| vivigirl a întrebat:

Pur si simplu no mai suport pe mama. La ce spun imediat ridica tonu si nu-i mai tace gura nici so impusti laughing. E pur si simplu obsedata dupa spalat rufe x( si asta ma enerveaza cel mai mult x(. De ex: am avut un tricou alb pe care la spalat acum 2 zile si l-am purat o data...si deja imi incepe cu texte gen: da-mi tricou sa-l bag la spalat ca nu-mi place cum s-a spalat data trecuta straight face. Imi vine sa-i sar in cap. M-am saturat de atatea tipete in casa. Nu exista zi in care sa nu-mi faca reprosuri si sa nu-mi tipe. O data am vrut sa plec de acasa tot din cauza ei, da am renuntat la ideea asta. I-am spus ca ma enerveaza si ca nu suport sa-mi tipe intruna in cap si nici nu ma asculta. Tot eu sunt aia nebuna si vinovata. Nu mai stiu ce sa ma fac x(. omu asta e obsedat dupa geamuri deschise in casa (stand si la parter si seara cu geamu larg deschis, eu mai stau si dezbracata, bine nu chiar dezbracata laughing) si ma enerveaza ca ma poate vedea oricine, si dupa spalat haine (o sa strice masina aia de spalat intr-o zi si atunci s-o vad laughing). Daca ii cer sa ma lase si pe mine sa dorm la o prietena foarte buna deja se lasa cu tipete si incepe: NU! ti-am spus ca mie nu-mi place sa faci lucru asta! (da ce trebuie sa-i placa ei sau mie? raised eyebrows ) Daca ii cer ceva imi zice intruna: NU! straight face. Deja o consider nebuna straight face mi-a povestit tatal meu ca atunci cand aveam cateva luni plangeam intruna si mama nu stia ce sa-mi mai faca, pana intr-o zi cand sa nervat si ma trantit cu putere in pat straight face. Cand am auzit mi-a picat fata. Eu nu pot sa vorbesc nimic cu ea daca am vreo problema. Cateodata ma scoate si pe mine din pepeni si ma mai rastesc su eu la ea si deja baga cel mai des text: iesi afara din casa! straight face Bine, nu ies ca nu vreau eu laughing. (cred ca deja v-ati plictisit de cititlaughing)

Voi ce ati face in locul meu? :-s

Răspuns Câştigător
| Nimeni a răspuns:

Cam acelasi comportament are si mama.Am 17 ani, dar smt ca nu mai suport sa mai stau in casa cu ea sincer laughing...Nimic nu-i convine din ce fac, mereu gresesc, mereu se tipa la mine de-mi sparge timpanelelaughing, problema e ca si eu tip la ea pentru ca ma enervez foarte repede si incep sa tip mai tare ca ea si se oftica la culme, apoi o las vorbind singura si ies afara pana ce se calmeaza...Se intampla in fiecare zi cred. O sa incerc sa mai suport, dar nu stiu cat mai pot.straight face

6 răspunsuri:
| Djlsghtnquuw a răspuns:

Doamne, acelasi lucru imi spune si mie sora mai mare, pentru ca parintii sunt plecati. Ea in fiecare zi vrea sa fie ordine in casa si daca nu e deja urla la mine ca numai ea face toate chestiile, bla bla.Si cand incerc sa vorbesc cu ea, zice sa nu mai comentez, desi vorbesc destul de normal.Si daca stiu ca nu ma intelege, nu ii mai zic nimic si fac ce vrea.Deci tu pune'ti tricoul la spalat cand trebuie, da drumul la geam doar dimineata si zi'i ca dupa se incalzeste in casa, sau trage draperiile.Ai rabdare cu ea, daca stii ca e ineebunita dupa curatenie, incearca sa iti scrii pe o foaie ce trebuie sa faci, in caz de uiti.Si incearca sa o gasesti cateva minute calma si vorbeste cu ea si zi'i de geam, ca de tricou nu ai cum oh go on.

| Akid a răspuns:

Ce poti sa faci
vb cu ea si explica`i ca ala nu e comportament
si ca nu are dreptul sa se poarte asa cu tine
eu in locul tau as face asta
de fapt as fi facut de multsad
fundita?
plsskiss

| Alice_6278 a răspuns:

Hyy... Nu nu m-am plictisit citind.
mmmmmmmmm parerea mea este sa nu-i dai mare atentzie
eu kiteodata chiar miash dori sa strige cineva la mine dar nu are cine sad
cred ca asa e firea sa ii place doar sa komande pe cineva crede ca tot ce face e spre binele tau(tuturor)
hmm cum am mai zis incearca sa nu-i atragi atentzia/
sa ai o zi happy big grin

| MisteriousMan a răspuns:

Hei, nu va mai plangetzi... Am o prietena carei i-a murit mama dupa ce s-a intamplat aceasta tragedie, am fost mult mai apropiata de mama mea. Sper ca te-am ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa nu te mai rastesti la ea ca mai rau iese. Stiu din proprie exp.
Mai bine incepi sa ii explici cu calm:Mami, stiu ca iti place curatenia dar mie nu mi se pare asa d murdar tricoul asta.pana la urma trebuie sa imi placa mie, ca eu il port, nu? Multumesc mom ca ai grija de mine dar incearca sa numai tipi din orice ca nu sport...ai trecut si tu prin varsta adolescentei si stii cum e.intelege-ma si pe minebig grin!

| lullaby a răspuns:

Sa sti ca nu esti singura laughing traiesc acest cosmar zi de zi. stiu cum e. si mama e Hitler in varianta feminina. mai are unele zile cand e chiar ok si poti discuta cu ea, dar in rest... whatever. eu am inceput sa o ignor pentru ca pur si simplu ii stiu toate discursurile pe derost big grin vorbesc cu ea numai cand ma intreaba ceva si atat. cand vine vorba de probleme... ah`. de aceea exista prieteni. daca n-ai cu cine acasa.cauti in alta parte. :*