| Clarice_8001 a întrebat:

Prietenul meu se comporta foarte urat cu mine. Ma face proasta mereu si are talentul de a intoarte vina lui sa para vina mea. Ma enerveaza in fiecare zi. Mereu face o gluma proasta. Eu incerc sa mediez toate conflictele sa fie buna intelegere si el nu vede ca tin foarte mult la el si se bucura cand ma raneste. Problema este ca eu vreau sa vorbim zilnic. 20 de minute nu moare nimeni. Toti oamenii pe care i-am intrebat spun ca vorbesc zilnic cu prietenul / prietena de exemplu
Clarice: tu vorbesti zilnic cu prietena ta? chiar daca nu va vedeti, nu?
Tiibi: da cum sa nu
El zice ca-l sufoc. Dar cand imi vorbeste urat simt nevoia sa repar situatia. El crede ca daca vorbeste urat scapa de mine desi e viceversa situatia. As putea avea pe cineva mult mai bun ca el, dar nu vreau. Eu pe el il vreau. Nu realizeaza ca este norocos ca inca vorbesc cu el. Urasc sa fiu calcata pe coada, cum presupun ca nimanui nu-i place si nu ii permit sa se comporte urat, mereu il corectez dar tot nu intelege ca fara respect o relatie nu poate exista. Voi ce parere aveti?
Am scris aici pentru ca am vrut o parere obiectiva... astept happy

Răspuns Câştigător
| Insanity a răspuns:

Iti pierzi timpul cu el oh go on. Oricarui om, femeie sau barbat, ii place sa comunice, mai ales cu persoana iubita. Bun, iti zice ca il sufoci, dar asta nu e un motiv pentru care sa te jigneasca, daca ar fi avut macar putin respect de sine ar fi vorbit cu tine despre asta straight face. Oricat de multe i-ai cere, nu inseamna ca trebuie sa te jigneasca si sa se poarte urat cu tine. Nu te merita, nu merita nimic cu efortul pe care il faci tu pentru el, acela de a remedia situatia. Daca vrei, mai incearca, dar nu ii vad rostul.thinking
Eu una, in locul tau, i-as fi zis ''pa'' de mult laughing

Ai grija de tine :*.

19 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

N-ar trebui sa suporti nicio secunda sa fii jignita.De ce ti-ai ales un prieten fara educatie? Scapa rapid de el fiindca altfel iti va manca viata.Ai timp sa intalnesti pe cineva normal.

| RobertTmroo a răspuns:

Din tot ce a ce ne-ai scris, prin comportamentul lui fata de tine reiese ca din pacate el nu are sentimentele potrivite fata de tine, asa cum ar trebui sa simta, sa iubeasca, sa respecte, sa adore un om, persoana care ii este iubita.
Cand cineva iubeste o alta persoana, atunci abia asteapta sa petreaca timp cu persoana iubita, sa varbeasca cu el/ea, sa il/o stranga in brate, deci daca pentru el chiar si 20 minute pe zi e prea mult, e un sacrificiu sa petreaca cu tine (ce a ce e foarte putin cand iubesti pe cineva), atunci cred ca ar trebui sa te puna pe ganduri, sa iti faci putina ordine in viata personala, nu e ok sa te jigneasca, asa cum spui si tu ca "ma face proasta mereu", asta nu are deloc legatura cu dragostea...
Stiu ca este greu sa te desparti de cineva, mai ales cand iubesti si daca sunteti deja de mai de mult impreuna, dar trebuie sa iti schimbi mentalitatea, e si o chestie psihica de a tine de o relatie chiar daca cealalta persoana isi bate joc de tine, nu te mai lasa influentata/manipulata de el, mai bine suferi cateva saptamani, luni, decat sa suferi toata viata, pentru ca un astfel de comportament din partea lui nu iti poate aduce nimic bun pe viitor, pana la urma fiecare dintre noi vrem sa iubim si sa fim iubiti, nu?!
Incearca sa ii spui ca nu iti place, ca te doare cand te jigneste, cand face glume proaste la adresa ta..., spune-i si arata-i ce a ce simti pentru el, iar daca el tot asa va face ca si pana acum, atunci oricat de mult ai vrea sa "lupti" pentru relatia voastra, poti sa iti spun ca nu are rost, nu vei fi fericita niciodata, dar asta tu trebuie sa vezi si sa iti dai seama, pana la urma sti bine ca fiecare dintre voi doi e responsabil suta la suta de cincizeci la suta din relatia voastra, totul depinde de amandoi...
Toate cele bune, multa intelepciune si weekend fain sa ai happy!

| ELLSSA a răspuns:

Bine punctat si gandit:"fara respect relatia nu poate exista".
Insa intr-o relatie intra mai multe "ingrediente",cum ar fi:iubirea,respectul,increderea, comunicarea.
Se pare ca il nu comunica cu tine absolut deloc, poate doar prin jignirile lui ce il face implinit.De respectat,nu mai comentez...
De iubit se pare ca nici nu te iubeste, nu demonstreaza acest lucrusad
Nu iti mai face rau singura si incearca sa il uiti, asta daca nu se schimba.Nu e cazul de masochism aici, nu cred ca iti place astahappy

| vera_5828 a răspuns:

