| TbW a întrebat:

Se poate relatia intre un ortodox si un penticostal? De ce penticostalii nu sunt de acord si zic ca nu pot continua o relatie cu un ortodox daca nu se trece la penticostali? De ce nu renunta ei la religia lor si botezul lor si sa se treaca la ortodoxie? Cunosc cazul unei relatii de 2 ani intre un baiat ortodox si o fata penticostala si fata il obliga pe baiat ca sa faca botezul la penticostali altfel nu mai merge relatia.

71 răspunsuri:
| ania a răspuns:

După părerea mea se vede cu ochiul liber ca cel puțin în ce privește relațiile sexuale dinainte de căsătorie și fidelitate după, penticostalii stau mai bine decât ortodocși la capitolul evitarea curviei și preacurviei.

| ania a răspuns:

Eu cred ca exista și multe prejudecăți în ambele tabere. Mulți penticostali cred ca ortodocșii nu sunt născuți din nou nici unul și de aceea a te căsători cu un ortodox implica a încalcă porunca din Corinteni de a nu te uni la un jug nepotrivit cu cel necredincios. Plus interpretează Marcu 16:16, Cine crede și se. va boteza va fi mantuit"în sensul ca ești creștin numai dacă le faci în aceasta ordine, ca nu e valabil sa fii botezat și apoi sa crezi.

| RAY a răspuns:

Asta și invers e valabil, fiecare religie vrea noi membri, de asta au existat mereu ura intre catolici și luterani de exemplu, nici nu se pune in discuție că un catolic sa fie cu un luteran, protestant

suntserios
| suntserios a răspuns:

Că în orice religie exista reguli absurde și fiecare religie se consideră aia buna. Eeee, la secte de genul penticostali lucrurile sunt și mai periculoase din cauza spălatului agresiv pe creier a anturajului. Nu are nicio legătură cu spiritualitatea.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fata bine de tot face. Așa băiatul va fi sub papucul ei penticostal.

| anonimg a răspuns:

În ochii pocăiților, ortodoxia nu doar că nu este la fel de înaltă ca moralitate, ci ortodoxia reprezintă imoralitate, păgânism curat, chiar dacă ortodocșii sunt creștini.
Dacă fata penticostală renunță la confesiunea ei, asta înseamnă că va ajunge la nivel inferior de imoralitate. Mai pe românește, ea va renunța la Dumnezeu. Și acest lucru nu doar că își va călca pe conștiință, dar își va distruge sufletul ei, și mai apoi un om care renunță la Dumnezeu va distruge și viața partenerului, adică nu-l va mai respecta.
În cazul de față, băiatul ordodox să nu care cumva să facă presiuni asupra fetei, pentru că nu doar că va distruge viața ei, dar o va distruge și pe a lui. Omul care face presiuni vizibile sau ascunse este condus de spiritul diavolului.
Schimbarea concesiunii sau a religiei trebuie făcută cu argumente solide, adică 100% biblice, și niciodată cu forța sau cu amăgire sau ispitire așa cum a făcut diavolul în Eden cu Eva.
Doar Satana face presiuni pentru a ne călca conștiința; și doar agenții lui umani vor face la fel, indiferent că aceștia se numesc creștini sau atei.

| anonimg a răspuns (pentru anonimg):

*Schimbarea concesiunii.* Eu am scris corect, dar site-ul TPU modifică scrierile.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru anonimg):

> "În ochii pocăiților, ortodoxia nu doar că nu este la fel de înaltă ca moralitate, ci ortodoxia reprezintă imoralitate, păgânism curat, chiar dacă ortodocșii sunt creștini." <
Nu în "ochii pocãiților", ci a tuturor celor ce au studiat istoria religiilor,și chiar ȘTIU ce este Creștinismul autentic. Instituționalizarea Creștinismului în sec IV, a creat un sincretism religios iudeo-pãgân + ceva aspecte creștine modificate aproape în totalitate.
Ortodokșii nu sunt creștini, ci sunt "creștinizați" în cultul ortodoks, având mentalitate și comportament specifice ortodoksiei, nu Creștinismului. Trecutul și situația actualã a țãrilor ortodokse aratã FOARTE, FOARTE clar asta, nu trebuie sã fii teolog ca sã observi.

