| GLA a întrebat:

Salut, am o problema mai ciudata, de 9 sau 10 luni sunt despartit de fosta mea iubita, prima mea iubita adevarata, fata pe care am iubit-o extrem de mult, fata de care nu ma vedem fara ea tot restul vietii mele. De cand nu mai sunt cu ea nu cred ca a trecut zi sa nu ma gandesc la ea, am tot cautat relatie, cred ca am vb cu 30 de fete si nu s-a intamplat nimic, ma simt blestemat, nu reusesc sa imi fac alta relatie si tot la fosta iubita ma intorc cu gandul. I-am gresit cu cateva chestii atunci pe care le regret si in ziua de azi, ma simt ca un suflet pierdut care trag mereu spre ea. Dupa ce ne-am despartit cred ca a 5 a oara, ea s-a cuplat la scurt timp cu un alt baiat care se pare ca nu mai este nici cu ala, am intrat ieri pe Facebook ei de la cineva si nu mai are pozele cu el, plus ca este atat de schimbata, nu mai este fata aia simpla si pura care o stiam, a adaptat un stil de rock cam prea mult cu cercel in nas si tatuaj sub sani cu moartea, nu stiu cum s-a shimbat asa drastic dar pana si treaba asta ma doare. Ok as cauta-o dar cred ca m-as injosi, ea avandu-ma la block peste tot inca de atunci, cred ca m-as injosi sa o caut din nou... Ce naiba sa fac? Ce sfaturi in dati? Ati trecut prin o asa ca a mea?

35 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Prima iubita dar nu stii exact de cand sunteti despartiti. In locul tau stiam si ora si chiar minutul.
Dragoste de adolescent.

| ania a răspuns:

Ai putea incerca sa vorbesti cu cineva din mediul ei care sa o caute dar sa para din intamplare care sa dicute diverse cu ea dar printre ele sa intrebe si- Mai stii ceva de x? Poate afli ce atitudine are acum fata de tine fara sa te umilesti degeaba.

| Simpatic a răspuns:

Mai degraba in cazul tau pare o relatie adolescentina, adica pareti adolescenti amandoi.
Daca v-ati despartit si a trecut atata timp sfatul meu este sa nu o mai cauti ca sigur sentimente fata de tine numai are din pacate si te vei simti mai rau, daca mai avea sentimente iti dadea ea de inteles intr-o zi printr-un mesaj prin ceva, dar asa nu are rost.
Nu te chinui si frustra nici cu faptul ca trebuie acum neaparat sa ai pe cineva ca sa o uiti definitiv pe prima iubita, toate vor veni de la sine in timp ai sa vezi.
Trebuie doar sa te departezi cu gandul de la ea, sa nu te gandesti la ea, cine e ea pentru tine? o straina iti zic eu, iar pentru straini nu are rost sa suferim.

| Drimmero a răspuns:

Nu esti tu acela care punea intrebari legate de fosta ta care te lasase pentru altul? Tu in situatia de fata tot tu ii cauti scuze si tot pe tine te scoti tapul ispasitor? fereasca sfantul de asa ceva. Ai frate orgoliu si demnitatea ta barbateasca si da-i cu praf de mers, treci peste. Sigur nu da 2 bani pe tine, nici nu te-a mai cautat, care e argumentul pentru care tu ai face-o, de ce te-ai injosi atat? demnitatate ta e mai presus de orice gagica, persoana, etc. Treci peste si nu mai cauta relatii, se vede ca iti cauti una doar pentru a acoperi rana, golul, insa faci cea mai mare greseala, daca vei da de vreuna care sa te iubeasca pe bune o sa-ti cam bati joc de ea pentru ca tu esti cu mintea dupa fosta si neglijezi total relatia actuala, vei fi prea prins, mai intai stai un timp fara gagica, vezi-ti de viata, recreeaza-te, asteapta sa-ti revii complet pentru a fi stabil pentru ce va urma, inca esti instabil si nu faci nimic actionand dupa impulsuri emotionale, fii rational.

