| anonim_4396 a întrebat:

Prietena mea cea mai bună a terminat cu mine tot! Nu mai vrea să mai audă de mine, nici să mai iasă cu mine din cauza că uneori mă plangeam la prietena ei cea mai buna si fata aia fiind prietena noastra comuna ii zicea tot. M-am mutat intr-o chirie doar pentru ea, putea sa fie prietena ei cea care se muta, dar ea s-a mutat cu iubitul ei, iar eu am decis sa o ajut din mila. Sa fiu pentru ea acolo, acum ca am plecat din chirie mi-a zis ca s-a prefacut buna si a lasat din bunatatea ei. Eram ingrijorata pentru ea si de felul in care ma trata, incat i-am zis prietenei ei tot si o data cand m-am ametit a plecat fara sa zica si am inceput sa injur si sa fiu suparata. Acum ca am terminat cu chiria m-a blocat pentru ca uneori o intrebam unde e doar pentru ca imi pasa de ea. Acum ma simt pierduta. Am incercat orice, mi-am cerut scuze, dar poate a vrut sa scape de mine pentru ca nu o mai pot ajuta cu nimic acum. Mi-a povestit ca eu sunt fraiera incat sa cred ca prietena ei de 18 ani nu i-ar spune tot cuvant cu cuvant. Daca era asa tipa trebuia sa se mute cu ea de la bun inceput. Ce credeti!?

3 răspunsuri:
| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! big grin
Sfatul meu psihologic: big grin
-invinge orice forma de emotie negativa, de teama! big grin
-refuzul de a ierta implica in mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodata. big grin
-viata ta, este in aceste moment. big grin
-viitorul este o replica a trecutului. big grin
-cand mintea ta este impovarata de trecut, traiesti aceleasi lucruri. big grin
-calitatea constiintei din prezent da forma viitorului, care nu poate fi trait decat in clipa de acum. big grin
-identifica-te cu mintea, observa gandul, nu-l analiza! big grin
-asculta linistea din spatele oricarui sunet! big grin
-observa cromatica, nu interpreta! big grin
-modifica-ti gandul, sau accepta-l! big grin
-modifica-ti starea, sau accepta starea! big grin
-simte corpul tau interior, scufunda-te in iluminare! big grin
-traieste clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu exista salvare in timp, nu te poti elibera in viitor de problema ta. big grin
-prezenta in clipa de acum este cheia libertatii. big grin
-nu poti fii liber decat acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers asa cum ai dorit. happy
-iti manifesti o putere sa mergi mai departe, de ce s-a intamplat in trecut. happy
-te impotrivesti lucruriilor care exista deja. happy
-speranta te concentreaza pe viitor, neaga prezentul, neaga fericirea ta. happy
-situatia ta de viata exista in timp. happy
-viata ta exista acum. happy
-situatia ta de viata este o constructie a mintii. happy
-viata ta este reala. happy
Ideologii personale.Aleg sa renunt la depresie/ingrijorare/teama/dezamagire pentru ca: sad
-apare in urma constientizarii a unui lucru gresit. sad
-este rezultatul prejudecatiilor. sad
-sunt trist pentru ca sunt intr-o stare de regret. sad
-am o mare neplacere si suferinta. sad
-am o minte impovarata cu impotrivire. sad
-sufletul meu este incatusat, in suferinta, in judecata pacatului. sad
-am de ce sa ma ingrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat in necuratie si suprare. sad
-sunt singur impotriva cerului. sad
-sunt nefericit si neimpacat. sad
-sufletul nu s-a detajat de trecut si de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, consta in urmatoarele idei: big grin
-fac ceea ce imi consoleaza binele. big grin
-fac ceea ce ma bucura pe o perioada lunga de timp. big grin
-fac totul profund, din inima, nu din minte. big grin
-renunt la orice modalitate de pacat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. big grin
-vreau sa il pot contempla pe Isus Hristos, regele sfintiilor si al ingeriilor, in purificare, slava si in gloria pentru eternitate. big grin
-sunt impacat cu trecutul, m-am iertat. big grin
-traiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern imi da bucurie. big grin
-ma pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce sa imi fac griji. big grin
-simt sanatatea si viata din mine. big grin
-am o minte iluminata, purificata. big grin
-de astazi(data), mi-am schimbat viata radical. big grin
-ma detasez de pacat, de ce nu-mi aduce fericirea si pacea. big grin
-confer o viata noua. big grin
-nu ma mai intereseaza ce mi-a placut candva. big grin
-imi consolidez sanatatea si bucuria. big grin
Iti doresc toate aceste acumulari psihologice facute de mine, sa le contemplezi! big grin

| Monyyyyy a răspuns:

Vrei sa stii ce cred eu? Chiar asta am patit eu dupa ce am intrat la liceu.Am mai vorbit cu prietena mea un an cam asa dupa, dar chair si atunci lucrurile incepeau sa se strice din cauza probabil ca nu o intrat unde o vrut si eu am intrat la un profil mai bun.Chiar anul asta mi-a dat block pe Facebook din motive stiute de ea.Nu avea incredere in nimeni, fa-ti alti prieteni, dar nu barfi prea mult ca poti sa o patesti, nu te plange de una la alta.Si eu am ajutat multi oameni, dar asa sunt ei niste nesimtiti asa e lumea de azi.Doar folosesc,nici nu ma mai baga in seama pe drum se uita in alta parte,stai sa vezi de oi ajunge mai departe ca ea sau chiar tu sa vezi atunci ciuda, dar ai grija ca se pot pune, iar pe langa tine sau chiar altii, nu avea incredere, ajuta, dar nu mult si nu cu toate. Daca esti prea bun esti luat de prost.Imi pare rau, dar si lumea a complotat in spatele meu si m-a durut sa imi amintesc ce bune prietene eram si acum e gata totul.Incep sa cred ca prietenia adevarata e doar in filme, cine isi mai da viata pentru un prieten? unu la 1000000000000. Asta e viata si nu avem ce face. Uite invata sa te descurci si singura nici chiar iubitului sau sotului nu i zice secretele tale nu trebuie sa stie.Eu acum sunt mai distanta si ma comport ca si cum nu imi pasa cu unii si sa stii ca chiar si cu familia, chiar cu propriul frate pentru ca e un escroc.Asa sunt acum oamenii si au fost, dar acum si le arata. Sper ca te-am ajutat, ar fi multesa iti zic, dar vorbim prin mesaje daca vrei.

| EstiSiSuntExemplu a răspuns:

Faza cu mutatul m-a incurcat, dar ai dreptate cu chestia ca trebuia sa se mute cu ea de la inceput.Nu stiu cum e sa treci printr-o experienta de genul asta dar nu e tocmai placut si imi pot imagina cat de cat cum te simti acum