| SideKlg a întrebat:

Sa plec de acasa? Acasa nu mai suport : mama si tata ma bat din nimic. Ma pot ducela bunica acasa unde se descurca foartebine cu banii.

17 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

-Protectia copilului
-Apeleaza la telefonul copilului
-Vorbeste cu-n pshiholog
-Vorbeste cu bunica ta despre asta
-Alte parti ii pot convinge pe parinti sa-si schimbe atitudinea(persoane la care acestia tin foarte mult)

| thalyslly a răspuns:

Vorbeste intai cu bunica sa vezi daca e de acord.iar daca parintii te ameninta poti sa le spui sa o sa suni la protectia copilului

| pastru009 a răspuns:

Are 11 ani.

| CristianGrigor1986 a răspuns:

Violenta e arma prostului... Orice ai fi facut, nu meriti sa fii tratat in halul asta.Iti recomand sa apelezi intai sau la un consilier scolar sau la un psiholog.Ei sunt in stare sa te ajute cel mai mult.Solutia cu protectia copilului e radicala si o data pornite rotitele birocratiei nu se stie ce se poate intampla.

| GmVenNo a răspuns:

Buna SideKlg.a pleca de acasa nu este o solutie.nu te vor aprecia niciodata pentru gestul facut. daca vrei sa locuiesti cu bunica, cerei parerea si daca este de acord incerca impreuna cu dansa sa vb cu parintii.

| IustinDiac a răspuns:

Adica nu-ti poti controla parintii? Poti tine o agenda in care notezi fiecare bataie si le explici fara echivoc ca le returnezi insutit fiecare pumn si palma cand vei fi mare. Ca proba poti sa le torni cate o oala de apa fiarta in cap cand dorm, sa stie ca vorbesti serios.

| pastru009 a răspuns (pentru IustinDiac):

Nu ai voie sa dai in parinti, chiar daca si ei te bat sau te injura, ingrijesc sau nu etc.

| IustinDiac a răspuns (pentru pastru009):

Probabil pe asta se bazeaza parintii care isi bat copiii.

| pastru009 a răspuns (pentru IustinDiac):

Nu! Ei se bazeaza pe anumite fixuri sau anumite motive bine intemeiate, indiferent ca sunt adevarate sau false(cazul lui SideKlg).

| Flluffy a răspuns:

Da pleaca. E cel mai bine.

| aanaamariacristina a răspuns:

Nu spun ca nu e bine sa pleci de acasa o sa inrautatesti situatia si nu este bine pentru tine.Incearca sa vorbesti cu ai tai si spune-le varianta ta si sa iti explice lucrurile altfel fara bataie. Vorbeste cu ei si daca nu merge acest sfat incearca sa vorbesti cu bunica ta si poate te ajuta ea. Sper sa te ajute, ai grija ce faci happy

| SideKlg explică:

Am incercat sa vorbesc cu parintii mei de aceste batai dar ei zic ca le primesc pentru cecam facut.

| pastru009 a răspuns (pentru SideKlg):

De pilda? Ce ai facut tu incat sa fii batut de ambii parinti?

| SideKlg explică:

Odata nu mi-am luat pantaloni potriviti la scoala si m-a batut mama, alta data cand eram cu mama la parc m-am dus pana la butic si m-am intors inapoi in parc si se facuse seara si am plecat aca, cand am ajuns m-a batut mama si apoi tata.

| SideKlg explică:

Merci TPU, am hotarat sa plec de acasa pentru ca iar am primit bataie si pedeapsa de la tata care ma umplut de sange

| SideKlg explică:

Tata ma umplut de sange aseara pentru ca vorbeam cu o colega de clasa despre un prieten care fumeaza, acum eu am inceput sa-mi fac bagajul, sa-mi iau certificatul de nastere si sa plec.

| IustinDiac a răspuns (pentru SideKlg):

Ai ales sa eviti neplacerea. Este un comportament demn de orice bacterie.
Tu esti insa un posesor ilegal de creier neutilizat si lipsit de imaginatie.
Ce nu te omoara te intareste, in curand vei fi mai puternic ca ei, nu este musai sa ai muschi si inaltime ci doar sa gandesti. Sau taci si suporta.