| GLA explică (pentru Drimmero):

Nu m-a lasat ci dupa despartire la 3 sapt s-a cuplat cu altul, ideea e ca desi a trecut atata timp inca sunt confuz fac ce fac si ma intorc cu gandul la ea parca sunt blestemat sa nu o uit si sa o am in cap mereu, chestia asta ma face sa las garda jos

| GabiDumitrescu a răspuns:

Te-ai gindit ca poate s-a schimbat tocmai fiindca si ea a suferit si poate inca mai sufera? Daca tot ai fost atit de inapt incit - din ce zici tu - v-ati despartit de vreo 5 ori, cred ca esti efectiv IMBECIL ca acum sa iti pui problema ca te-ai injosi. Te-ai injosi? Fa-o! Viata nu are Save Game si Load Game ca sa te joci pana iese misiunea bine. MACAR caut-o si purtati o discutie mai matura legat de ce ati facut in perioada asta si ce mai simtiti unul pentru altul in momentul prezent. Mindria lipsita de sens nu are ce cauta aici.

| GLA explică (pentru GabiDumitrescu):

Gata man, m-am decis si ii voi trimite un mesaj, un mesaj cat mai frumos si va ramane la decizia ei daca sa imi raspunda

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GLA):

Da-l naibii de mesaj. Sanse bune sa iti dea ghosting. Cel mai practic ar fi sa faci chestia asta in viata reala. Eventual undeva in public, cu riscul de a te face de cacao. Sau daca e vorba de mesaj, scrie-i o scrisoare. Bag-o intr-un pachet alaturi de un trandafir de-ala conservat (https://www.floridelux.ro/......iogenati/) sau ceva similar.

| GLA explică (pentru GabiDumitrescu):

E greu man, nu stiu pe unde umbla, a trecut atata timp, cu scrisoarea si trandafirul m-am gandit si eu dar nu am cum sa ii le dau, este maicasa si sorsa care o manipuleaza si mai ales ca maicasa nu ma sufera deloc si daca sa spunem ca ii le las acasa sunt toate sansele sa le gaseasca cine nu trebuie,, bine puteam sa pun pe cineva sa ii le dea dar nu stiu pe unde umbla

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GLA):

Hmm, daca zici ca a dat-o pe metale ar merge ceva cadou de profil. Aici te-as putea ajuta in mare cu ceva shop-uri online de la noi, dar... pana la urma cel mai important e sa poti purta o discutie sincera cu ea.

| Freya1 a răspuns:

Ai două variante.Ori te riști si o cauti si ce o fi o fi, ori treci peste.

| GLA explică (pentru Freya1):

Corect, ai dreptate

| anonimg a răspuns:

Sfatul meu este ca să o cauți. Dar ce te face să crezi că nu vă veți despărți iarăși? Trebuiesc învinse propriile defecte de caracter.
De asemenea, fata suferă mai mult; atât de mult că ar muri la propriu dacă nu și-ar alina suferința într-o altă relație. Un băiat mai poate trece singur prin despărțire; dar o fată nu (sau în cel mai bun caz una la o mie).
Tu nu trebuie să o cauți pentru ca să-ți fie ție mai bine; ci trebuie să o cauți ca ei să-i fie bine. Când intrăm într-o relație pentru binele nostru, atunci relația va eșua chiar mai înainte de a o avea.
Fericirea noastră trebuie să fie când celălalt este fericit. Tu nu trebuie să te mai gândești la tine. Dar și dacă vei cădea în extrema cealaltă și nu te vei mai gândi deloc la ea, este iarăși un lucru rău. Tu trebuie să o iubești pentru ceea ce este ea.
Cumpără cartea "Iubește inteligent" și citiți-o împreună:
https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent

| OldSoul a răspuns:

Sincer... 9 sau 10 luni nu e o perioada asa mare.
Crede ca ai putea incerca sa iti vezi de viata ta.
Sau cel putin, nu forta lucrurile degeaba.
if it's meant to be, it will be.

