| krmen91 a întrebat:

Salut, am o mica/mare dilema. Am 25 de ani si deocamdata mai stau cu parintii. Ma inteleg in general bine cu ei, sunt destul de moderni, au conceptii deschise, de mica eu cel mai bine ma intelegeam cu mama mea, dat fiind ca eram singura la parinti si mai timida eram aproape tot timpul dupa ea si, si acum am crezut ca e la fel, adica eu ii spun tot si ea imi spune tot. De vreo 2 ani, parintii mi-au cumparat un mic apartament la 5 minute de casa unde stau acum, pe care a durat cam un an si ceva pana l-am aranjat si l-am pus la punct, abia de putina vreme e complet. Eu nu locuiesc inca acolo, dar fiind aproape de casa, ma duc destul de des pe acolo, poate de 2-3 ori pe saptamana sau poate mai rar, depinde de timp. Chestia este ca de cand am in apartament mobila si tot ce trebuie si mi-am dus cateva lucruri pe acolo, si dat fiind ca eu le-am asezat si aranjat stiu tot ce e acolo si unde/cum e asezat. Saptamana trecuta am mers dimineata pe la 7 jumate, inainte sa merg la facultate, sa imi iau un curs xeroxat pe care il uitasem acolo, eu am parcat in parcarea subterana si am urcat sus, dar cand am vrut sa deschid usa cu cheia nu am putut pentru ca se simtea cumva blocata, ca si cum ar fi o cheie pe dinauntru, sau inchisa cu inchizatoarea din inauntrul casei, eu tot am apasat pe clanta, am tot zdranganit pe acolo am incercat tot ce am stiut pentru ca 2 ani de cand merg pe acolo nu am mai patit asa ceva si mi s-a parut la un moment dat ca imi aud numele spus de cineva din casa. Eu din reflex cred, am luat telefonul si din fata usii am sunat-o pe mama mea, care iesise cu 10 minute inainte de mine din casa si am vazut-o mergand la garaj dupa masina. Am sunat si mi-a dat ocupat, am mai sunat o data si intr-un final mi-a raspuns, dar foarte slab, ma intreaba ce e, eu ii spun ca sunt la apartament si nu se deschide usa, dar pentru ca ma cam grabeam nu am stat mult la povesti si am inchis zicand ca plec la facultate. Am iesit cu masina din parcarea subterana si ca sa intorc am trecut prin fata blocului, nu am vazut nimic suspect/cunoscut pe acolo. Dar mi se parea ca la geamul meu de la balcon, la usa era trasa perdeaua. Eu iar nu stiu de ce din instinct, asa aiurea am pornit catre locul de munca al mamei, dar nu i-am vazut masina in curte. Am plecat la facultate, am stat 2 ore si m-am intors la apartament, unde de data asta am intrat, usa deschizandu-se foarte usor, si am inceput sa observ ca era putin mai racoare inauntru, se vedea si pe termostat, ca si cum ar fi fost aerisit inauntru, si intr-adevar rola de intunecat de la balcon era parca ridicata, cand eu o cam las pana jos de obicei, iar in dormitor usile pe sina ale dulapului era inchise invers, nu erau la locul lor, parca cuvertura de pe pat nu era aranjata cum o pun eu de obicei si pernuta decorativa pe care o las de obicei in dulap era pe pat si mirosea a un parfum ciudat. Pe la 12 m-a sunat mama mea sa ma intrebe ce e cu usa, am zis ca nu stiu pentru ca nu am mai fost acolo, pe la ora 13 am mers pana la ea la serviciu pentru ca asa aveam in plan si asa fac de obicei miercurea cand ies de la ore. Acum aveam de gand sa ii arat niste chestii pe care aveam de gand sa mi le cumpar dar mi se pareau prea scumpe si voiam sa ii cer parerea totusi, dar ea foarte rapid a zis ca sa le cumpar ca imi da si ea bani. Si mi i-a tot dat pe loc. Am fost destul de serioasa asa cat am stat vreo 30 de minute pe acolo si apoi am plecat acasa. Dupa ce a venit si ea de la serviciu m-a intrebat iar ce e cu usa, iar eu am zis ca am fost acolo, am reusit s-o deschid dar destul de greu, iar ea a inceput sa zica ca trebuie chemat cineva sa vada ce e cu usa eventual. Eu nu am mai zis nimic de atunci si au trecut cateva zile deja, nu am mai zis ca ma duc la apartament, dar nici ea nu m-a intrebat de ce nu mai merg pe acolo. Zilele astea am fost destul de reticenta si retrasa, m-a intrebat ca ce e cu mine dar am zis doar ca nu ma simt bine si ma doare capul, iar ea nu a mai comentat nimic, dar nu stiu parca ceva nu e cum era. Nu prea am la ce sa ma uit in telefonul ei pentru ca e unul tip vechi, nu are internet, mesaje nu trimite, iar in privinta numerelor necunoscute, nu prea pot sa imi dau seama daca e ceva ciudat pentru ca serviciul ei e de asa natura ca e sunata de multe persoane. Acuma eu nu stiu ce sa zic, dar mie mi se pare ceva ciudat la mijloc, poate imi imaginez doar, dar nu stiu ce sa fac, ea nu zice nimic, eu iar nu am zis nimic, de obicei, asa nu prea merge de acasa, sa lipseasca, sau sa zica ca merge undeva si sa nu fie pe acolo, eventual din timpul serviciului, ca este mai lejer din cand in cand si atunci nu stiu ce face. Daca are cineva rabdare sa citeasca tot ce am scris eu si sa imi spuna daca sunt eu paranoica, sau am dreptate sa fiu suspicioasa, l-as ruga sa isi dea cu parerea. Nu stiu de ce nu pot sa imi scot din cap faptul ca atunci cand eram in fata usii si o sunam pe mama mea, mi se pare ca am auzit ca si cum cineva ar comenta ceva de genul,, E,, X" ", ca si cum ar zice,, e x la telefon" adica eu. Nu stiu ce sa fac, daca zic ceva ma tem sa nu fiu deplasata, si de fapt nici nu as stii cum sa incep o astfel de discutie. In casa in rest e totul relativ ca de obicei, doar eu sunt putin off. Aaa si nu stiu de ce banii aceia oferiti asa rapid mi se par dubiosi, imi miros a mita parca. Astept pareri. Mersi. Dau si funda.

