| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Am cateva nelamuriri.Sa zicem ca X, Y si Z sunt veri drepti intre ei. Apare W, care este var de al 2-lea cu Y. Atunci, ce grad de rudenie exista intre W si X sau W si Z? pot avea acestia relatii intre ei? Funda pentru cel mai explicit raspuns.multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu ce intelegi prin veri "drepti", n-am auzit de asa ceva, poate te referi la veri primari(copii ai fratilor/surorilor). Verii primari sunt rude de gradul IV. Daca W este ruda numai cu Y inseamna ca nu face parte din aceeasi familie de sange cu ceilalti doi, fiind ruda din partea unui parinte a lui Y, altul decat cel care face parte din prima familie de sange, astfel ca nu este nici un fel de ruda cu ceilalti doi veri primari si poate avea orice relatii cu cei doi. De altfel, in mod legal, poate avea relatii si cu Y, fiind rude de gradul V. Numai bine!

4 răspunsuri:
| nicoletalavinia14 a răspuns:

Da,eu presupun ca da
pentru ca e posibil ca acest Y sa mai aiba matusi sau unchi din partea tatalui sa spunem, care sa spunem mai are un frate si asta are un copil, nu? nu ar avea legatura cu ceilalti doi presupun.

| Tinna22 a răspuns:

Nope pentru ca X, Y, Z sunt veri deal 2-lea cu W

| Lorenna a răspuns:

Da pot avea pentru ca gradele de rudenie deppartate nu se iau in considerare

deci in concluzie "W " si "X" pot avea relatii

| MàdàMàdàlina98 a răspuns:

Alfabetul...se invata in clasa intai