| username_1760 a întrebat:

Pretenul meu nu vrea "deocamdata" sa stam impreuna. Eu sufar foarte mult din cauza asta. Ce ma sfatuiti?
Prietenul meu (cunoscut pe net) nu accepta sa ne mutam impreuna mai devreme de un an si jumatate de cand ne-am vazut prima data. Parerea mea e ca asteptarea nu ne ajuta sa ne cunoastem mai bine, el insista ca vrea sa ma cunoasca mai bine si ca are o problema cu statul impreuna (sta singur de 3 ani si a mai avut 2 relatii de peste 7 ani fiecare). Nu vrea sa renunte la perioada de un an si jumatate, considera deja ca-mi face o favoare pentru. ca nu asteptam 2 ani cum ar fi vrut el (si cum a facut cu fosta prietena, desi relatia tot n-a avut succes, cum ii zic eu). Problema e ca eu merg la el cu avionul si 3-4 trenuri, dar nici asta nu vrea prea des, zice ca e mai bine sa o luam incet. Pe mine ma consuma ingrozitor toate astea, nu vreau sa fiu singura, am deja palpitatii in fiecare seara.
1. Credeti ca e sincer, serios, poate cineva gandi asa, sau e doar un pretext?
2. Nu vreau sa renunt, astept, ce ma sfatuiti sa fac pentru a-mi fi mai usor?
Va multumesc din suflet pentru orice sfat.

2 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Aceasta intrebare a fost pusa si in data de 22( tot la Familie si relatii) si are deja 10 raspunsuri! Mi se pare doar ciudat sa se tot repete intrebarile!

| marioBARCELONA a răspuns:

Prietenul tau se crede inteligent si din pacate ii merge cu tine. Te asigur ca nu esti singura lui prietena.Acum vei fii in faza de negare dar timpul iti va demonstra.Sentimentele nu pot fi ca matematica, adica te voi iubi peste doi ani, sentimentele apar si dispar. Daca vei forta cu acest subiect atunci probabil il vei forta sa ia o decizie in sensul ca va renunta la tine pe motiv ca esti insistenta. Mi-ar placea sa fiti fericiti pana la adanci batraneti dar eu unul cred ca mai devreme sau mai tarziu te va parasi.Depinde cat de repede te vei maturiza tu.
Iti doresc succes si fericire in viata!