| bebitza a întrebat:

Prietenul meu e foarte violent verbal atunci cand se enerveaza, e violent si cu mine, dar mai ales cu maicasa.
as vrea sa imi formez o familie cu el insa mi-e teama uneori de el, mi-e teama ca dupa catva tim de casnicie sa nu devina si mai violent si sa ajunga chiar sa ma loveasca.
de fiecare data cand se enrveaza tot eu las mereu de la mine si incerc sa fiu dulce si iubitoare ca sa il calmez, dar simt ca nu mai pot, sunt si eu om, am si eu nervi dar eu mereu incerc sa ma controlez ca dac ama enrvez eu apoi el se enrveaza si mai tare

cum sa il fac sa fie mai bland, sa renunte la violenta verbala?

Răspuns Câştigător
| anna01 a răspuns:

Mare napasta pe capul tau, un asemenea partener, asemenea oameni nu se schimba, din contra, timpul le mai adauga si alte vicii:bautura.Nu ai cum sa imblanzesti un temperament asa sangvinic, degeaba il iubesti. Daca nu-si respecta mama(in mod teoretic, singura femeie din viata unui barbat care are parte de toata consideratia lui )cum iti poti imagina ca te va aprecia pe tine?! Esti naiva, poate nu ai auzit de atatea cazuri de violenta domestica?

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Incearca sa mergi cu el al un psiholog. Si eu cred ca violenta verbala va duce in timp si la violenta fizica, sau cel putin la un climat tensionat care va alunga iubirea si fericirea.

| Razvan a răspuns:

Scuza-ma ca iti spun dar esti prea naiva.Nu te juca cu asemenea evenimente s-ar putea ca intr-un acces de violenta alimentat de bautura sa iti faca felulraised eyebrows
Lasa-l draga mea ca nu e de tine.Sunt baieti buni in lumea asta.Pleaca cat mai poti si lasa iubirea pentru el sa se stinga.Gandeste-te ca tu esti cea mai importanta persoanawinking

Abh
| Abh a răspuns:

Lasa-l pana mai poti. Nu se va schimba niciodata, cel putin nu in bine. Exista insa sanse mari sa se schimbe in rau.

cami
| cami a răspuns:

N-ai cum, atunci cand spui "da", o faci si catre defectele lui, nu doar pentru calitati. Ori il accepti asa cum este, ori o lasi balta.
Chair daca reusesti, sa-l schimbi acum pentru 2-3-4 luni, peste ani tot asa va fi. (asa-i este materialul genetic, o are in sange.)

| Arthur a răspuns:

Violenta lui se va amplifica odata cu trecerea timpului. Are nevoie de tratament permanent.

| psihox a răspuns:

Poate nu va potriviti. De ce fortezi nota? De ce musai? Ca are cateva calitati pe care nu le ai tu? Si ai vrea sa le ai? Si de fapt e foarte greu de a le obtine, de a le introduce in interiorul tau, si psihic si fizic. Fiecare cu ce l-a inzestrat ''mama-natura''. Mai sunt baieti in Romania. De ce trebuie sa fii nervoasa in aceasta situatie? Ca nu face bine la psihic si, apoi, cu timpul, nici la fizic.

| Alien a răspuns:

Nici un barbat sau o femeie din lume nu merita lacrimile tale, iar acela care merita nu te va face sa plangi!
„De fapt, femeilor le place să trăiască aşa, altfel ar pleca!" GREŞIT! Este uşor să judeci pe alţii, dar sunt multe obstacole datorită cărora unele femei nu-şi părăsesc partenerul: lipsa mijloacelor financiare pentru a-şi întreţine copiii, frica, mentalitatea (treptat, abuzatorul o face să creadă că nu se poate descurca fără el), lipsa unui adăpost ulterior, teama de judecata celorlalţi etc...
„Alcoolul este cauza violenţei domestice." GREŞIT! Deşi este un puternic factor favorizant, în jumătate din cazuri, abuzatorul nu se afla în stare de ebrietate.
„Violenţa se va opri odată şi-odată!" GREŞIT! Studiile arată că, odată început, ciclul violenţei are şanse minime să se oprească, fapt relevat şi de vorba din popor: „cine dă o palmă, o dă şi pe-a doua!".
Oameni sunt fiinte razboinice in cazul tau tu nu esti iubita lui(e o iluzie) esti doar un inamic.
Sunt si oameni "andicapati" daca se poate spune asa la care constinta nu exista si creierul functioneaza automat!
Sfat: ferestete de animale!

| Brotacelu a răspuns:

Pai eu stiam ca lupu isi schimba blana, dar naravu` ba.
si bine zice cel care a zos asta

| silver19 a răspuns:

Vorbeste cu el, si spune-i ca te deranjeaza, daca te iubeste va incerca sa se mai calmeze...cine stie, dar daca asta este caracterul lui inseamna ca nu te merita.

| EleNa_7853 a răspuns:

Si eu sunt in situatia ta ser sa ma pot despartede el fara sa iau bataie despartete si tu e cel mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer, nu isi va schimba caracterul stiu bine asta, cunosc pe cineva care face tot asa, si uneori ajunge la violenta, asa ca, nu stiu aici este o treaba in care trebuie sa hotarasti doar tu, il cunosti mai bine, dar decat sa ajungi sa induri injurii, batai mai bine singura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai. daca tot e asa te ddesparti de el. daca e asa violent. nu ai cum sa stai cu el asa. esti si tu om nu? totul are un sfarsit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despartete de el nu mai suntem pe vemea bunicii nu ai de ce sa suferi pentru el nu merita, fa-o pana nu e prea tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite eu sunt de aproape 5 ani cu un baiat.Cand se enerveaza trage in mine si cu pumnii si cu picioarele, cei drept 1, 2 pe an.Suntem amandoi cu studii superioare, dar asta nu ma ajuta deloc.Nu am putut sa-l parasesc.Acum sunt plecata cu el la capatul lumii, iar mama a facut accident vascular, datorita necazului meu.Stiam ce fel de om este, inainte de a pleca din tara, dar acum este prea tarziu.Nu-mi doresc copiii cu el, dar cateodata cand este calm, poate fi cel mai scump baiat.Nici eu nu am o solutie la problema mea, dar sper ca intr-o zi, viata mi se va schimba.Pana atunci stau cuminte si astept, toata ziua inchisa'n casa, sa ma loveasca norocul.Stiu ca nu e bine, dar nu ma pot abtine.Numai bine

Răspuns utilizator avertizat
| Evelyna a răspuns:

Pai ce vreau euj sa zic e sa te desparti de el!rolling on the floor

| DoarNoemi a răspuns:

Aoleu...auzi eu am doar 17 ani si n-am avut de-a face cu astfel de iubiti din fericire ca eu nu suport asa ceva, nu stiu cum de poti tusurprise adica el se supara si mai tare daca tu esti nervoasa, e agresiv verbal etc cum il poti suporta? fi tu sigura ca o s ajunga s te si bata daca e asa, ce iubire e aia cu cearta, tipete, agresivitate? mai bine incearca sa scapi de el si cauta-ti si tu altul mai.blandbig grin dar fi cat mai diplomata astfel incat s nu te izbeasca de pereti daca se enerveaza ca de ce il parasesti, ma rog eu ti-am zis parerea mea, tu faci cum vreiwinking cred ca ai un prieten ca o bomba cu ceas(poate exploda oricand)

| vladtudor a răspuns:

Daca acesta este caracterul omului nu se va schimba si va deveni si mai violent odata cu trecerea timpului, daca va si bea nu vreau sa ma gandesc ce viata testapt daca ramai cu el.