| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 21 de ani si am o problema. As vrea sa plec după prietena mea in Spania si nu stiu daca familia ar fi de acord. Ce sa fac sa ascult inima si sa plec sau sa ascult de familie? Familia a zis ca ia mana de pe mine laughing)

Răspuns Câştigător
| SebyOp a răspuns:

La 21 de ani ar trebui să iei singur deciziile. și sincer mi se pare josnic și de prost gust ca să se separe familia de tine pentru fata pe care o vrei, pentru simplul fapt că ei nu o plac. probabil, o simplă părere de al lor era suficient, nu cred că trebuie să recurgă la asemenea prostii și nu cred că vrei să îți aleagă ei pe cine să iubești si pe cine nu, și să stai legat de ei până mori. dacă nu vor să înțeleagă treaba lor, ar trebui să gândească rațional dar probabil pentru ei e mult prea greu. poate fi și a 2-a variantă, ca ei, să își dorească să nu pleci de lângă ei, dar la 21 de ani ai tot viitorul în față, nu lipit de părinți.

11 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ei, dacă nu au spus și că în locul mâinii vor pune o bâtă, ai putea să mergi până în Spania și apoi vezi tu.

| Freya1 a răspuns:

Eu cred ca tu intai ar trebui sa vezi daca te descurci in a te intretine macar minim.
Dupa ce reusesti asta, sau vezi ca esti capabil sa te ti de un loc de munca o perioada cautati si alte cunostinte acolo, sau un loc de munca sigur ce sa iti ofere cazare.Asa daca in caz ca te lasa balta macar sti ca realizezi si altceva.
Nu stiu de ce le-ai spus alor tai ca pleci la ea daca le sti reactia.

| ElSueno a răspuns:

De care familie sa asculti, a ta sau a ei? Dar iti zic un lucru, chiar daca nici Spania nu mai e ce-a fost vei avea cu siguranta un viitor mai bun acolo. Du-te cat mai poti, ca cine stie cand si cum se va destrama Uniunea Europeana si vei ramane blocat aici.

Dar ai grija, inainte sa pleci intr-o tara straina sa lucrezi ai avea nevoie de un plan. De exemplu ai cel putin 1000 de euro stransi, cat sa acopere chiria si mancarea in prima luna? Stii limba spaniola? Ca daca nu o sa mergi acolo sa culegi capsuni 12 ore / zi in soare, ploaie sau furtuna.

| Andrei9716 a răspuns (pentru ElSueno):

O sa stau cu ea la nașii ei fara sa plătesc nimic si o sa ne angajeze pe amândoi intr-un restaurant! Eu sunt in Anglia acum dar vreau sa fiu cu ea indiferent unde! Aici nu o pot primi din cauza familiei mele

| ElSueno a răspuns (pentru Andrei9716):

Tu strange ceva bani sa ai doar in caz, si frumos ar fi sa le oferi o suma de bani, chiar daca nu vor accepta. Acum nu stiu ce sa zic, eu unul nu as lasa Anglia pentru Spania, chiar daca acolo e mai cald. Ea nu vrea sa vina in Anglia la tine? Ca nu e neaparat sa stai cu parintii tai, va puteti muta altundeva (tu si iubita ta).

| kopli a răspuns:

Tu crezi ca familia te va intretine pana vei muri? E timpul sa-ti faci un viitor. Nu stiu ce fel de plecare vrei tu sa faci. Dar ar fi indicat sa-ti cauti si tu de lucru acolo. Atunci, familia va fi multumita.

| Andrei9716 a răspuns (pentru kopli):

Familia mea nu o vrea pe ea! De aceea nu sunt de acord!

| kopli a răspuns (pentru Andrei9716):

Am inteles.
Tie ce iti place la ea? O vrei serios de nevasta, sau doar sa ai cu cine petrece timpul pana gasesti pe altcineva? Analizeaza serios motivele pentru care familia nu o vrea. Pune rezultatul vis-a-vis de ce vrei tu. Si atunci, te vei hotari.

| kopli a răspuns (pentru kopli):

Acum vad ca tu esti in Anglia, nu in Romania. Vezi ce spune si @ElSueno.

| Andrei9716 a răspuns (pentru kopli):

Da vreau sa raman cu ea definitiv! Si ea vrea acelasi lucru!

| Andrei9716 a răspuns (pentru SebyOp):

Deci parerea ta este sa fac ce simt nu? Chiar dacă absolut toată familia e impotriva nu? Oricum asta am de gand sa fac

| SebyOp a răspuns (pentru Andrei9716):

La 21 de ani ar trebui să iei singur deciziile. și sincer mi se pare josnic și de prost gust ca să se separe familia de tine pentru fata pe care o vrei, pentru simplul fapt că ei nu o plac. probabil, o simplă părere de al lor era suficient, nu cred că trebuie să recurgă la asemenea prostii și nu cred că vrei să îți aleagă ei pe cine să iubești si pe cine nu, și să stai legat de ei până mori. dacă nu vor să înțeleagă treaba lor, ar trebui să gândească rațional dar probabil pentru ei e mult prea greu. poate fi și a 2-a variantă, ca ei, să își dorească să nu pleci de lângă ei, dar la 21 de ani ai tot viitorul în față, nu lipit de părinți.