| Razvy197 a întrebat:

Salll.am niste vecini foarte bogati sunt romanii si sunt din america. ei au si 2 copi de varsta mea.am incercat sa vb cu ei dar mi-e rusine. ce pot face? parintii mei se inteleg foarte bine cu ei

Răspuns Câştigător
| Psihoyounger a răspuns:

Cu rusinea mori de foame. De ce sa iti fie rusine? Doar nu ai facut nimic rau. Fii mai indraznet, du-te si incearca sa intrii in vorba cu acei copii si ai sa vezi cum va veti imprieteni. Daca parintii tai se inteleg foarte bine cu parintii lor, tu de ce nu te-ai putea intelege la fel de bine cu ei? Vorbeste cu iei, fa cunostiinta, incearca sa te faci placut si vei vedea cum rezultatele doriete de tine nu vor intarzaia sa apara. Invita-i la o inghetata, la un suc... povestiti... fa-i sa aiba incredere in tine. Povesteste-le despre tine, despre ceea ce iti place sa faci, cum e la scoala in Romania si intreaba-i si pe ei lucruri despre viata lor, bineinteles, in limita bunului simt. Mult succes!

by Psihoyounger

10 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

DE fapt nu prea am inteles de ce ai spus ca sunt bogati ce legatura are un cu alta. Vrei sa fiti prieteni asta nu conteaza ca esti bogat sau nu sau de fapt vrei sa te imprietenesti ca sunt bogati si poate te as cu ceva bani?,,,,,,,,,,,

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu ai dc sa iti fie rusine happyIncearca sa vb cu ei. Poate o sa gasiti multe lucruri in comun si o sa deveniti foarte buni prieteni happyAsa ca nu mai fi rusinoswinking

cami
| cami a răspuns:

raised eyebrows "romanii din America"? cum vine asta... Vorbeste. Sa nu regreti mai tarziu. Fa acum pasul tongue

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Mai intai, incearca sa inveti limba romana, ca ortografia o chinui rau de tot. Apoi...de ce sa-ti fie rusine sa vorbesti cu cineva? Gandeste-te ca si ei, fiind din Statele Unite, se simt un pic stingheri, deci, le va face placere sa vorbeasca si cu tine, ca si cu parintii tai. Iar daca au si copii de varsta ta, partida e castigata din start. Incepe cu copiii!

| smaranta a răspuns:

De ce sa-ti fie rusine, doar sunt oameni si ei? Daca copii sunt de varsta ta cu atat mai bine poti comunica cu ei.Invinge-ti timiditatea si intra in vorba cu ei.Intreaba-i de preocuparile lor de acolo, ce fac ei in timpul liber de exemplu, sau diverse, daca au prieteni, ce muzica asculta, jocuri pe calc. Povesteste-le si tu despre tine, despre ce iti place. E greu pana spargi gheata.Succes!

| andreig a răspuns:

Frate da imi place de tine...ai auzit de cuvantul scoala? Se scrie sunt romani, cu un singur "i" nu cu doi, america se scrie cu "a" mare oriunde in propozitie, copii cu doi de "i", mi-e nu mie (mie ca persoana)! Intai invata sa scrii si sa vorbesti, dupa pune intrebari!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt la fel de romani ca si tine, asa ca lasa rusinea la o parte, ai putea sa ii inveti multe lucruri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar despre ce vrei sa vorbesti cu ei, si ti-e rusine? Ai vrea sa le ceri bani imprumut?

| Razvy197 explică:

Nu bani imprumut

| Vir2k a răspuns:

Incearca sa nu te grabesti. cautati-va atractiile comune si o sa va intelegeti binewinking. btw : 2 copi = 2 copii happy