| 2420 a întrebat:

Poate un băiat care lucrează într-o fabrică cu un salariu lunar de vreo 1461 RON plus 300 RON bonuri de masă să aibă vreodată o familie?

27 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Putini bani, te limitezi la autobuz si tren daca vrei familie. Pe vremuri oamenii nu prea aveau masini si mergeau cu bus, tren atat. In rest stateau acasa si o ardeau creanga, filme, chefuri, sex cu nevestele. Acum multe vor sa ai masina si bani de aia e greu sa prinzi una care te accepta in situatia care o ai tu.

| AnemonaP a răspuns:

De putut poate, însă, nu ar fi ok deloc. Mai ales când este vorba și de un copil in peisaj. Când nu iti permiți financiar, mai bine amâni pana când te pui pe picioare financiar și poți întreține o casa și un copil.

| Celcestietot a răspuns (pentru AnemonaP):

,, [...] mai bine amâni pana când te pui pe picioare financiar și poți întreține o casa și un copil.'' -> cat consideri ca ar fi recomandat sa aiba venitul? big grin

| AnemonaP a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu dau exemple ca simt ca ești ironic happy
Sa aibă venitul încât sa aibă ce mânca la sfârșitul lunii, sa nu rămână pe 0, sa aibă sa întrețină acel copil de la A la Z, sa nu-i lipsească nimic, simplu!

| Celcestietot a răspuns (pentru AnemonaP):

Nicio problema, aici este mediul virtual si nu iti poti da seama cu adevarat ce emotie vrea sa transmita o structura. Eu am fost exceptia, nu eram ironic ^^. Cum ti se pare un salariu de 3.000 roni net?

| AnemonaP a răspuns (pentru Celcestietot):

Ai părut ironic, Nu am prea multe așteptări de la utilizatorii acestui site după mai multe antecedente, multă lumea rea pe aici, mă bucur să aflu că nu ai fost. Dacă și soția are tot pe acolo, e cât de cât ok. Acum depinde de cheltuieli. Dar, când este vorba și de un copil, ar fi bine sa se mai adauge puțin, pentru a trai bine toți din familie, Nici părinții să-și ia de la gură și să nu le mai ranana vreun leu la sfârșitul lunii, dar nici copilului sa ii lipsească ceva.
Am spus chestia de mai sus cu salariul pentru că un copil se face numai în cazul în care ești pregătit psihic și financiar. Însă, Din păcate mulți aleg să facă acest lucru și, după, acel copil îndură Anumite lucruri și lipsuri din cauza inconștienței părinților.

| 2420 explică (pentru AnemonaP):

Nu am spus neapărat ceva despre un copil, dar un băiat de 29 de ani care lucrează într-o fabrică și are salariu 1461 RON plus 300 RON bonuri poate fi îndrăgit vreodată de vreo fată?

| AnemonaP a răspuns (pentru 2420):

Normal, clar. Cum sa nu. Însă, poți și sa evoluezi. Sa nu mai rămâi la acei 1461

| 2420 explică (pentru Celcestietot):

În orașele mici ale provinciei salariile din fabrici nu depășesc 1500 RON să știi.

Plus faptul că în orașele mici ale provinciei trebuie să îți păstrezi locul de muncă deoarece este foarte greu să îți găsești în altă parte un alt serviciu.

Înțelegi ce scriu?

În orașele mici ale provinciei, în fabrici se fac angajări rar și chiar dacă salariile sunt mici, trebuie să înduri deoarece un alt loc de muncă este greu de găsit.

| Mosotti a răspuns:

Normal ca da, poate face familie, sunt si fete cu acelasi salariu nu? Si gunoierii si ciobanii au familie, deci raspunsul este clar.
Ca daca ma iau dupa cum gandesti tu, ar trebui ca nimeni din fabrica aia care lucra acolo pe sal asta, sa nu faca familie, nici femei nici barbati, lucru absurd de tot.

| Celcestietot a răspuns:

Da, este posibil, dar asta nu inseamna ca ar trebui sa se limiteze doar la atat, poate incerca sa isi schimbe si locul de munca daca vede ca din el nu reiese mai mult.

| SilentRain a răspuns:

Plus ce lucrează ea, da se poate
Că băiat ai putea avansa puțin, vezi de o calificare

| Sofer a răspuns:

Un singur salariat în casa cu suma aia foarte greu sa intreti o casa și o familie cu un copil pe cap. 2500-3000 lei salariu lunar ar fi ideal.