| anonimg a răspuns:

Iarăși sunt nevoit să corectez analfabetismul TPU. Scriu mereu "confesiune" dar apare de fiecare dată concesiune. Cine a inventat tehnologia nu a fost om sănătos mintal.

| CostinAlamariu a răspuns:

O relație între o persoană ortodoxă și una penticostală este imposibilă dacă nu se convertește unul la religia celuilalt sau dacă nu cumva ambii sunt nepăsători față de religia lor.

Dar nu doar penticostalii cer ca celălalt să se convertească. Nici Biserica Ortodoxă nu te căsătorește pe tine ortodox cu cineva care nu e ortodox.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

>" O relație între o persoană ortodoxă și una penticostală este imposibilă dacă nu se convertește unul la religia celuilalt sau.,"<
Ba este foarte posibilã, știm cu toții de astfel de relații.Chiar și cãsãtorie la Starea Civilã, și-o viațã de familie fericitã, împlinitã și binecuvantatã de Dumnezeu. Pentru cã Dumnezeu are fii și fice în toate cultele Creștine, oameni care s-au pocãit sincer și duc o viațã plãcutã înaintea lui Dumnezeu.
De curiozitate totuși, ai și-un verset care sã susținã ceea ce afirmi -> cã Dumnezeu interzice cãsãtoria între culte creștine?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Biserica Ortodoxă când îți face cununia trebuie să te împărtășească, iar Euharistia nu se dă celor care nu-s ortodocși. Așadar penticostalul ori se convertește ori nunta religioasă nu poate avea loc (pentru că Biserica Ortodoxă refuză să o facă) caz în care trăiești cu partenerul sau partenera în păcat.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Deci nu existã niciun verset,am înțeles!
>"Euharistia nu se dă celor care nu-s ortodocși"
Corect, din punct de vedere al ortodoksiei, însã nu și Biblic.
>``ori nunta religioasă nu poate avea loc (pentru că Biserica Ortodoxă refuză să o facă) caz în care trăiești cu partenerul sau partenera în păcat.``<
Nu existã termenul de "nuntã/cununie religioasã" în Biblie, din câte știu eu. Nu existã nicio statisticã ( sau verset Biblic), care sã demonstreze cã cununia religioasã între ortodokși e mai "sfântã", comparativ cu cãsãtoriile în alte culte, sau mixtã. Ba din contrã,.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Biserica Ortodoxa e singura Biserică. Toti restul sunt eretici care s-au pozitionat afara din Biserică. Cununia Ortodoxa e "mai sfanta" pentru ca singura validă, singura cu adevarat facuta in Biserică.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Arata mi unde spune Biblia asta

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe vremea cand a fost scrisa Biblia exista o singură Biserică.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Care nu era ortodoxă

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai citit vreo carte de istorie a creștinătății?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

N am nevoie sa citesc acele cărți de istorie ca să știu că Biserica primară nu era ortodoxă. Nici Domnul Isus, nici Pavel, nici Petru, nici Iacov, nici Ioan și nici Iuda nu i au învățat pe creștini să facă ceea ce faceți voi: sa se roage la icoane, sfinți, îngeri, sa se închine înaintea lor și înaintea moaștelor, să-și facă cruce etc. Cum s ar fi putut sa fie ortodocși dacă nu fac ceea ce fac ortodocșii? Plus toate pomenile, rugăciunile învățate pe de rost... Singura rugăciune de învățat pe de rost care a fost lăsată în Biblie e "Tatăl nostru", atât. În rest, în toată Biblia ni se cere sa ne rugam noi cu propriile cuvinte lui Dumnezeu și sa cerem exact ce avem nevoie.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Culmea că eu văd foarte evident toate aceste practici în Biblie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Culmea ca numai ortodocșii și catolicii le văd. Da mi versete pentru fiecare practică. Și nu numai unul.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Intreaga dogmă crestineasca nu se gaseste in versete desprinse din context cum faceti voi. Biblia a fost facuta sa fie citita în întregime. Toată. De la cap la coadă. Nu pe versete extrase care cum.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

