| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a întrebat:

De ce aproape toti romanii au gandirea asta de oameni ai cavernelor? si de ce aproape toti romanii cu varsta de peste 25 de ani zic ca era mai bine comunismul? nu inteleg!

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Atunci erau alte conditii care le conveneau, cu banii daca era mai bine in valoarea lor nu prea stiu dar fiecare om avea ce sa manance acasa si isi facea o familie, acum cine isi face familie? Curvarii si panaramele

| RAY a răspuns:

Zi-mi tu cate fabrici, blocurii erau inainte de comunism in Romania? sau cata scoala aveau romanii? de unde sti tu ce gandire au 23 de milioane de persoane, eu care cunosc zilnic oamenii ma uimeste fiecare tu posibil esti dumnezeu de sti cum gandesc aproape toti

| OldSoul a răspuns:

Pai nu stiu, spune tu.
Ai trait in acele vremuri sa stii?
Probabil nu, deci de asta ei au acest punct de vedere, pentru ca au trait acele perioade si sunt singuri indeptatiti sa faca comparatii.

| pufulescu a răspuns:

Comunismul ghida in detaliu vietile oamenilor. Cum si ce sa vorbeasca, gandeasca, cum sa se poarte, ce sa faca si cu cine. Dar in acelasi timp oferea o aparenta siguranta a zilei de maine, prin chiar faptul ca ' punea la locul lui ' pe fiecare om, desi uneori aceasta interventie in viata personala era un lucru rau.
Intr-adevar, fiecare om matur avea un loc de munca, criminalitatea era mai scazuta decat azi ( nu inexistenta, sa nu crezi minciuna asta! ) dar toata aceasta siguranta era oferita cu pretul libertatilor personale.
Eh, prin caracterul lui, poporul roman este supus din fire si de aceea prefera si regreta acele vremuri, cand era practic sclav, dar un sclav hranit cat de cat ( vezi rationalizarile din anii 80 ) si adapostit in 'cutiute', apartamente la bloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai numai la oamenii excesiv de mediocri vei auzi ca era mai bine in comunism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ar fi sa spun ceva ca lumea ce s-a intamplat prin comunism => ne putem gandi la cat de multe s-au construit in tara pe atunci si cate industrii au luat nastere, iar acum majoritatea sunt ruine.