| AlaBala111 a întrebat:

Salut.Am o problema si numai stiu cui sa ii cer sfatul.Verisoara mea,in care am avut incredere si in fata caruia mi-am deschis sufletul,acum rade de mine cu prietenul ei! Am aflat ca s-a culcat cu el si "ma ameninta" ca daca spun, spune si ea despre mine.Eu nu mi-am inceput viata sexuala si am 17 ani Iar ea are o varsta frageda si a facut-o.Nu am ras de ea si nici nu i-as face rau,in schimb, ea da.Rade de mine ca sunt grasa, ca nu mi-am inceput viata sexuala si imi d peste nas cu asta spunandu-mi ca este foarte bine si foarte placut.M-am saturat sa fiu bataia ei de joc dar nici nu imi vine sa ii spun pentru ca nu vreau sa ma cert cu ea.Ce sa fac? Asta este povestea pe scurt.Rade foarte mult de mine M-as razbuna pe ea dar razbunarea este arma prostului.Nu stiu ce sa fac.Voi ce ati face? Vreau un raspuns sincer, va rog.

11 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Trateaz-o cu multa indiferenta nu ai de ce sa iti fie rusine si nici frica mai ales ca nu ti-ai inceput viata sexuala.
Din contr te poti bucura de puritatea ta.
Ignora persoanele care rad de tine si termini balciul.
Nu lasa sa te vada ca esti afectata si vei avea castig de cauza.
O sa intalnesti si tu un baiat cu care iti vei imparti si bune si rele.
O zi buna sa aihappy

| AlaBala111 explică (pentru caramela):

Am prieten de doi ani si sase luni si de aceea rade de mine, ca sunt de atata timp cu el si nu am facut nimic.

| caramela a răspuns (pentru AlaBala111):

Cainii latra/ursul merge...
Asa zice o vorba in popor. ignora draga mea si va fi mult mai bine.
Vei face ceea ce doresti atunci cand vei simti, nu cand vrea lumea.
O zi buna sa aihappy

| pisoias a răspuns:

Nu lua in seama ceea ce-i spune.,, Cainele moare de drum lung si...,, Evita sa mai stai in preajma ei.In ceea ce priveste cealalta problema, ar trebui sa fii mandra de asta.

| T0T a răspuns:

Asta se intampla daca ai incredere in oameni. Te sfatuiesc sa rupi orice legatura cu ea.

| anonimg a răspuns:

Este vina ta ca faci parte din anturajul ei. Iesi din mijlocul acestui anturaj. Evita sa stai in preajma ei.
Spune-i verisoarei tale lucrul acesta: ca inima ti se va inchide fata de ea daca va continua in felul acesta.

Ea adauga pacat peste pacat; dar i se va infunda pana la urma, caci Dumnezeu nu va lasa nepedepsit pe cel ce nesocoteste poruncile Sale.
Cat despre tine, este timpul sa iti dezvolti caracterul. Rabdarea face parte din multele laturi ale acestuia, si aceasta se dezvolta si se intareste numai in situatii neplacute; caracterul nu se dezvolta niciodata atunci cand ne merge bine.
Dar singura nu poti avea rabdare; cere-o de la Dumnezeu si ea iti va fi data. Este timpul de o reforma in viata ta. Micile neplaceri ale vietii ne sunt date de Dumnezeu tocmai pentru a ne indeparta asperitatile din caracterele noastre. El vrea sa ne faca buni(aici se include si rabdarea), chiar daca cei de langa noi sunt rai cu noi. Noi nu trebuie sa fim rai cu unii si buni cu altii; aceasta spune despre noi ca suntem rai. Noi trebuie sa fim buni si cu cei ce se poarta frumos cu noi, dar si cu cei ce se poarta urat fata de noi. Vom putea dobandi un astfel de caracter frumos numai cu ajutorul lui Dumnezeu. In felul acesta Dumnezeu poate reface caracterul Sau in noi asa cum a fost la inceput.
Aceasta nu se face fara efort. Noi trebuie sa fim lucratori impreuna cu Dumnezeu. Orice lucare frumoasa nu se face fara efort. Cand verisoara ta va cauta sa te atate, nu-i raspunde. Orice lucru bun sau rau pe care si-l fac oamenii unii altora, il fac lui Dumnezeu. Astfel, nu pe tine te ocareste verisoara ta, ci pe Dumnezeu. Nu-i purta pica; Dumnezeu o va trezi la realitate exact cand ea se va bucura cel mai mult de viata, ca sa-si aduca aminte ca noi nu putem sa facem tot ce vrem aici pe pamant fara sa dam socoteala de faptele noastre.
Tu sa ai grija, caci vei avea posibilitaea sa te razbuni si sa-i platesti cu aceeasi moneda; sa nu-i faci rau si sa nu te razbuni pe ea; lasa-l pe Dumnezeu sa o judece. Si El iti va rasplati.
O carte care te va ajuta foarte mult sa-L cunosti pe Dumnezeu:
http://www.google.ro/......http?/url

| Fatamuntilor a răspuns:

E clar ca razbunarea nu cea mai buna solutie
Dar ai face bine sa o ignori.Nu pune la suflet, si nu te arata afectata, desi stiu ca e greu.

| SkyPilot a răspuns:

O ignori. Ea nu are ce spune despre tine. La varsta ta nu e nici o rusine ca nu ti-ai inceput viata sexuala. Frumos ar fi sa nu spui nimic despre ea.
In locul tau eu as evita sa mai vorbesc cu ea. Clar ca nu iti este prietena.

| Mayar a răspuns:

Te uiti la ea cu privirea cu care te uiti la un dobitoc si mergi mai departe - sa vorbeasca singura

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Buna

Nu poti controla ceea ce face si spune verisoara ta, insa poti controla felul cum reactionezi tu la acel comortament.

Cele bune!

| KMaddieK a răspuns:

Nu-ti mai deschide sufletul fata de ea. Cred ca ceea ce a facut ea e mult mai grav decat ce ai fi facut tu. Nu spune nimic despre ce face, dar daca vezi ca incepe sa spuna la alte persoane nu te lasa mai prejos. Nu te lasa calcata in picioare, da-i peste nas cand iti zice ceva. Iti dai seama ca relatiile la varsta de 14-15 ani nu tin prea mult timp, in general, si apoi se va intoarce cu coada intre picioare.