(Asta e continuarea raspunsului) Dar dacă chiar esti curioasa sa cercetezi si nu ceri doar versete de dragul unei dezbateri atunci vezi acest canal care explică extrem de bine unde sa gasesc dogmele Ortodoxe în Biblie https://m.youtube.com/@Seraphim-Hamilton/featured

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu desprindem versete din context, dimpotrivă, voi faceți asta (un ex poate fi întâmplarea cu acel mort și oasele lui Elisei).
In plus, am citit Biblia de mai multe ori deci o sa înțeleg contextele versetelor pe care le dai aici. Dar dacă nu dai niciunul, înseamnă că n aveți bază biblică

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Eu vreau sa îmi dai tu concret versete astfel încât sa pot răspunde pentru fiecare verset aici. Nu ma ajuta dacă vad un material ptc nu am cui sa ii spun dacă greșește sau nu

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa cum am zis, Biblia trebuie citita in intregime si nu pe versete. Sa scoti versete si sa argumentezi pe baza lor piere spiritul evangheliei

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Pai da, trebuie citita în întregime, dar dacă nu dai nici versete și nici întâmplări din Biblie de unde sa reiasă ca Biblia ne învață să facem practicile ortodoxe, eu cum sa cred ca ele sunt biblice?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa cum am zis, reiese din citirea integrala a Bibliei si intelegerea ei. Nu din versetul X și Y ci din citirea în intregime si intelegerea ei holistică.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Deci n aveți bază biblică pentru practicile voastre. În Biblie nimeni nu s-a închinat niciunui sfânt (adică nu i-a fost permis, mai bine zis), nimeni nu s-a închinat la vreo icoana, nu s-a rugat la vreo icoana, nu i-a fost permis sa se roage la îngeri sau se li se închine, nimeni nu și a făcut cruce, nimeni nu a botezat niciun copil, nimeni nu a venerat moaște etc etc. Dimpotrivă, dacă citești Biblia vezi ca aceste practici sunt neconforme Bibliei sau chiar interzise de Biblie, asa ca, nu, nu reies practicile voastre din Biblie

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Desigur ca avem. Toate practicile Ortodoxe se intalnesc in Biblie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Fără dovada, vorbele tale sunt vorbe în vânt. Dimpotrivă, eu găsesc pentru practicile voastre versete care le condamnă