| Emma30555 a răspuns:

Eu zic sa ai răbdare sa întâlnești alta fata, nu s au terminat fetele la ea. Fiecare om are mai multe experiente în viata, trebuie sa te adaptezi sa fii deschis sa cunoști pe altcineva diferit de ea, sa te adaptezi la nou. Ea s-a schimbat, oricum nu mai e aceeasi fata, nu ar mai merge fiindcă noi oamenii ne schimbam chiar dacă nu ne dam seama. Trebuie și tu sa te maturizezi și sa privești spre viitor nu sa te întorci în trecut.

| GLA explică (pentru Emma30555):

Stiu am tot incercat sa privesc spre viitor, am incercat sa imi fac alta relatie dar dupa fiecare esuare ma intorceam cu gandul la fosta si ca ce bine era, este ciudata situatia mea

| Emma30555 a răspuns (pentru GLA):

Pentru ca nu ai găsit persoana potrivita dar asta nu înseamnă că trebuie să te întorci la trecut ci sa cauți pana găsești o persoana care chiar sa ți placa

| Legion7X a răspuns:

Nu o mai căuta, sau cersești iubire? Fetele simt asta. Daca nu te mai vrea, asta este, încerci si tu să cauti alta.

| SingleForOne a răspuns:

Da, am trecut prin ceva de genul asta. Trebuie să-ți deschizi mintea și personalitatea, înveți lucruri noi, devii mai de încredere și convingător. Încearcă să intrii în contact cu ea cum poți, și să va cunoașteți din nou. Sunt sigur că și ea a fost afectată grav, ceea ce pare logic că a ales stilul ăsta întunecat. Și ea e un suflet pierdut, dacă te găsești pe tine însuți, ești stabil ca personalitate, emoțional, mental, fizic, etc, și cred eu că o să fie bine.

| GLA explică (pentru SingleForOne):

Totusi imi e teama ca o sa ma trateze cu indiferenta ca nu o sa ma bage in seama, nu stiu daca este un suflet pierdut, daca se mai gandea si ea la mine, dadea un semn, ma scotea de la block ca sa vad eu.

| Simpatic a răspuns (pentru GLA):

Mai bine tine cont de sfatul meu si nu o mai cauta, caci la cum te-ai descris esti un tip sensibil si o sa iti faci mai mult rau!

| SingleForOne a răspuns (pentru GLA):

Cel mai probabil o să te trateze cu indiferență, pentru că așa sunt fetele față de foștii parteneri, mai ales dacă iubirea a fost serioasă. Dar ca idee, asta se întâmplă și în relatiile normale, trebuie să ai atitudine de aia făină, plăcuta, alpha și/sau beta, dar în mod constant, și să te pliezi după stările ei.

| GLA explică (pentru SingleForOne):

M am exprimat eu gresit, de fapt nu o sa ma bage in seama, a mai facut ea asa plus ca a trecut atata timp si ea deja a avut o relatie de catrva luni, nu mai simte nimic pentru mine

| GLA explică (pentru Simpatic):

O sa tin cont si de sfatul tau, stiu ca ai dreptate, stiu ca nu mai simte nimic pentru mine mai ales dupa atata timp si dupa o alta relatie

| Simpatic a răspuns (pentru GLA):

Stai linistit ca viata le potriveste cand nu te astepti, nu esti orb nu esti invalid, o sa iti gasesti pe cineva, dar stii cum se intampla? nu trebuie sa iti faci din asta un tel ci sa lasi lucrurile sa vina de la sine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa nu rămâi cu un regret toată viața ca nu ai încercat, încearcă. Scrie i un mesaj luuung in care ii spui tot ce ai pe suflet. Trimite mesajul unde știi tu ca ni te are blocat. De ex pe mail. Apoi rămâne la alegerea ei dacă te vrea inapoi. Dacă vezi ca nici măcar nu îți Răspunde, treci mai departe. Chiar dacă suferi și un an de zile. Nu și ce sa faci! Măcar nu rămâi cu regret ca nu ai încercat.

