| ingerfaraaripi_6091 a întrebat:

Sunt casatorita de 3 luni dar deja nu ma mai inteleg cu sotul si oricat de mult as vrea sa fie bine nu merge deoarece el este foarte gelos, se enerveaza foarte rapid si este violent verbal si mi-e teama sa nu ajunga la violenta fizica.
unde sa ma duc daca ma despart de el fiindca la parinti nu ma pot intoarec nici de cum fiindca mi-ar fi mai rau decat cu el.
am doar 18 ani, iar sotul are 20

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La 18 ani îţi trebuia căsătorie?
Sunteţi amândoi foarte tineri iar sfatul meu nu este o soluţie despărţirea ci să mergeţi împreună la o consiliere psihologică pe natură de relaţii de cuplu.
Aşa o să învăţaţi multe lucruri despre voi şi cum să faceţi să "funcţioneze" relaţia soţ/soţie.
Mult succes.
P. s.: toate cuplurile la un moment dat au astfel de tensiuni, totul constă în găsirea echilibrului.
Pa, pa.

| tyana a răspuns:

Primul an de casnicie este intotdeauna dificil, pentru ca fiecare trebuie sa ne adaptam cate putin la celalalt.
Problema ta insa e majora:voi sunteti extrem de tineri iar el se pare ca are o fire violenta.Ai grija sa nu il provoci, fii tu cea inteleapta si cedeaza, dar intre timp ia legatura cu parintii tai si pregateste-ti incet, incet terenul de revenire in sanul familiei.
Parintii iarta greselile copiilor pentru ca ii iubesc.Pana la urma o sa accepte sa revii acasa decat sa te stie in pericol.
Multi probabil nu sunt de acord cu mine si or sa iti spuna ca trebuie neaparat sa iti salvezi casnicia.Eu zic sa te salvezi insa pe tine pentru ca un om violent nu se va schimba niciodata.La inceput ii accepti vorbele grele, apoi o palma, apoi ce mai urmeaza? Ai grija de tine si i-a neaparat legatura cu parintii!

| BRG a răspuns:

Sărut mîna eşti întradevăr foarte tînără chiar un copil aş putea spune, eu cred că te-ai grăbit cu măritişul, trebuia să-l cunoşti bine pe acest om înainte de a face pasul, acum e c-am tîrziu să m-ai schimbi ceva, există divorţul dar eu nu cred că aceasta ar fi una din soluţii, eu cred că între voi trebuie să existe mai multă comunicare, dar într-un mod plin de respect nu cu violenţă nici verbală nici fizică, tu trebuie să îl asiguri că nu are de ce să fie gelos, că el este unica persoană cu care vrei să fii, şi că nici nu te -ai gîndi să-l înşeli, dar aceste cuvinte trebuie să fie purul adevăr, să nu îl minţi că dacă vede că-l înşeli şi îl minţi un om gelos te omoară în bătaie. Sănătate multă şi caută pacea în familia ta.Cristi.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Adevarul este ca te-ai cam grabit. Daca asteptai sa termini o facultate, sa ai apartamentul tau sau, macar o garsoniera; nu trebuia sa fii dependenta de cineva. Si da, chiar poate ajunge la violenta fizica pentru ca stie ca nu ai unde sa te duci neavand un job si o locuinta. Daca erai pe cont propriu il amenintai cu divortul in caz ca mai continua cu violenta verbala si iti spun eu ca devenea un inger, de frica sa nu te piarda. Oricat de rai ar fi parintii si oricat de multe ti-ar reprosa, te iubesc si crede-ma, nu poate fi mai rau decat cu un "strain" care dupa 3 luni de mariaj te insulta cum vrea. Nu are niciun drept asupra ta, in schimb; parintii au dreptul acesta, pentru ca ti-au dat viata!

pa, pa.

| Floreenofficial a răspuns:

Incearca sa il calmezi si sa nu ii raspunzi fiindca barbatilor nu le place sa urle femeile la ei. ia-l usurel si incearca sa depistezi motivele pentru care relatia nu mai merge... sad
succes! :*

| Crisu a răspuns:

