| anonim_4396 a întrebat:

Razbunarea este arma prostului sau prost e cine nu se razbuna?

9 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Răzbună-te cu cap și va fi o armă bună.

| T0T a răspuns:

Prima varianta.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Prost e cine nu se razbuna.
De exemplu daca o tipa te plesneste in fata clasei, evident ca nu stai cu mainile in san si te uiti la ea, ii tragi si tu un dos de palma peste mutra. Sau daca vine cineva si-ti fura masina, nu incerci sa-i faci acelasi lucru, dar te razbuni cumva. Sa spui ca "razbunarea e arma prostului" e un fel de consolare. E ca si cum ai zice "Lasa ba, ca-l pedepseste Dumnezau, eu sa fiu sanatos.". Si nu mi se pare normal ca cineva sa scape nepedepsit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De OBICEI (in cele mai multe circumstante) prima varianta este cea corecta adica altfel spus ''Nu raspunde prostului cu prostie''... ceva de genul ''Nu raspunde violentei cu violenta'' INSA exista si CAZUR ''PARTICULARE''!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De fel se zice ca e arma prostului dar sunt de acord ca e prost ala care nu se razbuna,

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Vai tu merci, merci tongue.Si eu sunt de parere ca e jegos ala care se razbuna, na! Indiferenta e cea mai buna arma, atat timp cat n-a taiat nimeni pe nimeni nu vad rostul unei razbunari, mergeti pe sistemul manelistilor da "valoare" si a interlopilor, "sa moara dusmanii mei".Ete p*! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de situație, nu e o regulă așa generală, dar merg mai mult pe varianta 1.
De ce să îți pierzi vremea cu gândul la răzbunări când poți face lucruri mai bune cu timpul tău?
Dar totuși nici răzbunarea nu e rea atunci când nu-ți solicită mult timp sau mulți nervi mâncați, dacă nu-i plătești fraierului cu aceiași monedă o să încerce să te atace iar și o să facă același lucru și cu alți, poate îl apucă nebunia puterii și devine vreun maniac.
Cum am zis, depinde de situație.

| lBroken69 a răspuns:

Depinde de situatie.
In cea mai mare parte,razbunarea e arma prostului.dar sunt si cazuri in care e prost cel care nu se razbuna.
Fiecare are propriul caracter, personalitate, comportament, ar trebui sa ne intelegem toti, nu sa ne certam. Incearca sa eviti cearta pe cat de mult posibil.

| Mariapetrupanainte a răspuns:

Sunt de acord cu prima varianta insa uneori razbunarea poate da o lectie celui care te-a jignit, umilit sau ceva de genul acesta.El va simti ceea ce ai trait tu si poate, poate va fi in viitor mai atent la fapte si la vorbe.Eu cred ca si fara razbunare, celui ce ti-a facut rau i se va intoarce cu rau, viata totul ii va arata.Dar, daca te vei razbuna care o sa fie diferenta dintre tine si cel ce ti-a facut rau?, tu vei deveni ca si dinsul fara sa vrei.