| SideKlg a întrebat:

am 11 ani si nu mai suport acasa pentru ca sunt certat, batut si certat pentru ceva ce nu am facut, m-am gandit sa plec de acasa si ma ma duc la bunica unde se descurca foarte bine cu banii?

7 răspunsuri:
| Captoresque a răspuns:

Nu suport părinții care bat un copil din motive ca acesta. Părinții mei nu au ridicat niciodată mâna la mine, nici măcar o ceartă în toată regula (mă alegeam cu o mustrare și niște sfaturi de viitor când luam nota 2 la școală că eram cu gura mare sau când mi se scădea un punct scăzut la purtare, scăpam ieftin). Poate la sora mea mai mare, dar doar ca s-o sperie, că ea chiar făcea tâmpenii, dar nu ca să dea în ea.

Du-te la bunica ta, dar doar dacă este în același oraș cu tine. Și oricum, nu pleca de nebun, zi-le alor tăi și roagă-i să te ducă ei la bunica și zi-le că vrei să stai o perioadă la ea. Să nu care cumva să mergi de unul singur pe străzi așa teleleu.

| Captoresque a răspuns (pentru Captoresque):

*Vroiam să zic "când mi se scădea un punct la purtare". Nu procesez gramatica limbii române într-o zi de sâmbătă la ora asta, e prea devreme pentru mine.

| Radeas1 a răspuns:

Mă, tu ești mic. Eu nu suport părinții care bat copii pentru că nu au respectat regulile. Părinții mei obișnuiesc, și acum, la 19 ani, să mă certe dacă greșesc. Dar niciodată nu au ridicat mâna la mine.
E o problemă complicată, și, nu ar trebui să ceri sfatul pe TPU, pentru că poți suferi din prostia altora. Ești prea mic să fugi de acasă, sigur bunica le va spune părinților tăi. Dacă vrei, fugi, dar la o cunoștiință.

| GmVenNo a răspuns:

Buna SideKlg.N u este o idee buna sa pleci de acasa, mai bine incearca sa vb cu parintii sa le explici ce te nemultumeste pe tine si ce ii nemultumeste pe ei.

| LoredanaT a răspuns:

Nu e o idee bunasad daca bunica e in acelasi oras poate dar asa nu incearca sa vb cu ai taisad

| CodrinV a răspuns:

Mai bine incearca sa-i mai domolesti pe ai tai. Am incasat-o si eu acasa, e drept, pe merit, dar nicidata nu mi-a trecut prin cap sa plec. Pina la virsta in care poti sa te descurci singur, e bine sa ramii cu ai tai.

| SideKlg explică:

Am incercat sa vorbesc cu parintii mei despre asta dar ei zic ca toate bataile le primesc pentru ca nu am respectat reguli impuse de ei. Dar ei am respectat regulile.