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe bune că nu înțeleg de ce tot insiști atâta. Nu vezi că nu ajungem nicăieri? Toate practicile ortodoxe se gasesc în Biblie. Dacă te interesează unde exact în Biblie trebuie sa studiezi pentru ca e un subiect extrem de gigantic și complex care nu poate fi redat în întregime într-un mesaj pe TPU. Ți-am trimis un canal extrem de bun care explică unde în Biblie se gasesc practicile ortodoxe. Eu nu pot sa scot 5 versete pentru ca nu asa functioneaza. E vorba de o interpretare holistica a Bibliei, întregii Biblii, care NU se rezumă la versete. Ți-aș putea ține o prelegere (vorbită nu scrisă) de 7 ore despre Ortodoxia în Biblie. Așa ceva NU poate fi rezumat. Ori pui mana și studiezi sursele pe care ți le-am dat ori încetezi să mai zici că Ortodoxia nu e Biblică. N-ai dreptul să vorbesti despre ce refuzi cu îndârjire și încapatanare să STUDIEZI.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ți-am dat dovada. E un canal întreg plin de dovezi. Spor la studiat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Eu nu înțeleg dc refuzi atât sa explici ceea ce cunoști. Vreau sa cer părerea unui ortodox, nu sa urmăresc canale ortodoxe. Vreau o părere direct de la tine, și nu cred ca cer imposibilul. Adică serios, nu știi sa explici legătura dintre Biblie și doctrinele tale? Asta nu înțeleg eu: de ce tot refuzi sa răspunzi. Dacă tu m ai întreba ceva despre doctrinele mele, imediat caut sa îți dau versete din Biblie cât cunosc. Spre ex, dacă m ai întreba de ce noi credem ca botezul cu Duhul Sfant e încă valabil ti as spune ca Petru, în predica lui (Faptele apostolilor 2) a spus ca botezul cu Duhul Sfant e fagaduinta pentru toți, în oricât de mare nr ii va chema Dumnezeu. Iar dacă m ai întreba de ce cred ca atunci când un om primește Duhul Sfant trebuie neapărat sa vorbească în alte limbi, ti as spune ca în Faptele apostolilor toți care au primit Duhul Sfant au început sa vorbească în alte limbi, deci acesta e un semn (Fapte 2:4, 10:46, 19:6 etc.). Dacă m ai întreba de ce cred ca Domnul e aproape sa vină ti as spune ca asa e scris în Romani 13:11, 1 Petru 4:7, Apocalipsa 1:3, 3:11, 22:7 etc. Dacă m ai întreba de ce noi nu bem deloc alcool, ti as răspunde cu următoarele versete: Proverbe 20:1, 23:29-32, Osea 4:11, Efeseni 5:18 și chiar și 1 Corinteni 3:16, 17 etc. Dacă m ai întreba de ce la noi se botează doar oamenii maturi, nu copiii, ti as răspunde ca Domnul Isus a spus în Marcu 16:16 "Cine va crede și se va boteza va fi mântuit" (prima oara crede, apoi se botează. Te întreb: poate un bebeluș sa creadă?). Și ca să crezi trebuie sa auzi Cuvântul ptc scrie in Romani 10:17: "Astfel, credința vine în urma auzirii, iar auzirea vine prin Cuvântul lui Hristos.". În plus, în Faptele apostolilor 2:37, 38 scrie clar ca acei oameni au rămas străpunși în inima de cuvintele lui Petru și apoi au întrebat "Fraților, ce să facem?" și Petru le-a spus sa se pocăiască și apoi fiecare sa fie botezat în Numele lui Isus Hristos. Iar în Faptele apostolilor 8:35-37 famenul etiopian, după ce a auzit Cuvântul, l a întrebat pe Filip: "Uite apă, ce mă împiedică să fiu botezat?" iar Filip i-a spus" DACĂ CREZI DIN TOATĂ INIMA, SE POATE". Deci trebuia sa creadă din toată inima ca să fie botezat. Deci, de asta noi ne botezam la maturitate (mai sunt versete, dar cred ca s de ajuns astea).

