| Loreen777 a întrebat:

Salut.Am o problema mare.Eu,nu mai suport viata asta e mea de rahat! In primul rand pentru ca am note mici la scoala de la un timp incoace cu toate ca mai demult eram o eleva de 10.In al doilea rand, m-am certat cu fosta mea BFF, din nou din cauza notelor pe care le ia ea si pe care le iau eu.Si nu imi pot explica un lucru..Eu am fost prima din clasa la invatatura pana la sfarsitul clasei a treia.La inceputul clasei a patra,ne-am imprietenit si spre mirarea mea,a m-a intrecut la tot si eu am slabit! Mi-am dat seama ca ea mi-a furat PERSONALITATEA! Mi-a indus o senzatie ca ea este profesoara mea,ca ea este mai desteapta, mai frumoasa si cea mai perfecta!cryingAcum nu m-ai vorbim deloc, dar inca imi e dor de ea fiindca nu cred ca o sa imi mai gasesc o proetena ca ea vrodata.Si in al treilea rand, viata mea e oribila pentru ca parintii mei se tot cearta in fiecare Duminica!cryingVa rog mult de tot sa imi dati un sfat cum sa imi refac viata, sa am din nou note bune si sa imi fie mai bine.Va rog! Multumesc

Răspuns Câştigător
| Amelya02 a răspuns:

Pe prietena ta da-o naibii, esti inca mica, vei gasi multe prietene, dar eu iti sugerez sa-ti faci prieteni (baieti )
sunt mai sincer iar legatura dintre un baiat si o fata e una "pura". nu exista invidie.

11 răspunsuri:
| lovegirl15 a răspuns:

Stiu ca e naspa atunci cand iti pierzi o prietena cu care te-ai inteles foarte bine, dar sincer, nu cred ca ea e motivul pentru care tu nu mai ai note bune la scoala.
Spui ca ea ti-a furat personalitatea.Nu are cum sa iti fure personalitatea, doar incearca sa te copie, sa fie ca tine.Astfel ti-a indus senzatia ca e mai buna,ca e mai desteapta,dar nu inseamna ca e si adevarat.
Incearca sa te calmezi,sa vorbesti cu parintii tai, spune-le ce te deranjeaza.
Incearca sa vorbesti si cu prietena ta, sa vorbiti calm si sa va spuneti ceea ce ganditi.
Iar in legatura cu invatatul si cu notele...Tu ti-ai bagat in cap ideea ca ea e mai buna decat tine si asta poate te-a descurajat. Daca intr-adevar, invata mai bine decat tine, ambitioneaza-te, pune cu burtea pe carte ca sa o depasesti la note si sa cresti in ochii profesorilor.
Succes!

| niknip a răspuns:

Incearca sa nu te mai gandesti la ce a fost...ai mai multa incredere in tine pentru ca esti tanara, poti sa inveti si iti poti face alta prietena-ne.Incepe prin a invata mai mult si vei avea rezultate bune. SUCCES! happy

| crytical a răspuns:

Poi iti trebuie o motivatie buna si poti sa faci orice.

| Ichigo a răspuns:

Ia un pistol si impusc-o pe prietena ta. Dupa care fugi de acasa. La aeroport, am eu un om de contact daca vrei pe nume Pablo care iti poate face rost de o viza falsa pentru Mexic. Acolo te vei numi Francesca si vei lucra la distribuire in cadrul sectiei de pantofi second-hand. Vei castiga cam 5.000 de pesos pe luna si in 25 de ani cand se uita de tine, poti reveni in tara sub un alt nume.

| Amelya02 a răspuns (pentru Ichigo):

Mamaa ce solutie ai gasit tu rolling on the floor)
ai stat mult sa te gandesti?

| Anuta2012 a răspuns (pentru Ichigo):

Daca ai de gand sa scrii numai prostii, mai bine abtine-te.

| Laura1074 a răspuns:

Buna! Cred ca e oribil prin ce treci.Cand iti pierzi un prieten, e ca si cum ti-ai pierde o parte din inima.Si stiu, e dureros. Daca ea nu face primul pas spre tine, sa va impacati, nu e pentru ca te uraste ci poate pentru ca se simte prost si pur si simplu nu indrazneste.Incearca sa faci tu primul pas, vorbeste-i frumos, spune-i ca fiecare a gresit cu cate ceva dar ti-ai dat seama ca iti lipsesc acele momente in care erati cele mai bune prietene.Gaseste-ti cuvintele si eu cred ca se va rezolva.Cat despre note, nu trebuie sa te stresezi cand vezi ca mai iei si proaste.Trebuie sa iti pastrezi calmul si sa iti dai silinta sa inveti cat mai bine cu putina.Nu edeloc greu.Trebuie sa crezi in tine. Daca inainte luai numai 10, inseamna ca poti sa o faci, sa inveti mai bine.Increderea in sine e cheia, nu trebuie sa te simti inferioara nimanui. Iiti poti reface viata incercand sa te impaci cu cei dragi, sa simti ca renasti.Sa cauti un nou inceput, sa o iei de la 0.Iti urez mult mult succes. Sper ca te-am ajutat!

| Gwin a răspuns:

Ce mai zici de copiii care mor de foame? Ce crezi ca viata au?

| Loreen777 explică (pentru Gwin):

Sincer,nu imi pasa de ei! Dumnezeu le-a dat soarta asta si asta e! Si am postat intrebarea asta ca sa primesc sfaturi, nu raspunsuri tampite ca ale tale! Ok?!

| Gwin a răspuns (pentru Loreen777):

O intrebare tampita merita un raspuns tampit

| Dacicus a răspuns:

Buna! Nu-i asculta pe cei care te indeamna la invatatura. Mintile mari ale lumii nu au fost niste tocilari, nixte xeroxuri care asimilau toata informatia de la scoala. Nimeni nu o sa te intrebe ce lungime are nu stiu ce rau, ce inaltime nu stiu care deal sau munte sau cand a fost o anumita batalie, poate doar la 'Vrei sa fi milionar'. Eu am fost cel mai bun din clasa cam in tot gimnaziul si mi-am dat seama cat de inutil a fost tot efortul. Notele mari la scoala nu trebuie sa devina niciodata scopul tau in viata. Multi oameni foarte competitivi fac din bani, cariera, rezultate un scop in viata ceea ce e mare greseala. Se antreneaza intr-o lupta si pierd sensul vietii de a cauta fericirea. O sa schimbi multi BFF pentru ca oameni se schimba, locurile in care invata, muncesc, traiesc se schimba. Asadar societatea si calea pe care o vei urma o sa te departeze de anumiti oameni. Eu am facut gimnaziul intr-un oras mic. Am pierdut aproape toti prietenii cand m-am dus la liceu in alt oras, apoi cand m-am dus la facultate am pierdut contactul cu cei de la liceu si tot asa.