Ai facut rau ca te'ai casatorit de acum ptc. ratezi anumite partsi din viata ta, dar nah. te'ai lasat orbita de iubire.Incearca sa te bazezi pe prieteni si munceste pentru. ati crea singura viata, si sa nu depinzi mereu de cineva

| monique a răspuns:

Eu zic ca relatia voastra are o sansa daca stii cum sa-l iei. Toti barbatii sunt gelosi si au o nevoie cronica de afectiune, mai ales in zilele in care traim. Daca te-ai maritat invata sa fii fata serioasa, nu mai fa ochi dulci la alti baieti, imbraca-te si comporta-te decent. El se comporta asa fiindca are nevoie de atentie si de dragoste din partea ta. Incearca sa te comporti frumos cu el: o masa delicioasa, un masaj, un dans impreuna pot face minuni cand omul e stresat. Poate ti-as putea spune mai multe, dar nu cunosc in amanunt situatia ca sa iti zic exact cum sa procedezi. Ideea e ca daca esti destul de priceputa il poti face sa se linisteasca si sa aiba incredere in tine. Daca vrei mai detaliat scrie-mi pe mesaje private, sa nu incarcam raspunsul cu texte foarte lungi.

| antoneta a răspuns:

Off, ai sarit din lac in put, de ce te ai grabit? nu iti cunosc situatia, dar incearca sa fii pe picioarele tale, muncesti? incearca sa ai o slujba, apoi cere sprijinul cuiva apropiat, trebuie sa cunosti pe cineva, trebuie sa fii hotarata si foarte decisa sa lupti, pentru ca lupti pentru viata ta; tu nu l-ai cunoscut inainte? de ce ai facut pasul? succes

| riana36blue a răspuns:

Normal ar fi ca primii ani de casnicie sa fie cei mai frumosi, dar la tine vad ca nu e asa. Daca dupa trei luni nu va mai intelegeti, nu e bine deloc. Daca este violent verbal, va deveni si violent fizic.Crezi ca vei suporta o viata aceste violente? Pentru ce? Crezi ca e singurul barbat? Nu merita sa traiesti asa.Nu stiu cat timp ati fost impreuna pana sa va casatoriti, si cum se comporta cu tine. Tu esti singura in masura sa faci diferenta si sa iei o decizie.Numai tu stii cat suferi.

| soricica a răspuns:

Cred ca te-ai grabit un pic, un pic mai mult. Si eu zbarnai sa ma marit devreme [am 17 ani], dar cred ca mai bine ma gandesc de 7 ori inainte de a face pasul asta.
Toti barbatii sunt gelosi, unii isi arata partea asta altii si-o ascund, ar trebuie sa stai de vorba cu el inainte de a lua o decizie. Nu sunt foarte in tema in legatura cu casnicia, dar zic ca mai bine ati avea o discutie serioasa in vederea comportamentului fiecaruia, nu numai al lui sau al tau. Poate ca si tu gresesti dar nu iti dai seama.
Bye:* si mult noroc, sper sa rezolvati problema fara sa ajungeti la divort, te rog anunta-ma si pe mine ce decizie ai luat, sunt cam curioasa din fire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, imi pare sincer rau pentru tine si eu sunt in aceeasi situatie numai ca noi suntem casatoriti de 6 ani. m-am maritat la 16 ani, il iubeam si el pe mine si nici eu nu am avut o fam normala, care sa ma sprijine, sa ma sfatuiasca si m-am trezit maritata, dupa 2 ani cu un bebe, batai, jigniri... ii placea alcoolul, spun ca ii placea pentru ca acum si-a mai revenit (sau m-am obisnuit eu). nu stiu ce sa-ti zic, daca il iubesti prea mult s-ar putea sa-l faci sa se schimbe, dar iti trebuie fff multa rabdare si putere.succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru. divorturi, incredintare minori, pensie de intretinere, partaje etc, va astept cu mesaje pe e-mail trifugabriel@yahoo.com sau puteti intra pe juridicenet si sa puneti intrebari.