| Ioana002 a întrebat:

Poate sa imi spuna cineva de ce nu imi vine ciclul dupa avort?

10 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Un avort este un traumatism foarte mare pentru tot aparatul reproducator, cat si, asociat, pentru organism in ansamblu! Deci nu te astepta sa fii din nou, asa de repede, la fel ca inainte! Continua numai cu prezervativ, dar nu foarte zguduielnic! mai soft, asa.

Tine cont si de ce ti-a recomandat Legiuitoarea! Sanatate!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
A trecut o lună de zile de la întreruperea de sarcină? Ori a fost avort spontan?
Dacă nu apare cel târziu la 45 de zile mergi la ginecologie pentru control medical.
Sper că nu ai avut contact sexual până în prezent fără venirea menstrei că așa stând lucrurile, este o altă sarcină deoarece ai colul uterin întredeschis!
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce înseamnă la tine avort chirurgical și sex protejat (metoda)?
Nu ți s-a spus că până la prima menstră nu ai voie să ai contact sexual?
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Acestă metodă prin aspirație tot la chiuretă se ajunge în final, se aspiră fătul și cu chiureta se mai controlează o dată interiorul pentru o curățare corectă fără complicații pe viitor.
... și ce metodă contraceptivă ai aplicat că tot nu "ai spus"?
Aștept!
Pa, pa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună din nou.
Bun. Dacă a fost cu prezervativ și menstra nu a venit în 30 de zile este timpul să faci un test de sarcină!
Nu este de ocolit ginecologia dacă trece mai mult de 45 de zile, este posibil orice. Un ecograf 4D.
Sănătate.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Cand ai avut chiuretajul? La o luna de la chiuretaj ar trebui sa iti vina prima menstruatie.

| Ioana002 explică:

In urma cu o luna dar nu a fost avort chirurgical, dar in astest timp am facut sex protejat. Poate sa ma ajute cineva va rog

| Ioana002 explică:

Eu ma refer ca a fost prin aspiratie

| Ioana002 explică:

Protejarea a fost cu prezervativ

| Ioana002 explică:

Multumesc mult pentru toate raspunsurile!