| bubu_7778 a întrebat:

Religia iti poate influenta relatia? Ma refer la relatiile in care un partener este ortodox de exemplu iar altul musulman.

Răspuns Câştigător
| Alexandrinaa a răspuns:

Daca este dragoste, atunci nu ar trebui sa fie o problema. Ar exista doar in cazul unei casatorii religioase, care desigur nu va fi posibila, decat cea civila. Dar copiii vor mosteni mereu religia mamei! Indiferent de religia ei! happy Mama e mama... Daca insa daca unul dintre cei doi este atat de religios incat e in stare sa renunte la relatie... inseamna ca dragostea nu e suficient de mare incat sa elimine asemenea obstacole...happy :*

7 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Depinde cat de "religiosi" sunt. Daca ambii sunt infocati sustinatori ai religiei lor... cu siguranta vor izbucni probleme. Mai ales ca majoritatea religiilor il pun deasupra relatiilor umane pe Dumnezeu. Daca unul dintre ei e doar cu numele in religia respectiva, nu e practicant sau sustinator, poate sa accepte mai usor traditiile celuilalt.

| LoryM22 a răspuns:

Da, daca barbatul este musulman trebuie sa treci la religia lui, iar religia musulmana este cam aspra.

| cely a răspuns:

DEPINDE. IUBIREA PRIMEAZA, DAR DACA FIECARE TINE NEAPARAT LA RELIGIA LUI, POATE FI O INFLUIENTA NEGATIVA

| miriam a răspuns:

Se poate ajunge la un numitor comun daca exista comnicare si intelegere, dar din pacate exista multe cazuri care influenteaza relatia(in rau). Mai ales depinde care din cei doi este musulman, dar se poate trece peste asta si relatia sa mearga foarte bine.

| milida a răspuns:

Unde este dragoste adevarata religia nu face legea.Totul e ca nici unul sa nu impuna sa renunte celalalt la propria religie si sa nu se foloseasca de ea ca santaj, in sensul ca, daca nu renunt nu mai stau cu tine. Daca santeti de acord va puteti cununa in ambele religii.

| 261966 a răspuns:

Daca va iubiti nu conteaza ce religie esti, dar nu parasi botezul in care te-ai nascut.

| nana_3274 a răspuns:

Nu, dacă există dragoste între parteneri. Prietena mea cea mai bună este căsătorită de 15 ani cu un libanez, ea fiind de religie ortodoxă. Au doi copii şi se înţeleg de minune. Binenţeles că fiecare respectă religia celuilalt şi niciodată nu s-a pus problema de a - şi schimba religia în favoarea unuia sau altuia.