| RamonaRebecca a întrebat:

Am o problema. Mama mea nu o place pe prietena mea cea mai buna. Pana acum mama nu prea a stat cu mine, a fost plecata in alta tara cu munca. Acum a venit de tot in Romania si cand a aflat de prietena mea, a incercat sa ii dea o sansa, dar nu prea a mers. De exemplu am invitat.o pe prietena mea sa doarma la mine. Noi ne ciupim de muscam, ne palmuim, dar in gluma bineinteles, iar mama a intrat pe usa chiar cand era randul prietenei mele sa ma ' loveasca '. Iar mama a interpretat gresit totul. A doua zii dimineata, prietena mea nu putea sa doarma din cauza papaglului din camera mea, asa ca l.a luat si l.a dus in bucatarie unde era mama mea. Din nou, mama a interpretat gresit si ma intreaba cum a indraznit sa ia papagalul din camera. Problema e ca prietena mea se ataseaza repede de oameni si nu se rusineaza, iar mamei mele nu ii prea place asta. Dar nu port sa ii spun prietenei mele sa numai vorbeasca asa, s.ar simtii prost si cand incerc sa vorbesc cu mama despre asta, ma evita si schimba subiectul. Imi zice ca nu o inghite si imediat dupa schimba subiectul. Numai stiu ce sa mai fac. Ce as putea face?

7 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Nu poţi să-i învinovăţeşti doar pe parinti de a fi "neinţeleasă" de către ei dacă nu forţezi această necesară "cunoaştere" continuă din sânul familiei… happy

O cauză majoră este deci lipsa dialogului, iar în această privinţă atât tu dar şi părinţii tăi (în special mama ta) aveţi nevoie de dialog, de cunoaştere din partea lor a cerinţelor vârstei tale (mereu în schimbare).
Numai bine!

| danay72 a răspuns:

Nu e normal ca prietena ta sa isi permita la voi acasa, orice, mai ales de fata cu mama ta.Sigur, mamei tale nu ii place asta.Dar ai putea sa discuti cu prietena ta despre acest lucru si ar trebui sa nu se supere, ci sa inteleaga.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi un filmulet dragut despre ce inseamna un prieten adevarat.

| Cosmin1I a răspuns:

Hai sa vedem problema...Mama ta venita din afara vine cu pretentii de parinte despre cum sa fii? Nu multumesc, sa fie clar ca trebuie sa va intelegeti toti 3 si sa lasati fiecare de la voi.cine ignora probleme inseamna ca nu cauta o modalitate sa iti fie tie bine.

| 16Gabriela a răspuns:

Te duci tu la ea, nu o chemi pe ea la tine sau mergeti afara, in parc si va intalniti. Nu poti sa ii schimbi parerea mamei tale despre ea.Mergi pe afara cu ea si cand pleci acasa ii spui cat de bine te-ai distrat, si poate o sa isi faca o parare putin mai buna ca inainte.

| Cristizz21 a răspuns:

Mama ta fiind pleca o perioada asa de mare, a lipsit in momentul in care tu te-ai atasat de rietena ta si ea de tine, a lipsit in momentele in care prietena ta, treptat, treptat a inceput sa fie familiara la tine acasa si sa isi permita mai multe, iar acum cand mama ta a venit ii este greu sa inteleaga cum un strain (pentru ea) isi permite atatea in casa ei, asta pentru ca ea nu a asista la acomodare si la momentele in care ii era rusine sa puna mana si pe o lingura de exemplu, daca ar fi asistat nu mai era problema asta, trebuie sa o intelegi si pe ea (mama ta) in primul rand. Cel mai bine e sa discuti problema cu prietena ta, fara suparare si explica-i exact ce ti-am zis eu mai sus, trebuie sa inteleaga si o perioada sa se comporte in preajma mamei tale ca si cum este pentru primele dati la tine acasa. Nu este vina mamei tale, oricine reactioneaza asa atunci cand ii este invadat spatiul asa din senin.

| AssaSinNKidD a răspuns:

Heii. Incercati sa rupeti putin relatia cat mai sta mama ta in tara. Adica sa va vedeti, dar nici chiar asa. Si daca chiar nu poti asta, iti recomand sa iti faci curaj si sa ii spui prieteniei tale. Ii poti spune si sa isi ceara scuze, deoarece intr-un fel esti prins intre 2 parti. mama ta si prietena ta.

Sper ca te-am ajutat. Funda? :*

| LuiLulubell a răspuns:

Daca iti e o prietena foarte buna ar trebui sa ii spui si sa inteleaga.Eu prietenei mele iispun orice nu imi place,sau ma deranjeaza,asta inseamna prietenie adevarata,sa poti vorbi orice,pana la uema e prietena cu tine, nu cu mama ta. Plus, niciunui parinte nu ii place sa-si vada copilul palmuit, indiferent de situatie, sincer ar fi trebuit sa se abtina prietena ta stiind ca mama ta vede.