| Duca_Denis_Alexandru_1997 a întrebat:

Salut, acum cateva zile m-am intălnit cu un vechi prieten, iar aparent bunicul meu si bunicul lui au fost veri drepți iar eu sunt curios care este gradul de rudenie dintre mine si prietenul respectiv?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate spune ca sunteti veri de al treilea, desi nu prea se foloseste aceasta denumire a rudeniei.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunteti rude de gradul VIII.

| Duca_Denis_Alexandru_1997 explică (pentru Ioandelasal):

Pai chestia asta cu rudenia, nu era pana la gradul VI?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Duca_Denis_Alexandru_1997):

Gradele de rudenie nu sunt limitate, pot fi rude si de grad mai indepartat.

| Duca_Denis_Alexandru_1997 explică (pentru Ioandelasal):

Am ințeles, suntem rude de gradul VIII dar venim tot veri?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Duca_Denis_Alexandru_1997):

Se poate spune ca sunteti veri de al treilea, desi nu prea se foloseste aceasta denumire a rudeniei.

| Dey15 a răspuns:

Păi dacă bunicii sunt de gradul 1, atunci tu cu prietenul ati fi de gradu 3