| Lukasssz a răspuns:

Da!

| StrongHeart a răspuns:

Da, dar o sa aiba lipsuri materiale.
Mai bine pleaca in strainatate sa stranga bani si cand are destui isi intemeiaza o familie sau chiar isi deschide si vreo afacere.
E greu cu banii astia, dar teoretic, da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Există alții cu venituri și mai mici dar care ar vreo 4 copii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când îți vei găsi o iubita, cauta cu ea un job pe dincolo, mergeți acolo la munca, nu merita sa trăiești pe un salariu minim pe economie nici dacă ești singur, în 2 cu atât mai puțin. Dar dacă va avea ea un salariu de 2500-3000 de lei atunci va fi ok, și veți putea trai relativ o viata decenta cu acest doua salarii. Cauta-ti o tipa cu același sistem de valori ca și tine, nu una figuranta care vrea doar în Mall si discoteci, astea te mănâncă de bani. Parca zici ca trăim în lumea a treia cu salariile astea ...este și vina noastră ca nu ne-am continuat studiile.in Germania au 2000 de € salariu, fa comparație fata de 1400 de lei.tu câștigi 2000 de euro, iubita ta tot 2000, în total câștigați 4000 de euro, în 2 Ani veniți milionari de acolo dacă va economisiți bine banii.

| tonyc7 a răspuns:

De ce nu? Sunt o gramada de cetateni in situatia asta sau chiar si mai rau.
Si in mod surprinzator, unii din ei reusesc sa fie mai fericiti decat multi bogati.

| slayer09 a răspuns:

Sa stii ca eu am vazut familii fericite, 4-5 copii, neavand nimic, o alocatie de vreo 200-300 lei pe luna care se duceai pe mancare, si sa stii ca toti erau fericiti asa in saracia lor, copii aveau un zambet mai mare si mult mai patrunzator decat cel mai bogat om. Deci nu conteaza avutia pentru a avea o familie, conteaza curatia si bogatia sufletului, ca daca ai sufletul bogat, te descurci cu orice, si in orice situatie.

| mdc98 a răspuns:

Nu cam.
Daca ai copii, ai cheltueli lunare de aproximativ 5000-6000 lei, impreuna ma refer, cu tot cu sotia.

| Pnin a răspuns:

Toti somerii au familie

| Dariaa90 a răspuns:

Orice familie, care are un început de la zero, rata de supraviețuire in timp ca relație este mult mai mare decât invers. Cine știe, poate fiind in doi, va apărea susținerea și vei avea un stimul sa poți mai mult.

| freshDEportocale a răspuns:

De ce nu pleci din tara?

| 2420 explică (pentru freshDEportocale):

Pentru că nu am pile și nici cunoștințe în străinătate.

Ca să pleci din țară trebuie să ai niște rude sau prieteni în străinătate la un anumit loc de muncă care să te ajute să te adaptezi pe acolo la început, înțelegi?

Eu nu am veri, unchi etc așa de apropiați care să mă ajute acolo măcar două - trei luni la început să mă adaptez la acel anumit loc de muncă înțelegi?

| mindchild a răspuns:

Eu zic că poți, dar Care-i scopul întrebării?
Vrei sa te însori acum? Atunci pune și veniturile soției la calcul. Ca numai cu un salariu minim nu poți ține o familie.
Ai unde sta sau plătești chirie?
Stai la oraș?

| 2420 explică (pentru mindchild):

Te rog să nu mă judeci dar am 29 de ani și nu am avut niciodată o prietenă dar eu unul îmi doresc din tot sufletul să am o familie până mor însă cu 1461 RON salariu lunar, crezi că ar putea exista vreo fată care să mă îndrăgească vreodată?

Nu vreau să fiu singur toată viața mea așa că doresc să știu dacă am șansa de a avea vreodată o relație cu o fată.

| mindchild a răspuns (pentru 2420):

Sigur că ai șanse, salariul nu-i important. Multă lume lucrează în țara asta pe salariu minim și au familii. Important e să găsești fata potrivită.

Ai aici oameni care îți zic că poți evolua, ca trebuie să câștigi mult mai mult, etc. Eu știu că nu-i ușor pentru toți sa faca asta.
Dacă te ții de muncă mai crește salariul și unde lucrezi acum.
Eu lucrez la aceeași firmă de 20 de ani