Ok, vezi cum se face o explicație? Dacă tu nu ești în stare sa dai niște explicații atât de simple bazate pe Scriptură, atunci înseamnă că nu e biblic ce faceți voi. Nu se poate sa nu poți da un răspuns atât de banal. Nu ti am spus sa îmi scrii aici TOATE doctrinele ortodoxe sau istoria voastră, am spus sa dai câteva versete pentru fiecare doctrină (și știi ca ma refer la cele care fac diferența dintre cultele noastre, adică la cele pe care le am mai amintit). E atât de greu? Eu cum pot face asta? Dacă te întreabă un om pe stradă de ce te rogi la sfinți ii spui ca nu poți da explicații din Biblie și îl trimiți pe acel canal de YouTube? Și eu as putea face asta, sa te trimit pe anumite site uri, canale penticostale sau chiar cărți, dar dacă știu de ce fac anumite lucruri știu și sa explic motivul pentru care le fac, nu te trimit nu știu unde.
Dar dacă nu vrei sa răspunzi e ok, nu mi pasa, dar măcar acum mi s-a mai confirmat încă o data ceea ce cred despre doctrinele voastre.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Am vorbit degeaba pana acum? Chiar n-ai inteles nimic?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Tu nu înțelegi. Biblia nu se ia ca intreg întotdeauna, de asta sunt versetele numerotate, ca să poți sa găsești mai repede anumite pasaje când ai nevoie de ele. Nu îmi spune mie ca Biblia trebuie studiată și apoi reiese de la sine ca avem voie sa botezam copii, ca avem voie sa ne rugam la sfinți, îngeri, icoane, moaște, sa ne închinam lor, sa ne facem cruce etc etc. Nu e asa. Nu reiese de nicăieri asta. Am citit Biblia de 2 ori și cum se face ca eu nici măcar o data n am înțeles ce înțelegi tu? Și nu doar citesc, ci ma adâncesc în ce citesc. Și dacă ar fi cum zici tu, cum se face ca numai ortodocșii și catolicii înțeleg așa Biblia? Chiar mulți ortodocși de ai voștri când au citit Biblia și au dat seama ca religia lor nu e conform cu Biblia și au citit o singuri, nu lângă un protestant. Deci, Biblia nu spune ce spuneți voi, dar totuși sunt curioasa sa vad ce versete crezi tu ca vă întăresc incredintarile. Și nu poți spune ca nu știi de unde sa le iei, adică dacă acum nu știi sa îmi spui mie, tu cum ai dedus ca din anumite părți ale Bibliei reiese ceva, dacă nici tu nu știi de unde reiese? E FOARTE ilogic.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

>. "în 13 August | CostinAlamariu a răspuns (pentru Eusunteubeapasant):
Dupa cum am zis, Biblia trebuie citita in intregime si nu pe versete. Sa scoti versete si sa argumentezi pe baza lor piere spiritul evangheliei "<
Iar faci ghiveci cu divagații și dezinformare, în lipsã de argumente. Evanghelia înseamnã doar Noul Testament, nu și Vechiul Testament, iar despre apocrife este foarte clar cã nu au ce cãuta acolo.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Nu a vorbit nimeni de apocrife

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

In general, oamenii nu se casatoresc in conditiile in care fac parte din secte sau religii diferite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, relația dintre un ortodox și un penticostal nu se poate (o spun în calitate de penticostală, deci știu ce spun). Și asta nu e ptc exista la penticostali ură pentru ortodocși, ci ptc in Biblie scrie sa nu ne injugam la un jug nepotrivit cu cei necredinciosi, adică oamenii de religii diferite (cum e penticostal și ortodox) nu pot fi împreună ptc mereu ar exista neintelegeri, certuri din cauza învățăturilor religioase și ptc pot exista abateri de la Biblie din cauza partenerului. Atunci când un om e credincios și are un partener la fel, se vor înțelege, Îl vor cauta pe Dumnezeu împreună, vor avea aceleași învățături și va fi totul frumos.
Și da, penticostalii nu se vor da la ortodocsi ptc deja mulți provin din ortodoxie și nu s ar întoarce înapoi și ptc penticostalii nu sunt de acord cu practicile ortodocșilor (închinarea la icoane, moaste, îngeri, sfinți, facerea semnului crucii, puparea icoanelor etc.)

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca vrei sa spui secte sau grupari diferite.Voi penticostalii tot crestini sunteti, exact ca ortodocsii(pana la urma, credem in acelasi Dumnezeu).

| anonim_4396 a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Da, suntem creștini

| pacatosulBogdan a răspuns:

Singurul lor motiv este ca vor sa asimileze in secta lor penticostala cat mai multi adepti, precum faceau odata specia Borgilor in universul Star Trek TNG. E valabil si pentru celelalte secte neoprotestante, care sunt scornite din eresul papistas si din dezbinarea "tatalui minciunii", diavolul. Dar, la adevarul si ortodoxia credintei nu se renunta, indiferent de cat de pacatosi suntem! Fiindca adevarul asta nu este de la noi, ci e primit in Biserica de la preoti si episcopi, si ei au primit adevarul revelat de la alti preoti si episcopi, pana la sfintii Apostoli, iar ei au primit adevarul de la Dumnezeu!
Adevaratii inchinatori la idoli si vrajitori sunt aceste secte neoprotestante potrivnice si razvratite fata de ortodoxia credintei, in-secte si gunoaie aduse in secolul XX din America prin Europa: penticostalii, adventistii, iehovistii.
"Dragostea se bucura de adevar" - 1 Corinteni 13:5-6

