| xClaudiu a întrebat:

Sall! am mare nevoie de un sfat! TAtal meu este un om extrem de nervos si violent (nu e alcolic asa e el).Tot timpul se cearta cu mama, Acum 2 zile a fost ziua mea am implinit 19 ani si chiar si in acea zi a facut scandal, a aruncat mancarea pe jos, sa legat si de prietena mea ...Am observat ca a plans dar nu a vrut sa imi spuna de ce, dupa ce am insistat, mi-a spus ca tata sa legat de ea ..atunci m-am enervat si l-am batut, si imi pare extrem de rau ca am facut acest lucru Dar pur si simplu nu am mai putut suporta, asta a fost a doua intamplare de genul asta.
Prima data s-a intamplat din cauza ca a aruncat farfuria cu mancare si a sarit la mama din motivul ca a uitat sa ii aduca painea ...Chiar nu stiu ce sa mai fac mie mila de mama lucreaza in 2 schimburi (dimineata si de noaptea ) si vine acasa face treaba prin casa si un nebun dinasta sa nu o lase sa aiba putina liniste CE SA FAC? FAce scandal incontinu in fiecare zi... mama nu vrea sa divorteze pentru ca il iubeste (cum naiba poti iubi un animal dinasta) PLS am nevoie de un sfat!

Răspuns Câştigător
| michael5813 a răspuns:

Foarte faoarte greu... imi pare sincer rau ca trebuie sa suportati asa ceva! din pacate bataia pe care i-ai dat-o nu e cea mai buna solutie (nu ca nu ar merita) se poate ajunge la situatii si mai grave si nu e de dorit! acumse poate ca tatal tau care probabil are undeva la 45 de ani sa treaca prin criza barbatilor care ajung la aceasta varsta, cand devin foarte frustrati si nemultumiti de tot si de toti! asta in cazul in care pana acum nu a avut acest comportament. daca a fost mereu asa, atunci este mult mai serios si e nevoie de psiholog care sa-l ajute ori asta nu se poate face fara ca el sa constientizeze ca are mare nevoie de ajutor! pentru inceput ar trebui sa aveti o discutie serioasa cu el pe aceasta tema intr-un moment cand e dispus la dialog, sa-i spuneti cat de mult va raneste comportamentul lui si ca are nevoie de ajutor. stiu ca e greu sa convingi acest gen de oameni dar dialogul e un inceput! daca nici asa nu vrea, sti cum e : situatii extreme, masuri extreme! separarea de el atat a ta cat si a mamei tale care sufera e si asta o optiune, nu de dorit dar in ultima instanta nu prea mai ai ce face.

| xClaudiu explică (pentru michael5813):

Pai inteleg ce spui dar treaba asta e scapata de sub control (de exemplu azi era sa ma bat cu el din nou.noroc ca era mama si s-a bagat intre noi. ) Face niste gesturi si spune anumite lucruri care pur si simplu te innebunesc. De un dialog civilizat nici nu se pune problema! SA nu mai spun ca daca aduc vb de psiholog iese un scandal monstru(mama la rugat sa mearga si doamne fereste ce scandal a iesit) De plecat de acasa, nici nu ma gandesc sa o las pe mama singura cu el ..Am nevoie de o solutie care sa rezolve problema.De cand l-am batut nici nu ma mai pot uita de rusine in ochi lui,

| michael5813 a răspuns (pentru xClaudiu):

Imi pare sincer rau... dar chiar nu mai stiu ce sfat as putea sa-ti dau dat fiind ca e atat de neintelegator! poate daca ati vorbi cu cineva care e prieten foarte bun cu el si la a caruia sfaturi ar putea apleca urechea mai usor ca sa zic asa. de rusine eu consider ca nu are de ce sa-ti fie! nu e vina ta ca ai fost impins sa faci ceva ce nu doreai!

| xClaudiu explică (pentru michael5813):

Multumesc pentru sfaturi, o sa tin cont de ele, multa bafta!