Răspuns Câştigător
| Brăilă_Luci_1997 a răspuns:

Buna carmen, am citit tot ce ai scris aici si am acelasi sentiment ca si tine. Nu esti paranoica, este normal sa iti pui intrebari cand se intampla asa ceva. Daca nu ai putut deschide usa in acel moment inseamna ca era inchisa pe dinauntru + ca ai gasit si lucruri schimbate pe acolo este aproape clar ca cineva a fost in apartamentul tau. Daca as fi in locul tau inainte sa intreb ceva as face o investigatie sa fiu sigur pe ceea ce voi spune. Pune o camera in apartament, lasa ceva care crezi ca va fi mutat, iar dupa ce ai o dovada (asta in cazul in care mama ta are ceva de ascuns ) poti vorbi cu ea si o pui in fata faptului implinit si nu are cum sa se mai ascunda. happy Mult succes si sa speram ca totul este in regula.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Posibil sa fi fost atat mama ta sau chiar tatal tau, nu stii inca si nu poti acuza pe nimeni.
Dar, daca intr-adevar au fost parintii tai, cred ca poti sa-i ajuti indirect, salvandu-le casnica, prin mutatul tau definitiv, acolo in apartament, ca ei sa nu-l mai poata folosi la ocazie...
Cred ca este cazul sa te desprinzi de fusta mamei si sa te muti la locul tau, esti mare, ai nevoie de intimitate atat tu cat si ei.
De multe ori intr-o casa unde nu se discuta, problemele se adancesc si casnicia se rupe.
Muta-te in apartamentul tau si da-le spatiu parintilor tai!
A venit vremea sa realizezi ca esti adult si cum ai si propriul spatiu, trebuie sa inveti sa le respecti alor tai intimitatea, asa cum ei au facut cu tine, oferindu-ti propria ta locuinta.
Faptul ca mama s-a oferit sa te ajute cu bani nu inseamna ca au miros de mita, posibil sa o faca pentru ca esti copilul ei drag si vrea sa te ajute, cum ar face orice mama, mai ales daca isi permite.
Nu sari sa tragi concluzii sau sa actionezi, daca cumva unul din ei a avut o aventura, acum nu o mai are iar tu, categoric poti contribui din plin la rezolvarea definitiva a lor.
Nu uita! Si parintii tai au nevoie de initimitate!

| SergiuBoss11 a răspuns:

S-a culcat mama ta cu amantul in patul tau.

| Piticotu_Raul_2001 a răspuns:

Mi-a luat ceva sa citesc asta dar ar trebui sa fi putin suspicioasa si cel mai simplu mod ar fi seara cand luati cina sa spui ceva gen "sti ce m-am gandit asa aiurea? ca ei fost tu atunci in apartament" dar ca si cum ar fi in gluma si daca se vede o fata putin speriata ar trebui sa iti schimbi butucul de la usa.dar in general ar trebui sa iti schimbi butucul.