| DanielaDobreanu a întrebat:

Salut.Am 15 ani si in urma cu un an am născut o fetița si am dat-o spre adopție cu ajutorul mamei unui prieten fara sa stie ai mei.Parintii mei au aflat abia acum cand m-au dus la un consult ginecologic deoarece aveam o infecție vaginală si s-au enervat si nu ma mai lasa sa ies din casa acum.Ce pot sa fac pentru ca părinții mei sa-si recapete încrederea in mine?

26 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Ca minora, nu poti da copilul in adoptie, eventual sa aiba grija de ea.
2. Trebuie sa-i asculti, sa faci ce- si cum iti spun, sa nu te certi cu ei, etc. Sunt parintii tai si asa ai sanse sa te ierte si - poate - sa-si accepte in familie si nepotica.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Adica, dupa ce le-ai dat cu parul in cap vrei sa-ti ceri scuze? Cam greu!

| Intruder19 a răspuns:

Eu sunt curios cum nu au aflat parintii tai ca ai un copil si iti crestea burta pe zi ce trece, ce ziceau, vai ce s-a ingrasat fata noastra?

Hai sa fim seriosi, aici miroase a troll grav.

| Violleta2022 a răspuns:

Ma indoiesc ca asa ceva s-a putut intampla in realitate!
In primul rand, nu poti da un copil spre adoptie fara aprobarea parintelui sau tutorelui tau, care semneaza in numele tau. Mama prietenei tale nu este tutorele tau si nu are legal acest drept. Deci, ceea ce spui tu aici este ilegal si caz de puscarie!
Sa nu uitam totusi, ca nu poti ascunde o sarcina de 9 luni, mai ales daca locuiesti cu parintii si nici un eveniment precum nasterea. Apoi, actele de adoptie nu se fac peste noapte si nimic din ce ai mentionat tu aici, nu poate fii adevarat.
Mie personal mi se pare o poveste neadeavarata, inventata de tine.

| pufulescu a răspuns (pentru Violleta2022):

L-a dat " de suflet" fara acte, s-au mai vazut cazuri.

| Violleta2022 a răspuns (pentru pufulescu):

Nu poti face asa ceva, nu-i legal, poate se vand ca la tigani, dar eu nu cred!
Apoi, cum poti sa ascunzi 9 luni de sarcina?
Mama ei nu a vazut-o? taica-su? Sunt totusi 9 luni cu un copil in pantec... corpul se modifica, arata diferit, tu chiar nu te uiti la fii-ta ca s-a ingrasat teribil, ca are pantec pana la gura?
Apoi, a nascut... unde, cum, asa ceva iarasi nu se poate scapa. Putea sa moara la nastere, este micuta si nu risca nici medicii sa o asiste la nastere daca nu au semnatura parintilor, cum a putut sa se dea pe mana unei prietene?
Haide ma, ca nu cred asa ceva!

| pufulescu a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu stiu, ma gandesc ca au fost plecati la munca prin strainatate si au lasat-o singura acasa... si daca e real ce spune, cazul ei este unul la un milion deci putin credibil dar nu imposibil!
Oricat de real ar fi, n-ai ce sfat sa-i dai, nici un parinte n-o s-o mai scape din ochi pana la 18 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Hai ca e cusuta cu ata, nu alba, portocalie

| Drimmero a răspuns:

Sper ca esti troll, daca nu, tu nu mai meriti sa faci pui!

| Mayhem666 a răspuns:

Nu o sa mai aiba incredere in tine. Nu ai cum sa ii mai convingi. Impaca-te cu gandul ca s-ar putea sa nu mai iesi din casa pana pe la 70 de ani laughing

| justanotheruser99 a răspuns:

Stai sa inteleg, deci de pe la 13-14 ani iti incepi in secret viata sexuala, ramai insarcinata, nasti copilul, il dai spre adoptie, toate astea fara ca parintii tai sa stie, adica ii minti vreo 2 ani, iar acum te astepti sa aiba incredere in tine?

| ABCD122 a răspuns:

Iti meriți soarta.

| MorganaM a răspuns:

:O

| SergiuPhPsV a răspuns:

Da bine fac... Daca ai trecut pe curvie de la asa o varsta, meriti sa stai in casa.

| Satango a răspuns (pentru SergiuPhPsV):

Dacă ar fi fost fata ta, ai fi spus acelaşi lucru? Nu i s-a oprit viaţa aici. A făcut o greşeală, e imatură. Poate părinţii ei o condamnă acum, o pedepsesc, evident, sper, nu pentru mult timp.

| MINIONS008 a răspuns:

Baaaaa da ce aveti cu ea! Lasati-o. Acum asta e nu mai poate sa faca nimic. Acum nu ca o apar sau ca tin cu ea dar ea doar vroia raspuns la intrebare. Va credeti voi mai... Incearca sa stai si sa faci tot ce zic ei si fara sa zic ca nu poti sau ceva. Faci ce zic ca in armata si daca vrei sa vb si sa iti mai dau sfaturi hai sa vb pe Facebook. Si eu am probleme dar nu din astea...

| AnonimulAK47 a răspuns:

Te ajut pe Facebook
Anonimul Idfc

| DanielaDobreanu explică:

Dar ei știau ca nu mai sunt virgina nu au știut doar de copil.

| DanielaDobreanu explică:

Nu si-au dat seama fiindcă ma îmbrăcăm foarte gros, pana in gât, ca sa nu afle.

| LoveSleep a răspuns (pentru DanielaDobreanu):

La 14 ani burta trebuia să ți se vadă din avion, nu aveai cum s-o ascunzi.
Dacă tot vrei să pui o întrebare la mișto, fă-o cum trebuie.

| DanielaDobreanu explică:

Dar nu fac mișto.

| DanielaDobreanu explică:

Da dar astfel de probleme sunt mai grave decat ale oricui.

| DanielaDobreanu explică:

Mama prietenului meu a semnat niște acte false, plus ca ma îmbrăcăm gros si ai mei nu si-au dat seama.

| Violleta2022 a răspuns (pentru DanielaDobreanu):

Iarta-ma, dar imi este imposibil sa cred asa ceva!
Nici o femeie normala la cap nu ascunde copilul alteia pana naste, apoi falsifica acte sa-l dea spre adoptie, asta este caz de falsificare de acte, de rapire de copil, de exploatare de minor samd....cu ani multi- multi chiar de puscarie.
O femeie insarcinata trebuie sa nasca undeva, nu acasa ...cum dovedesti unde ai nascut? Cum scoti copilului certificat de nastere daca nu poti dovedii ca ai nascut tu sau unde el-ai nascut...sunt atat de multe intrebari si formulare care se fac la adoptia unui copil, ca nu-ti vine sa crezi cat de greu este sa adopti un copil sau sa-l dai spre adoptie.

| Saihan a răspuns:

Sa astepti...