15 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Nu exista alta varianta decat sa va mutati...dar daca mama ta il iubeste. straight face
Sau ai putea sa-l convingi sa mearga la un psihiatru...dar nu cred ca vei reusi avand in vedere cum se comporta sad

Un an nou fericit sa ai :*

| davidwarner a răspuns:

Ok, scuza.ma ca iti zic, stiu ca e taica.to, dar tipul e un gunoi. Iti e rusine de ce i.ai facut? Lui nu ii e de ce iti face tie si mamei tale? El te priveste in ochi?
Situatia in care te afli e chiar dificila, in locul tau as incerca sa vorbesc mai mult cu mama ta despre asa, desi e evident ca ar fi greu de convins. Pana atunci, poate il mai domolesti pe tatal tau, ca pana la urma nimeni nu e bataia lui de joc.
Sper ca te.a ajutat sfatu
meu, daca nu, sincer imi cer scuze. Succes in continuare.

| xFakeSmilex a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa apelezi la un psiholog. El te va ajuta extrem de mult. Daca nu vrei sa te duci personal la unul, incearca pe net...sunt destui.

Succes!

| Melenguesa a răspuns (pentru xFakeSmilex):

Cam mult copiezi raspunsul de la HelloKittyscoala123 laughing

| xFakeSmilex a răspuns (pentru Melenguesa):

Nu am copiat raspunsul!
Si sincer, mai bine ai raspunde la intrebari decat sa critici raspunsurile mele.

| MihaiEddy93 a răspuns:

Contacteaza idul urmator: numaisuntsingur.Ei sigur te vor ajuta in rezolvarea problemelor.

| Melenguesa a răspuns:

Si eu am o situatie asemanatoara dar nu asa de grava ca a ta.
Eu zic ca ar trebui sa ii zici tatalui tau sa inceteze, cu un ton mai serios. Ai totusi 19 ani. Sincer nu stiu, ii zici si tu ca 'va trebuii sa faci ceva in privinta comportamentului tau, adica va trebuii sa pleci din casa, ca deja nu mai suport'.
Pana la urma, ai o singura viata. TRAIESTE-O LA MAXIM!

| HelloKittyscoala123 a răspuns:

Situatia e destul de grava. Cred ca te simti speriat.Mai ales ca a facut scandal pe 1 ianuarie. Imi pare sincer rau. sad Eu zic sa consulti un psiholog online sau de la un cabinet, cel mai bun zic ca e cel de la scoala.Succes! An nou fericit!

| IonelutzaCristinutza a răspuns (pentru HelloKittyscoala123):

Tatal tau are nevoie de odihna si are nervi lui sunt din cauza ca are nevoie de iubire. cum mama ta lucreaza zi si noapte Nu mai sta prea mult cu el si de acea are nervi zi lui mama ta sa isi ia o slujba mai usoara in care nu sta atat de mult la lucru si sa il mai pupe sa il mangaie din cand in cand asa este dei este ce mai buna metoda ok? fa asa te pup! Funda?

| AndyCMA a răspuns:

Vorbeste cu el sa mergeti la pshiholog si sa stea de vb acolo si iti spun o smecherie, nu stiu unde se gasesc dar sunt nust sprayuri care il linistesc.cauta unul si cand face asa ii dai cu alan fata si se potoleste
Si inteleg ce spui si e intr-adevar aiurea

| YoisNoLife a răspuns:

S-ar putea sa existe la farmacie niste pastile sau spray dar cel mai indicat un psiholog

| DoinaV a răspuns:

Draga Claudiu,
tatal tau este bolnav, are nevoie de ajutor psihologic, dar cu siguranta nu ar accepta idea ca este ceva in neregula cu el. In privinta lui nu poti face nimic.
Mama ta e singura care poate schimba ceva, vazand ca este dependenta la nivel emotional de tatal tau, va fi greu, dar trebuie sa discuti cu ea.
Are mai multe variante:
- gaseste in ea puterea de a se indeparta de tatal tau, macar pentru o perioada - ii explica ca se desparte de el pentru ca nu mai suporta si nu mai accepta sa fie tratata in acest mod, si ii da timp sa decida daca se va schimba si vor continua relatia, sau se vor desparti definitiv
- daca nu are puterea de a se desparti de el macar pentru o perioada, atunci, accepta situatia de fapt fara sa se mai planga, incercand sa evite tot ceea ce poate cauza violenta din partea sotului ei
- daca a suferit suficient si linistea ei (si a ta) este lucrul pe care si-l doreste cel mai mult in viata, atunci se desparte definitiv