| GLA explică (pentru anonim_4396):

Vezi tu si cu mesajul asta lung sa ii spun ceea ce inca mai simt pentru ea o sa ma faca sa par tantalau, fraier si sincer nu vreau sa ma umilesc in fata ei, adica nu stiu daca ar trata ca atare mesajul meu sau lar lua in ras...

| anonim_4396 a răspuns (pentru GLA):

Atunci dacă nu vrei sa te umilesti așteptați toți sa va scrie femeiahappy ca voi va umilițilaughing dar pe la spate plângi in perna. Dacă tu ai spus ca i ai greșit, crezi ca te cauta ea ca i ai greșit tu? Aveți unii o gândire...

| GLA explică (pentru anonim_4396):

Da i am gresit destul si asta ma face sa cred ca nu mai vrea nimic cu mine, desi cu mine a experimentat ce este aia iubirea si de a sta cu cineva in casa si de a fi fericit uite ca cele rele au contat mai mult in final si este teama aia de refuz again. Nu astept sa imi scrie ea dar daca arata macar un semn mic gen sa ma scoata de la block pe Facebook de ex pai ii dadeam eu mesaj, asa ca daca nu a facut macar asta eu zic ca nu vrea sa auda de mine

| anonim_4396 a răspuns (pentru GLA):

Și preferi sa suferi in tăcere, iar mai târziu sa îți para rău ca nu ai încercat? Sau sa te înjosești cum crezi tu? Ca din punctul meu de vedere nu te umilești cu nimic ca îți arați sentimentele și ești sincer. dacă nici in fata celui pe care îl iubim sa nu facem asta atunci in fata cui? Poți sa nu i scrii și sa rămâi cu regret. Dacă consideri ca treci peste și aia e, nu i scrie. Sau poți sa i scrii și sa fi refuzat sau acceptat. Te gândești ca poate și ea crede ca tu după ce i ai făcut atâta rău ai renunțat asa repede la ea? Poate de asta nu te scoate de la Block, pentru ca își face rău singura. Noi fetele interpretam multe chestii. Eu personal nu îmi caut iubitul intr o cearta. Am un orgoliu care ma împiedica și el face mereu primul pas. Dar asta nu înseamnă ca se umilește. Ma face sa cred ca el chiar ma iubește și ma dorește. Dacă era pasiv cum ești tu, nu m ar mai fi atras

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o mai căuta, nu mai căuta pe nimeni. Bucură-te de singurătate, până te vei simți pregătit. Acum nu ești pregătit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă și acum ți la ea înseamnă că sentimentele sunt puternice și merită să fie băgate în seamă. Eu ți-aș sfătui să o cauți. Nu te înjosești. De fapt asta trebuie să facă un băiat. Eu de ex. nu mi-aș dori un băiat care nu s-a luptat să ma gastige.Trebuie să lupți să o regâstigi, astfel îți arăți dragostea adevărată. Trebuie să lupți să o duci la fosta personalitate. De unde ști că nu despărțirea voastră a adus-o în această situație?!

| GLA explică (pentru anonim_4396):

Da o voi cauta, ii voi trimite un mesaj in care ii voi explica cum sta treaba si ca dupa atata timp inca tin la ea si imi lipseste, pana la urma n am nimic de pierdut si ramane de vazut daca imi va raspunde

| user12343u482 a răspuns:

In primul rand, eu zic ca nu ar trebui sa conteze ca si a schimbat stilul si daca tii la ea o accepti asa cum e, poate se simte mult mai confortabil asa si in al doilea rand scrie-i si spune-i ce simti nu ai nimic de pierdut si daca ti-a dat block, fa-ti un alt cont, schimba-te si incearca sa nu mai repeti greselile acelea si cere-ti scuze de la ea.

| GLA explică (pentru user12343u482):

Da pai pentru mine nu conteaza ca s-a schimbat ca ceva din mine tot o vrea inapoi, o sa ii scriu pana la urma sa vad daca si raspunde