actualu pentru ca stii ca el te iubeste si e exact tipul ala de baiat la locul lui, sincer si devotat pe care il cauta orice fata. Problema e ca nu il iubesti.
Fostul sigur te vrea, nu stiu daca te iubeste. Niciun om nu se schimba fundamental. Tu sigur tii la fost. Pe el poate chiar il iubesti. Analizeaza cum a fost relatia ta cu el, de ce va certati atunci pentru ca ( daca hotarasti sa ramai cu el) e probabil ca lucrurile alea sa apara din nou in conversatiile voastre.
Imi pare rau de actualul, dar daca in doi ani nu ai ajuns sa il iubesti, ma indoiesc ca o vei face vreodata. Si o sa il inseli. Si e pacat de el. Opinia mea ca strain ( deci total obiectiva) e sa cauti pe altcineva. Cineva nou. Cineva cu care sa poti avea un nou inceput. Ai 17 ani, ai toata viata inainte. Nu te compromite.

10 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Greu pentru tine...altceva vrei si altceva ai.Sau asa crezi.
Ai baiatul perfect langa tine si te-ai saturat de atata perfectiune,e cazul tipic al omului care se satura de prea mult bine,sa stii.
Acum,ai vrea sa-ti bati singura cuie in talpi si sa te intorci la prima ta dragoste,cea in care va certati mereu si cu care ai pastrat legatura tot acest timp.
Incearca s-o faci, initial, cu ochii mintii.
Imagineaza-ti ca il lasi pe baiatul perfect, dispare din viata ta complet si pentru totdeauna, nu va mai fi alaturi de tine niciodata.Si la cat il vei rani,nici n-ar mai trebui sa fie.
Bun.
Si te intorci la fostul,care zici ca s-a schimbat.
Cat timp va dura pana sa reinceapa certurile vechi? Acum e plin de bucurie si deferenta cand te vede,pentru ca spera nebuneste sa-l accepti inapoi,da,era un copil,nu stia ce vrea, acum stie si te vrea doar pe tine, nu?
Tu l-ai fi vrut daca era intr-o relatie perfecta?
Eu zic ca acest fost al tau nu prea te respecta si nici nu-ti prea vrea binele, altfel ar cauta sa iti arate ca esti bine alaturi de cel langa care esti!
Daca el crede ca ar putea fi mai bun si mai perfect decat actualul tau iubit, cred sincer ca se inseala.Si te inseala si pe tine,tu aici ne-ai descris baiatul perfect...
Tu il vrei nu pentru ca ar fi mai bun,ci pentru ca ar fi altfel.
Si,fac eu pe avocatul diavolului si te intreb,tie chiar ti s-a urat cu binele?
O relatie monotona poate deveni extrem de vie daca investesti putin suflet si imaginatie in ea.
Chiar ti-e dor atat de mult de o relatie cu lacrimi,certuri,ura si contre?
Pentru ca asta vei avea,intorcandu-te.
Acum, hotaraste.
Si, inca ceva.
Daca ramai acolo unde esti, fii trup si suflet cu baiatul tau perfect, nu te mai risipi in amintiri tentante ca uite in ce situatii problematice te trezesti...
happy

| 666_7474 explică (pentru greece12):

Ma regasesc in ce ai spus aici, singura nepotrivire e ca fostul nu face presiuni sa ma despart de actualul decat daca asta imi doresc. Practic, din ce vad eu, imi vrea binele pentru ca mi-a zis de multe ori ca "daca el te face fericita si te simti bine, ramai cu el". Deci problema e la mine.

| greece12 a răspuns (pentru 666_7474):

Atunci,stai de vorba cu tine la modul cel mai serios si afla ce anume te-ar face fericita.
Cu mare grija sa nu-ti dai motive sa regreti, bine?

| Alcyon a răspuns:

Asa e in adolescenta. Azi iti place de unul, maine de altul. Esti instabil. Totul e sa nu ajungi sa umbli din pat in pat, ca mai tarziu o sa vezi consecintele: BTS-uri de care nu mai scapi toata viata.

| HueyFreeman a răspuns:

Eu zic sa-l lasi pe actual. Daca este baiat de baiat, o sa vada cu cine si-a pierdut doi ani din viata.

| Seepty a răspuns:

Eu zic sa ramai cu actualul pentru ca si el te iubeste foarte mult, si ar spune-i ca la-i folosit in tot acest timp, deci practic iai distruge sentimentele pentru tine. Daca fostul nu a stiu cum sa te tina aproape lasa-l si vezi-ti de relatia ta actuala.

| mada1820 a răspuns:

Din punctul meu de vedere esti intr-o mare incurcatura, pe o parte il iubesti pe fostul pe de alta parte il vezi pe actualul prieten baiatul ideal, in acelasi timp ai cam "jucat" la 2 capete, este clar ca nici macar trecerea anilor nu te-a facut sa-l uiti pe fostul insa sincer nu este normal sa continui in felul asta. Daca va iubiti atat de mult ce v-a determinat sa va despartiti? Iubitul tau sincer nu cred ca merita asa ceva, probabil a facut multe pentru tine si tu ce faci? cu trupul esti langa el iar sufletul iti zboara la fostul.

| 666_7474 explică (pentru mada1820):

Amuzant e ca e invers: cu sufletul la actualul si corpul la fostullaughing. Ideea e ca ma simt mai mult atrasa fizic de fostul decat sentimental...

| mada1820 a răspuns (pentru 666_7474):

Aspectul fizic si frumusetea nu este eterna pe cand sufletul si sentimentele raman cat traiesti. Exista un proverb destul de adevarat:" Nu da vrabia din mana pe cioara de pe gard".

| Amorosa18 a răspuns:

Din punctul meu de vedere daca va iubeati atat de mult nu inteleg de ce v-ati despartit, daca acum iti spune ca te iubeste si ca te vrea inapoi de unde stii ca e singer? poate vrea sa te desparta de el si atat. Daca te intelegi bine cu actualul si e asa cum vrei tu nu te mai gandi la trecut si traieste in prezent. Daca ti-e greu sa renunti la actualul cred ca e vorba si de iubire nu? Nu stiu cauza care a fost de te-ai certat cu fostul dar asta e parerea mea.
Bafta in continuare! happy