| Tigrubengalez a întrebat:

Buna TPU.Am o problema destul de grava.Tatal meu este un alcoolic si ma enerveaza. Cand vine acasa se cearta tot timpul cu mama, cateodata o si bate.( doar cand e beat).Nu suport sa vad asta. De zeci de mii de ori dupa ce i-a trecut betia spune:Nu mai beau niciodata. Ziua urmatoare iar bea.Am uitat sa mentionez ca el isi petrece mai mult timp la un prieten decat la el acasa.Nu imi place sa vad certuri. De cand eram mic ei se certau din motive banale.Mie frica cand se cearta cu mama.Eu incerc sa-i despart dar tata tipa la mine si imi spune sa ma duc in camera mea.Cateodata simt mila pentru el, alteori simt furie.Imi vine sa-i spun sa plece odata ca nu mai suport.
Va rog ce ma sfatuiti. Mie frica.

2 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Greu de rezolvat astfel de situatie. Poate ca ar trebui sa il conviga cineva sa mearga la dezalcoolizare sau poate stai serios de voba cu mama ta sa va cautati un loc in care sa stati o perioada. E traumatizant pentru amandoi. Poate daca va vede plecati o sa si faca ceva sa nu va piarda.

| AR1373 a răspuns:

Greu.
Discuta cu el, spune-i ce te supara, roaga-l sa nu mai bea.
Discuta cu mama ta, poate sta cu el doar pentru tine.
Plecati daca nu vrea sa se schimbe, nu merita sa suferi atat pentru un om.
Bafta happy