Cea mai buna solutie ar fi sa va despartiti daca se poarta urat cu tine nu vad de ce tot faci atat efort sa-l suport, unele relatii nu sunt facute sa dureze. Fiecare cu viata lui si pa.

| alex50 a răspuns:

E clar.
Scuze ca iti spun direct, dar in locul tau l-as lasa de mult si l-as face si cu ou si cu otet.E un nesimtit.
Cati ani ai, de poti sa stai cu el.Nu stie ce comoara are langa el.

| claudia01 a răspuns:

Ceea ce simti tu se numeste orgoliu nemasurat si nu dragoste. Pur si simplu nu vrei sa accepti ca baiatul pe care il placi nu e la picioarele tale.De ce nu vrei pe cineva mai bun? Pentru ca pe tine te-ar plictisi sa fii iubita.
Ai cerut o parere obiectiva...Bafta

| claudia01 a răspuns:

Daca zici ca ai sentimente poate ar trebui sa te intrebi de fapt ce iubesti la el.Ia un creion si o hartie si in doua coloane alaturate scrie : calitati si defecte. Daca are mai multe defecte decat calitati ai o problema...

| deea89 a răspuns:

Daca tu spui ca poti avea pe altcineva mai bun decat el eu zic sa cauti si sa iei pe altcineva ca el nu te merita.de fel cum un baiat se comporta asa nu e frumos, mai ales cu o prietena/iubita.dar daca zici ca pe el il vrei...vezi daca il intereseaza pers ta, poti sa verifici chestia asta prin a fii mai indiferenta.lasa`l pe el sa te caute si cand te cauta fa`te ca ploua afara nu il lasa sa vada ca debea ast un semn de viata de la el. daca nu si nu merge...nu stiu ce altceva sa faci decat, cum am spus mai sus, sa`o balta si cauta unu care sa te merita nu sa`si bata joc de tine.sunt baieti "n" pe lumea asta, nu sta numai dupa unu mai ales daca nu te merita.succes:*

| TheAnnoyingRocker a răspuns:

Poate s-a plictisit pur si simplu de tine...sad dragostea dureaza 3 ani! Habar n-am de cat timp sunteti impreuna dar uneori chiar nu merge!

| Madaliinaaa a răspuns:

Incearca sa nu il mai bagi in seama straight face Si cand te jigneste,spune-i ca nu iti pasa! Ca poate sa te jigneasca cat vrea,tu tot il vei iubi si nu va scapa de tinehappySii, cand vrei sa vorbesti cu el, baga-l in seama atunci cand este mai binedispus.Lui nu cred ca i`a convenirolling on the floor)

| Madaliinaaa a răspuns:

Hey,Clarice,scuze pentru. semnul pe care l-am pus la sfarsitul raspunsului meu "rolling on the floor)" vruiam sa pun "broken heart" nu vreau sa crezi ca imi bat joc de tinehappy

| Dani04 a răspuns:

Nu te inteleg de ce inca esti cu el. Oricat ai tine tu la el, sa fii calcat in picioare in asemenea hal...Parerea mea e sa vorbesti odata clar cu el despre chestia asta,sa-i explici, si daca el continua sa faca ce face acum, sa te desparti de el.Multi uita sau au uitat cum trebuie tratata o fata/femeie, mai ales cand aceasta se sacrifica atat. Daca tu continui in ritmul asta o sa fii calcata in picioare si la un moment dat tot o sa te desparti de el dar o sa realizezi ca ai pierdut timp din viata aiurea cu cineva care nu te merita. Sper ca te-am ajutat cumva.You have a happy life happy

| Shadow275 a răspuns:

Asta nu e relatie!straight face Atata timp cat tu te comporti frumos si el este nesimtit (scuze ca zic asa) nu te merita. Exista o gramada de baieti, chiar tu ai zis ca poti avea pe cineva mult mai bun. Iti irosesti timpul.

E treaba ta daca renunti sau nu la el, dar mai tarziu iti vei da seama ce greseala ai facut!

Bafta!

| Clarice_8001 explică:

Off.

| Clarice_8001 explică:

@claudia : hey happy merci pentru raspunsul tau... dar nu e chiar cum spui tu thinking chiar tin la el dupa atata timp m-am atasat foarte mult de el. dupa mai bine de un an., la inceput nu eram asa... eram indiferenta si apoi incetu cu incetu am devenit "sclava iubirii" laughing daca as putea spune asa.

| Clarice_8001 explică:

@TheAnnoyingRocker : Multumesc pentru raspunsul tau :* suntem de un an si ceva impreuna... big grin

| Clarice_8001 explică:

@alecz10 : merci mult

| Clarice_8001 explică:

@Dani04 : Mereu il pun la punct cand ma calca pe coada dar nu intelege niciodata.

| Dodu_Oana_1981 a răspuns:

Fata renunta iti spun din experienta, o sa suferi toata viata