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

> "De ce penticostalii nu sunt de acord si. "<
1.Nu e ok sã generalizezi, chiar și când cunoști mai mult de un caz, mai ales cã sunt multe relații de prietenie/cãsãtorie între culte diferite, și e totul ok.
2.Este vorba de culte/confesiuni diferite, nu religii diferite.
3. Poate cã bãiatul i-a promis la început cã va face asta, doar ca sã-i câștige încrederea. Sau poate cã așa sunt " rânduielile" în acea bisericã penticostalã. Nu avem cum sã cunoaștem toate aspectele, așa cã e anormal sã generalizãm sau sã fim tendențioși.

| IonelaIasmina a răspuns:

NU SE POATE O RELAȚIE ÎNTRE UN CREȘTIN ADEVĂRAT ȘI, UNUL CARE NU E. DACĂ CINEVA SE CĂSĂTOREȘTE CU UN PENTICOSTAL, ACASTA FACE MARE PĂCAT. Pentru că te dai de la religia Domnului nostru Iisus Hristos, ca să iei o religie ciudată. Dacă într-adevăr vrei să iei o penticostală/penticostal, trebuie ca acesta să se treacă pe religia ta de ortodox.
Este păcat să stai cu una de aia. Crede-mă, ți se va întâmpla numai rău. Și chestia asta o știu din propriile surse apropiate. Copiii celui mai bun prieten al lui tati s-au dat pe acestă religie și, ce să vezi? Copiii făcuți de ei cu penticostalele, au ieșit handicapați. Dumnezeu vede și, dă semne!

| suntserios a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Și au făcut analizele înainte să facă copii? Sau dam vina că în evul mediu pe un zeu închipuit? Hahaha

| IonelaIasmina a răspuns (pentru suntserios):

Au făcut analize. Au umblat și cu copilul peste tot și, nu s au găsit nicio cauza. Si nu este numai unul cară a pățit asta. Subt mai mulți din acea familie si, pe lângă ei, au mai pățit asta și alți oameni din alte familii. Seriosule, dacă nu crezi în Dumnezeu, este pacatul tău, dar nu mai comenta aiurea

| suntserios a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Analizele se fac înainte să faci copii, tocmai din acest motiv.

Și da clar acolo exista o incompatibilitate genetica sau ceva daca sunt așa multe cazuri în familie. Deci daca nu înțelegi știinta nu mai comenta aiurea.

In plus povestea ta cu atâția copii născuți cu handicap cam măcăne, pare inventata sau dramatizată pentru a propaga ideea asta de supunere asupra unei religii.

Și acum daca am presupune că e adevărat ce spui tu, cum poți venera un asemenea tiran care distruge vieți de copii și îi chinuie pe viață doar că să îți arate putere asupra unor adulți care deși se iubeau credeau în povesti diferite. Oribil să susții asemenea cruzime fata de copii. Nu înțeleg de ce o faci. Cum sa veneezi pe cineva atotputernic care își folosește puterea să facă copiii nevinovați sa sufere toată viața? Oribil. Oribil.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru suntserios):

