| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu nevoie de sfaturile si parerile voastre, va rog.Deci.sa incep:astazi nu am avut o zi perfecta, dar pot spune ca a fost buna.Insa pe seara, lucrurile au inceput sa mearga prost pentru parintii mei.Mama pregatea masa, iar tatal meu repara ceva.Serviciul lui e f stresant, si cand vine acasa, e vizibil stresat, chiar daca incearca sa para inistit si glumeste cu noi. E cel mai bun om, insa in aceasta seara nu stiu ce s-a intamplat si stresul de peste zi si nervii mamei care ii avea de dinainte, s-au acumulat, si pur si simplu au explodat amandoi. S-au certat, astfel incat eu am ramas singura la masa, si ma uitam la ei, neputand sa fac ceva sa nu se mai certe.La un moment dat mama s-a asezat la masa si a inceput sa manance, tatal meu nu terminase treaba, inca muncea, si eu ma uitam la ei, nu am putut sa mananc nimic. Tata a incercat sa vb cu ea, insa nu ii raspundea, iar eu nu am mai putut sa ma stapanesc si m-am ridicat de la masa, si am venit in camera mea. Iar acum cand am intrat la ei in camera, fara motiv, am vazut ca mama nu e, si doarme in alta camera... iar tata s-a uitat la mine, cu o durere sfasietoare in privire.pana acum au mai avut certuri, dar niciodata asa grave, mereu transformau certurile in glume, si uitau.Sau asa cred eu. Spuneti-mi si mie va rog cum sa reactionez, de 3-4 ore plang, si nu pot sa ma abtin. Un sfat, ceva? Sper ca nu v-am plictisit.AStept raspuns, multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| MrBeanTeddyBear a răspuns:

In primul rand potolestete si nu mai plange.EU am patit asta de x ori...mama a si aruncat dupa tata cu o pereche de ochellari.
(daca ai pe putin 12 ani) te poti de ce la mama ta si sa o intrebi se s-a intamplat.Incerca sa intelegii de ce s-au certat si sa vezi cine este de vina.Pasul trei ar fi accum (dupa ce ai vorbit cu mama ta) sa incerci sa o imbunezi(daca ea este de vina) incearca sa o si mustrezi putin in acelasi timp... spune-i ca acesta nu a fost motv de suparare si ca nu ar fi trebuit sa se supere asa de tare.
Daca din povestea mamei tale reiese ca tatal tau a fost de vina...du-te la el si vorbeste si cu acesta si incearca sa aflii si povestea lui daca el a fost de vina spune-i acelasi lucru care ti l-am spus mai sus.

Acum cand ai aflat cine este de vina daca este mama si ai mustrat-o putin las-o ca se linisteste pana maine.
Daca a fost tata spune-i ca maine sa ii cumpere mamei tale un trandafir si sa-si ceara scuze...
La mine a mers... daca ai nevoie de mai mult sprijin trimite-mi prin PM id-ul tau si mai vorbim...

Bafta

5 răspunsuri:
| cuvant a răspuns:

Eu zic sa te linisesti prima data. De cate ori s-au intamplat si la mine ceva asemanator. Am incercat sa vorbesc cu ei dar mi-au spus ca sunt prea mic sa ma bag si aveam cam varsta ta. Sunt cateva lucruri care eu le-am facut in situatiile acestea si fiecare au dat rezultatele dupa actiuni
1. Incearca sa vorbesti cu amandoi pe rand apoi daca se poate impreuna si sa vedeti cum rezolvati problema.
2. Cand mai sunt momente de acestea scrie-le cate o scrisoare la fiecare si spune-le cat de mult ii iubesti sau ii apreciezi si ai vrea sa-i vezi fericiti si sa nu se mai certe.
3. Cand se mai cearta poti intervenii si sa-i faci sa inceteze e adevarat ca va trebui sa ridici vocea sau sa stea la masa sa discute problema.
4. Gaseste-le uneori activitati care sa le faca impreuna(film, concert, iesiri in oras) aceste lucruri detensioneaza atmosfera.
Toate acestea eu le-am incercat unele au dat rezultate mai bune altele mai putin

| gabriella85 a răspuns:

Incearca sa te linistesti tu intai ca sa poti linisti si pe altii, lasa sa treaca noaptea asta.maine mergi la fiecare dintre ei si cere-le explicatii cu privire la evenimentul din noaptea precedenta,spune-le ca te-a deranjat si mahnit foarte tare, ca te-a durut sufletul ca sa iti vezi parintii certandu-se atat de rau.ei se vor induiosa si probabil daca nu sunt ffff obisnuiti cu discutiile aprinse, se vor calma spre binele tau.multa liniste iti doresc,stiu ce inseamna scandalul in familie, am avut si eu parte de asa ceva fff mult timpcrying(((e trist, dar nu este de nerezolvat

| ShowTim3 a răspuns:

Eu sunt o fire calma, linistit, atata timp cat cineva nu incearca sa ma enerveza,dar cand ma enervez incep sa fac si eu scandal, si niciodata nuprea m-am ferit de el cand a fost in familie happy depinde cum sunt ai tai, ai mei mi-au si permis (intr-o limita ), adevarul e ca nici unul nuprea fuge de cearta la noi, pentru ca suntem fire incapatanate toti si nu ne lasam nici unul (mai ales eu )big grin dar cateodata e nevoie sa taci (asa sunt parintii noobi si nu ma asculta,de obicei eu am dreptate ), cand sunt nervosi si se cearta ori ma bag ori ma retrag (de obicei ma bag sa ii impac ).
Nu cred ca cearta de atunci a fost un lucru grav, pentru ca, fiecare are dracii lui, si cand ajungi acasa de la servici vi cu ei acasa! si de aici certurile, eu zic sa incerci sa vb cu ei si sa ii impaci (sau sa potolesti pe unul cum fac eu ), oricum cred ca o sa isi revina.
PS: Bagate in certuri daca sti ca ai tai iti permit, ai mei imi permit pentru ca e un echilibru de respect, pentru mine nu sunt mama si tata, sunt un fel de prieteni si vb cu ei cum vb cu prieteni mei, bine eu poate imi permit ca sunt si putin mai mare... totul e de citit firile, succes... sper ca nu te-am aburit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ms pentru parere, insa si eu am o relatie destul de apropiata cu ai mei, am 20 de ani,deci sunt destul de mare sa imi spun parerea,daca vreau,si la noi in familie certurile sunt cam ca ploaia in desert,sincera sa fiu, insa cea din seara asta m-a cam dat peste cap, si m-a facut sa imi pun unele intrebari...in fine,multumesc inca o data,si o sa incerc sa o linistesc pe mama,ca suntem fete amandoua, si poate reusesc sa o calmez, poate reusesc...cine stiethinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc din suflet pentru sfaturi,insa chiar daca nici acum nu vorbesc unul cu celalalt,am ajuns la impresia ca sunt si putin incapatanati,si se vad cam prea mult bagati in seama amandoi, dar sunt sigura ca pana ajune tata din nou acasa diseara, lucruril vor intra pe un fagas normal.Va multumesc inca o data!