| Xenoverse a întrebat:

Salut, am 15 ani si nu il mai suport pe tatal meu, cateodata vine acasa beat si ma bate la cap intr-una dar eu de fiecare data cand ii spun sa taca din gura sau sa se duca la culcare se enerveaza si sare cu gura la mine ca ce am eu cu el.

Odata mi-a dat si o palma cand i-am spus ca e baut sau odata m-am batut cu el cand i-am spus sa termine cu bautura, nu stiu ce sa mai fac, imi vine sa plec si sa nu ma mai intorc acasa din cauza lui.

17 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Slaba educatie din copilarie se mosteneste. Tatal vine beat pentru ca-i slab educat si fica ii spune sa inchida gura ca si cand ar fi mama lui. Asta-i viata.

| Kadxss a răspuns:

Suna la politie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă si vorbeste cu el cand e treaz, poate o scoți cumva la cap. Baftă.

| RahaianAndrei a răspuns:

Nu merita sa pleci de acasa, poti vorbi cu un prieten sau cu un profesor. Te v a ajuta.

| minrest a răspuns:

Nu ai rezolvare, alcoolismul e o boala psihica grea. Mai bine fereste-te sa ii spui lucruri pe care nu le poate accepta, de exemplu ca e alcoolic.

| anonimg a răspuns:

Ocoleste necazurile. Nu mai pune paie pe foc, pentru ca este linistea ta la mijloc.
Eu as apela la protectia copilului.

| IamJoKeR a răspuns:

Imi pare rau sa aud prin ce treci, vorbeste cu rudele tale, cu parinti tatlu tau ( buicii ) sau apeleaza la protectia copilului si le zici ca esti abuzata de tatal tau si vor rezolva ei cumva asta doar daca nu vrea sa fie scos din drepturile parentale

| Sorin7777 a răspuns:

Majoritatea raspunsurilor sunt vagi si de prisos.
Daca vrei adevarul iata-l:
Cum ar proceda Isus in locul tau?

| StrongHeart a răspuns (pentru Sorin7777):

L-ar lasa sa-l bata?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Dacă vezi că-i prost la băutură de ce te mai iei cu el în gură? Pune-ți căștile în urechi și vezi-ți de treabă. N-ai unde să pleci la vârsta asta.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Sorin7777):

Am râs! Mulțumesc.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns (pentru Salontanul):

Cât timp apari beat în fața copilului, nu meriți niciun fel de respect din partea luiwinking.

| Trioda a răspuns:

Simplu.
procura-ti numarul de telefon de la protectia copilului din zona ta, fii sigur ca este ok, si cand este beat si de nestapanit, in plin scandal..departeaza-te si suna la ei,explici situatia,ca asa face intodeauna,si nu mai suporti,nu ai unde te duce etc.
Ai mama,alti frati?
Ea,ei ce parere au,si ea (ei) sunt batuti,maltratati,asemenea tie?
Puteti impreuna sau singur sa al reclamati,si doar asa se poate potoli, nu ai vei face rau.din contra va protejati pe voi de violentele lui, mai tarziu va deveni si mai violent, incontrolabil, deseori asemenea situatii terminandu-se tragic cu spitalizare si crime. daca tolerati asemenea comportament din partea lui..si daca si mama ta pune paie pe foc, violentele vor fi ceva normal la el.

Mult noroc!

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru supadeceapa):

Pai si eu ce am spus? Nu asta am spus? Fiecare are lipsa de educatie. Tata ca vine beat si fata ca-i spune sa taca. De ce nu citesti ca lumea?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| artemidak a răspuns:

Stai in camera ta.
dacă apare prefa-te ca dormi.

| EduardPeTPU a răspuns:

Vin-o si tu beat acasa si bate-l la cap big grin