Nu, deci eu cred că noi nu vorbim aceiași limbă, sincer...
Au făcut analizele înainte să facă copiii! Au ieșit bune, deci nu e din cauza geneticului, sau ce mai spui tu. E poveste inventată? Bine că e. Crezi ce vrei. Și cum am spus, nu e numai la familia aceea. Cunosc 2, 3 familii care su pățit asta, nu numai cei din neamul acela. Cunosc oameni care s-au căsătorit cu penticostali/penticostale, iar apoi au pățit ceva grav. De ce le-a dat această ființă atotputernică acest necaz? Păi e simplu. Dumnezeu dă un necaz în viață la fiecare om. În schimb, dacă ai credință, te vei vindeca de acea boală, sau suferință, ce ai tu. Dar... dacă nu ai credință, și spre exemplu ai o boală, nu te vei vindeca și, vei muri. Nu el,, își folosește puterea să facă copiii nevinovați să sufere toată viața", ci satana ne dă necazurile, iar Dumnezeu, dacă suntem credincioși ne scoate din ele, iar dacă nu suntem, nu ne scoate. Sper să înțelegi și tu când vei fi mare (în caz că ești copil). Iar dacă ești adult..., va fi rău de tine când vei da de greu.

| suntserios a răspuns (pentru IonelaIasmina):

"Copiii făcuți de ei cu penticostalele, au ieșit handicapați. Dumnezeu vede și, dă semne!"

Ai scris clar că dumnezeu și a bătut joc de copii aia. Nu o mai da la întors. Serios. Acum. Cum sa venerezi un tiran care își bate joc de copii? Și pe urmă îi mai cauți și scuze, că nu că nu el este vina. Oribil. Crunt.

Cum sa afirmi mizeria asta că te naști handicapat că apoi sa crezi într-o poveste imaginară și să te vindeci?

Ia zi, te ai dus la părinții aia care au născut copii cu handicap sa le spui se ce crezi tu că au copii handicap? Că eu sa fiu unul din părinții aia și să aud mizeria asta din gura cuiva i as scote doi dinți pe loc.

Bai... Cum sa venerezi mah un tiran care își bate joc de copii și să crezi cu atât imbecilitate că face și bine ce face? Cât de spălat pe creier sa fii?

| IonelaIasmina a răspuns (pentru suntserios):

Te rog frumos, eu nu te-am jignit. Imbecilitate? Imbecilitatea, prostia, gradul mig de gândire și educația își dă cuvântul. Băi copile (sau adult, ce o-i fi tu, nu mă interesează) tu ai minte în capul ăla? Băi omule, înveți copiii la prostii! Vezi-ți de treaba ta și lasă copiii să creadă pentru a ieși din necazuri. Am creierul spălat? Ok, dar crede-mă că oamenii ăia care te-au făcut, săracii de ei, cred că au fost și ei spălați pe creier de către cineva, în momentul în care te-au făcut. Ai vrut jigniri? Ia jigniri. Sper să-ți convină, așa cum mi-au convenit și mie. laughing
La părinții ăia care au născut copiii cu handicap, nu m-am dus eu, dar, ști cine s-a dus? S-au dus chiar părinții acelor părinții ai căror copii au handicap. Iar părinții lor (bunicii copiilor) le-a zis că numai din cauza asta s-a întâmplat tot. I-au certat, nu au ținut cu ei, dragul meu! Cine e cu credința, știe, cine nu...e vai de capul lui, ca să nu zic altfel.
Lasă că își va bate satana joc de tine, iar apoi să vezi cum te rogi la Dumnezeu ca să îți dea putere, dar atunci...va râde și el de tine happy
De fapt ....ar trebui să te rogi de acum ca mai întâi să-ți dea minte laughing, iar apoi sănătate. Hai pa!

| IonelaIasmina a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Ști ce? Deja mi-e scârbă de tine și m-am săturat. Hai, te pup, bye, bye!

| iurii75 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Stranie logică, dacă se poate numi logică...
Dacă un ortodox se căsătorește cu o penticostală e strașnic păcat si Dumnezeu îi pedepsește ( desi straniu - nu pe el ci pe copii). Dar dacă ortodocșii se urăsc si se ucid reciproc - nici o problemă, asta e altceva.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru iurii75):

