| anonim_4396 a întrebat:

Prietenul meu (cunoscut pe net) insista sa nu ne mutam impreuna mai devreme de un an si jumatate de cand ne-am vazut prima data. Parerea mea e ca asteptarea asta nu ne ajuta sa ne cunoastem mai bine, dar el repeta ca vrea sa ma cunoasca mai bine plus ca are o problema cu statul impreuna. Nu vrea sa renunte la perioada de un an si jumatate, considera deja ca-mi face o favoare pentru. ca nu asteptam 2 ani, cum ar fi vrut el. Eu merg la el cu avionul si 3-4 trenuri, dar nici asta nu vrea prea des, zice ca e mai bine sa o luam incet. Pe mine ma consuma ingrozitor toate astea, am deja palpitatii in fiecare seara.
1. Credeti ca e sincer, serios, poate cineva gandi asa, sau e doar un pretext?
2. Nu vreau sa renunt, astept, ce ma sfatuiti sa fac pentru a-mi fi mai usor?
Va multumesc din suflet pentru orice sfat.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sincer, eu nu inteleg de ce si-a facut el termene, de tip 1 an si jumatate, nici o zi in plus sau in minus. E maniac, sau ce? E adevarat ca inainte de a va muta impreuna trebuie sa va cunoasteti si sa va simtiti in stare si poate el nu se simte pregatit pentru asta. Poate ar trebui sa discutati serios motivele. Dar nici tu nu te grabi ca "fata mare la maritat", mai bine discutati calm, fara suspiciuni si acuze si vedeti daca gasiti o solutie convenabila pentru amandoi.

| fabiola a răspuns:

El a venit vreodata la tine sau numai tu ai facut acest efort? Lasa-l pe el sa stabileasca o intalnire cu tine, vezi dupa cat timp o face si daca face un efort echivalent cu al tau.Atunci stii ca te iubeste, dar este o fire responsabila, considera ca nu este inca pregatit. Daca nu o face, este un mod cizelat de a se desparti de tine!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

1. Depinde de persoană. Poate fi aşa, dar în acelaşi timp poate ascunde multe, poate îi e teamă de o relaţie serioasă.
2. Ar trebuie să ai răbdare şi să aştepţi... Asta dacă nu vrei să renunţi. Dar dacă ar fi să analizezi cât mai la rece situaţia. este el ceea ce vrei? ceea ce îţi doreşti? dacă trece timpul ăsta şi se răzgândeşte sau nu mai vrea? Poate ar fi mai bine să renunţi mai ales dacă zici că te "consumă îngrozitor toate astea", dar e decizia ta.
O posibilitate cred că ar fi să îşi fi fixat el nişte paşi pentru o căsătorie... dar după cum ţi-am spus există riscul să se răzgândească între timp.

| Jupiter a răspuns:

Comunicarea e foarte importanta intr-o relatie. Cunoasteti-va mai bine comunicand, numai el stie de ce vrea asta, normal ca poate cineva gandi asa - suntem diferiti si nu gandim toti la fel, discutati despre asta. Daca alegi sa ai incredere in el, respecta-i decizia si, poate, incet-incet o sa il convingi sa nu mai amane atat, sau poate el se va razgandi si va vrea sa va mutati impreuna mai repede. Daca decizi sa astepti si sa ai incredere, fa asta si ocupa-ti timpul cu activitati placute, nu cu ganduri negre.

| angella1972 a răspuns:

Ori e fixist, ori e egoist, ori are ceva de ascuns.de ce-ar trebui sa fie asa cum vrea el, mai ales ca tu din cate inteleg faci mari eforturi sa mergi sa-l vizitezi, deci e o dovada clara de dragoste.incearca sa porti o discutie serioasa pe aceasta tema cu el, si daca tot nu cedeaza, lasa-l sa-si revina pentru un timp, si nu-l mai cauta.asa o sa vada si el ce rau e sa fii refuzat. iar tu mai gandeste-te si la tine, mai iesi seara cu prietenele, incearca sa scapi de stresul asta ca te poti imbolnavi. daca este, este. daca nu... duca-se

| alex2009 a răspuns:

Cred ca cunosti proverbul destul de bine {intai la pat si apoi la sfat}adica la primarie. Daca nu tea cerut de nevasta intr-un an si jumatate, sati ei adio, succes

| blue_butterfly a răspuns:

Daca vrei sa traiesti dupa reguli stricte/termene clare -deadlines happyimpuse de el si iti mai da si impresia ca iti face o favoare...asteapta-l. Te vei alege cu un sef acasa. Altfel... orienteaza-te si tu dupa unul care nu poate trai o secunda fara tine.

| JesterRO a răspuns:

Baiatul e destept...adica sa te muti cu cineva e cine stie ce, e nevoie de multa energie, bani si incredere care se poate transforma in amagire daca nu va cunoasteti indeajuns de bine.
Daca si el rabda cu tine, atunci se va merita cu siguranta.
Cand iubesti poti spune sau face orice... dar abia dupa ceva timp se vede cu adevarat daca se merita pentru muuuult timp.
Asa ca bafta si tine minte ca rabdarea e de aur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai si mutatul impreuna va poate desparti mai repede. daca el a spus, sa o luati usor, tu de ce te grabesti? ce ai de pierdut? mutandu-va impreuna va creati obligatii unul fata de celalalt, si cred ca el nu vrea asemenea angajamente acum. o fi avand motive.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Favoare? Vrei sa mori de infarct sau sa mori la prabusirea avionului? Las-o balta cu tipul si gaseste-ti un concitadin!