,,stranie logică"? Bine imbecilitate de om. Te ai căsătorit cumva cu penticostale? laughing
Casa de piatra. Sa dea Domnul sa nu pățiți și voi ca acei bieți copilași. Hai pa

| iurii75 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

"imbecilitate de om." - și asta după ce acuzai altă persoană că te-ar fi insultat.
Biblia spune să ne căsătorim doar "în Domnul", adică cu un/o creștină. Dar de unde ai luat ideea ca Dumnezeu pedepsește în acest caz copiii nu știu. Dar în schimb pentru tine sunt normale fapte "creștine" precum uciderea fraților, pentru aceasta nu sunt pedepse.
Mda...

| IonelaIasmina a răspuns (pentru iurii75):

Ti se pare ție ca mi am ucis frații. Te simți cumva?

| iurii75 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Cumva ai uitat ca faci parte dintr-o religie a cărei membri se urăsc si se ucid reciproc? Și nu doar acum in Ucraina ci practic tot timpul ( Georgia, Transnistria și așa mai departe). Sau socoți că aceste fapte cumva se armonizează cu învățătura lui Isus?

| sabin89 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

"mi-e scârbă de tine... Hai, te pup" - Cum? Îl pupi pe unul de care ți-e scârbă? happy

| IonelaIasmina a răspuns (pentru sabin89):

Cu scârbă laughing laughing

| IonelaIasmina a răspuns (pentru iurii75):

..

| iurii75 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Se vede că ți-a luat mult timp și efort acest răspuns.
Așa, printre altele, e maximul tău sau poți și mai mult?

| goguPatent a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Eram curios ce raspunsuri sunt pe la intrebarea asta... eram sigur ca este un prost care scrie o tampenie monumentala. Te-am gasit. Pe unii religia va tampeste la extrem.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru iurii75):

Pot mai mult! Nu cred ca vrei sa vezi laughing

| IonelaIasmina a răspuns (pentru goguPatent):

Mersi pentru compliment! Și tu ești la fel de prost ca nu prea ai educație. Hai, pa pa!

| iurii75 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Dacă ar fi ceva logic, bine gândit și argumentat, demn de un creștin - de ce nu?
Dar am mari îndoieli că va fi așa...

| IonelaIasmina a răspuns (pentru iurii75):

Noapte bună! Pa-pa!

| ania a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Și eu cunosc un caz în familua mea extinsa în care mireasa a cerut mirelui sa teaca la ortodocși, el a acceptat și preotul i-a cerut un fel de jurământ de de zicere, sa recunoască a a fost în ratacire înainte, el a acceptat și s-au căsătorit și în mai puțin de o luna, a murit intr_un accident de mașină pe loc. Soția a fost foarte speriata și deprimata și s mers și s-a certat cu preotul de ce i-a cerut ce i-a cerut, a fost un soc pentru toată familia.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru ania):

Pai vedeți? Dar unii...e sunt vai de capul lor și se contrazic...

| iurii75 a răspuns (pentru ania):

"el a acceptat și s-au căsătorit și în mai puțin de o luna, a murit intr_un accident de mașină pe loc. " - sunt o mulțime de astfel de cazuri, înseamnă că toți aceștia s-au dezis de ortodoxie sau de penticostali?
Sau poate e vorba de " timpul si evenimentele neprevăzute" de care vorbește Solomon?

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

> " Cunosc 2, 3 familii care su pățit asta, nu numai cei din neamul acela".,<
Zi și tu 2, ⅝ sã parã mai plauzibil!
> "Cunosc oameni care s-au căsătorit cu penticostali/penticostale, iar apoi au pățit ceva grav. De ce le-a dat această ființă atotputernică acest necaz?"<
Aceastã "statisticã" existã doar în mintea ta și-altor manipulați. Realitatea ( mai ales cea statisticã) aratã cã cele mai multe probleme ( inclusiv medicale -> la care fãceai referire), sunt în cupluri/familii/persoane de confesiune ortodoksã, și mult mai puține/rare în celelalte culte ( la noi în țarã). Nici mãcar Biblic nu e plauzibil ceea ce afirmi, doar fanatism ortodoks.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Ok, asta e doar părerea ta.